zvláštní poděkování
Volný.cz

Vánoční zastavení na obrazovce

Tomáš Halík  (Poselství z Betléma)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Folklorika: Vlčnovské VánoceAdventní a vánoční zvyky ve Vlčnově na Uherskobrodsku (2013). Režie A. Krutová. Vánoce, jim předcházející adventní doba a následující dny až do Tří králů jsou v lidové tradici směsicí předkřesťanských představ o světě a křesťanské tradice, je to magické období plné prazvláštních bytostí, nadpřirozených sil a čas kouzel, ale také čas koledníků-prosebníků, soucitu a lidské soudržnosti, uzavírání jednoho přírodního cyklu a očekávání nového. Ve Vlčnově na Uherskobrodsku si takovou kouzelnou atmosféru užili návštěvníci tří památkových domků společně s hospodářem a hospodyní a s Mikulášem, Luckami, Třemi králi, ponocným, koledníky z řad pastýřů, okolních cikánů a dalších prosebníků, s draním peří, pečením vánočních oplatků, litím olova a dalšími vánočními zvyky, jak si je v paměti uchovali obyvatelé Vlčnova.
Vysílání: 21.12., 15.15 hod., ČT2
Opakování: 26.12., ČT2

Lidé řádoví
Byla jeptiškou a léta to doma tajila. Vrcholový veslař skončil u premonstrátů. Líbily se mu ženy a je převorem na Želivu. Otevřená zpověď těch, kteří se rozhodli žít mezi klášterními zdmi (2007). Dokumentární film Š. Horákové a J. Nováka. Pokus o odkrytí motivů, jež vedou některé z nás k tomu, že se rozhodnou žít jinak, než si standardně představujeme. Navštívíme sestry Boromejky z nemocnice Pod Petřínem, převora želivského kláštera, ale také Rajhrad, Strahov a další místa, kam se uchylují lidé, kteří nejsou spokojeni se svým dosavadním životem.
Vysílání: 21.12., 14.15 hod., ČT2

První Tichá noc
Příběh světově nejoblíbenější a nejmilovanější koledy z tvůrčí dílny Franze Grubera a Josepha Mohra vypráví S. Callow (2017). Režie P. Beveridge (Premiéra). První Tichá noc je podmanivý dokumentární příběh, který začíná ve skromných podmínkách rakouského venkova a končí ve světově nejpopulárnější vánoční koledě zpívané v nejrůznějších jazycích. Představí dva chudé chlapce – Josepha Mohra a Franze Grubera – kteří vyrostli na rakouských dlážděných ulicích a v dřevěných vesnicích. Těžká léta, která je formovala, je nakonec přivedla k setkání v chudém venkovském kostele, kde se spojila Gruberova hudba a Mohrův text. Tak vznikla klasická koleda o narození božského dítěte – Ježíše za klidné noci v starobylé Palestině. Vaším průvodcem bude známý anglický herec a hudebník Simon Callow, který vycestuje do rakouské vesnice Oberndorf a Mozartova rodiště Salcburku, kde objevuje dojemné počátky světově nejoblíbenější a nejmilovanější koledy.
Vysílání: 23.12., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 24.12., ČT art

Poselství z Betléma
Zamyšlení nad otázkou, proč slavíme Vánoce, a v čem spočívá skutečný odkaz narození Krista. Vyprávění Tomáše Halíka a Marka Ebena (2000). Režie O. Reif. Tomáš Halík a Marek Eben se společně zamýšlejí nad tím, proč slavíme Vánoce a co nového vlastně přineslo lidstvu narození dítěte, které dostalo jméno Ježíš. Svět si každý rok o vánočním čase připomíná již více než dvoutisícileté jubileum narození tohoto zakladatele křesťanství. Jakou stopu zanechal tento nový směr myšlení v dějinách naší civilizace? A co je tím důležitým poselstvím, které bychom měli vyslechnout i dnes? Vánoční rozprava obou protagonistů nás svátečně naladí a přiměje k zamyšlení, na jehož význam uprostřed shonu zapomínáme.
Vysílání: 24.12., 16.15 hod., ČT2

Příběh pražského Jezulátka
O slavné voskové sošce, kterou uctívají věřící na všech kontinentech (1995). Připravili J. Horák a J. Pistoriusová. Vosková figurína Milostného Pražského Jezulátka v kostele Panny Marie Vítězné pod Petřínem patří k artefaktům, které jsou mnohem známější v cizině než doma. Ostatně, ateistická propaganda učinila během několika desítek let své. Klíčem k historii a osudu této pro mnohé zázračné sošky je její garderoba, která čítá několik tisíc kostýmů i šperků, darů od prostých lidí i prominentních osobností. Například jedny z nejznámějších šatiček vlastnoručně vyšívala před svatbou Marie Terezie. Dnes jezdí do Prahy jezulátko uctívat především věřící ze Španělska a Latinské Ameriky.
Vysílání: 24.12., 06.10 hod., ČT2

Vánoce v Evropě
O zvycích spojených se slavením vánočních svátků v různých zemích (2000). Režie R. Chudoba. Koprodukční pořad o zvycích spojených s vánočními svátky v různých zemích Evropy. Makedonské pravoslavné Vánoce začínají sbíráním dubových větví jako symbolu věčnosti a síly. Irský lidový svátek je spojen s 26. prosincem, sahá až do keltské mytologie a je uchováván ve venkovských společnostech západního pobřeží Irska. Vánoce v Bosně a Hercegovině začínají v předvečer svátku zapálením ohně, pokračují společnou rodinnou modlitbou a vrcholí půlnoční mší v sarajevské katedrále. Ruský příspěvek ukazuje Vánoce i ve starých archivních záběrech z carského Ruska a leninské éry a slavení Vánoc.
Vysílání: 24.12., 01.15 hod., ČT2

11.12.2017 16:12:19 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Cesty víry

Cesty víry

Cesty víry: Mirku, napiš to!
Příběh výjimečného muže Miroslava Kasáčka. Výjimečného svou lidskostí a dobrot ...celý článekČasopis 42 - sekce

DIVADLO

BE26 opět spojí oba prostory

Harakykyri (11:55)

Klub ROXY a Experimentální prostor NoD jsou neopomenutelným multikulturním centrem na mapě Prahy. Letošní naro celý článek

další články...

HUDBA

Radio Wave Stimul Festival 2018

Daniel Avery

Další edice Radio Wave Stimul Festivalu se uskuteční 9. listopadu 2018 od 20:00 hod ve smíchovské MeetFactory. celý článek

další články...