zvláštní poděkování
Volný.cz

Kapka z poháru nesmrtelnosti

Kapka z poháru nesmrtelnosti

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kapka z poháru nesmrtelnosti
Dokument o největší náboženské slavnosti na světě, hinduistickém svátku, na kterém se sejde až sto milionů věřících (2001). Scénář a režie V. Poltikovič. Jednou za sto čtyřicet čtyři let vstoupí planeta Jupiter do souhvězdí Býka a nachází se ve zcela přesně definované konstelaci Saturnu se Sluncem. Tehdy přichází chvíle pro největší náboženskou slavnost na světě, odehrávající se na soutoku dvou posvátných řek Gangy a Jamuny. Říká se jí Mahá kumbhamelá, neboli Velká slavnost poháru, a sjede se k ní až sto milionů věřících. Ve dvou hlavních dnech nejvhodnějších pro očistnou koupel se pak na ploše nepříliš větší než Václavské náměstí sejde i třicet milionů poutníků.

Být tu totiž právě ve chvíli, kdy se kapky nektaru nesmrtelnosti z pradávného božského poháru vynoří z chladné vody řek, znamená velkou šanci na vysvobození z věčného koloběhu převtělování. Barvitá směs duchovních mistrů, nahých nágů a asketů trávících život na jedné noze či s rukou nad hlavou, vytváří ze slavnosti jedinečnou mozaiku světa hinduistické zbožnosti. Uprostřed oceánu lidí se skrývalo i několik Čechů a mezi nimi po dva týdny i režisér Viliam Poltikovič s kameramanem Michalem Hýbkem, kteří sem přijeli, aby se pokusili z perspektivy Středoevropana zachytit atmosféru setkání duchovních hledačů. Hodinový dokument je jedinečnou příležitostí být u toho, když se píšou dějiny duchovního života lidstva.
Vysílání: 30.1., 15.50 hod., ČT2
Opakování: 01.2., ČT2., 04.2., ČT2

22.1.2018 12:01:19 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 07 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Plameny Paříže

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Svatý Augustin

Svatý Augustin

Svatý Augustin
Světec s neklidným srdcem, který ovlivnil celé západní křesťanství (2007). Připravil M. Mahd ...celý článek


Víra tipy 8. týden

Ničiren

Ničiren
Budhistický mnich a jeho pozemský život a učení (2008). Připravil M. Kratochvíl. Kamakurskou éru dě ...celý článekČasopis 07 - sekce

OPERA/ TANEC

2 x Ema Destinnová

Ema Destinnová

České pěvkyně v Americe
O operních primadonách na jevištích Nového světa, z nichž nejslavnější byla v těcht celý článek

další články...