zvláštní poděkování
Volný.cz

Vánoční zastavení na obrazovce

Tomáš Halík  (Poselství z Betléma)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Folklorika: Vlčnovské VánoceAdventní a vánoční zvyky ve Vlčnově na Uherskobrodsku (2013). Režie A. Krutová. Vánoce, jim předcházející adventní doba a následující dny až do Tří králů jsou v lidové tradici směsicí předkřesťanských představ o světě a křesťanské tradice, je to magické období plné prazvláštních bytostí, nadpřirozených sil a čas kouzel, ale také čas koledníků-prosebníků, soucitu a lidské soudržnosti, uzavírání jednoho přírodního cyklu a očekávání nového. Ve Vlčnově na Uherskobrodsku si takovou kouzelnou atmosféru užili návštěvníci tří památkových domků společně s hospodářem a hospodyní a s Mikulášem, Luckami, Třemi králi, ponocným, koledníky z řad pastýřů, okolních cikánů a dalších prosebníků, s draním peří, pečením vánočních oplatků, litím olova a dalšími vánočními zvyky, jak si je v paměti uchovali obyvatelé Vlčnova.
Vysílání: 21.12., 15.15 hod., ČT2
Opakování: 26.12., ČT2

Lidé řádoví
Byla jeptiškou a léta to doma tajila. Vrcholový veslař skončil u premonstrátů. Líbily se mu ženy a je převorem na Želivu. Otevřená zpověď těch, kteří se rozhodli žít mezi klášterními zdmi (2007). Dokumentární film Š. Horákové a J. Nováka. Pokus o odkrytí motivů, jež vedou některé z nás k tomu, že se rozhodnou žít jinak, než si standardně představujeme. Navštívíme sestry Boromejky z nemocnice Pod Petřínem, převora želivského kláštera, ale také Rajhrad, Strahov a další místa, kam se uchylují lidé, kteří nejsou spokojeni se svým dosavadním životem.
Vysílání: 21.12., 14.15 hod., ČT2

První Tichá noc
Příběh světově nejoblíbenější a nejmilovanější koledy z tvůrčí dílny Franze Grubera a Josepha Mohra vypráví S. Callow (2017). Režie P. Beveridge (Premiéra). První Tichá noc je podmanivý dokumentární příběh, který začíná ve skromných podmínkách rakouského venkova a končí ve světově nejpopulárnější vánoční koledě zpívané v nejrůznějších jazycích. Představí dva chudé chlapce – Josepha Mohra a Franze Grubera – kteří vyrostli na rakouských dlážděných ulicích a v dřevěných vesnicích. Těžká léta, která je formovala, je nakonec přivedla k setkání v chudém venkovském kostele, kde se spojila Gruberova hudba a Mohrův text. Tak vznikla klasická koleda o narození božského dítěte – Ježíše za klidné noci v starobylé Palestině. Vaším průvodcem bude známý anglický herec a hudebník Simon Callow, který vycestuje do rakouské vesnice Oberndorf a Mozartova rodiště Salcburku, kde objevuje dojemné počátky světově nejoblíbenější a nejmilovanější koledy.
Vysílání: 23.12., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 24.12., ČT art

Poselství z Betléma
Zamyšlení nad otázkou, proč slavíme Vánoce, a v čem spočívá skutečný odkaz narození Krista. Vyprávění Tomáše Halíka a Marka Ebena (2000). Režie O. Reif. Tomáš Halík a Marek Eben se společně zamýšlejí nad tím, proč slavíme Vánoce a co nového vlastně přineslo lidstvu narození dítěte, které dostalo jméno Ježíš. Svět si každý rok o vánočním čase připomíná již více než dvoutisícileté jubileum narození tohoto zakladatele křesťanství. Jakou stopu zanechal tento nový směr myšlení v dějinách naší civilizace? A co je tím důležitým poselstvím, které bychom měli vyslechnout i dnes? Vánoční rozprava obou protagonistů nás svátečně naladí a přiměje k zamyšlení, na jehož význam uprostřed shonu zapomínáme.
Vysílání: 24.12., 16.15 hod., ČT2

Příběh pražského Jezulátka
O slavné voskové sošce, kterou uctívají věřící na všech kontinentech (1995). Připravili J. Horák a J. Pistoriusová. Vosková figurína Milostného Pražského Jezulátka v kostele Panny Marie Vítězné pod Petřínem patří k artefaktům, které jsou mnohem známější v cizině než doma. Ostatně, ateistická propaganda učinila během několika desítek let své. Klíčem k historii a osudu této pro mnohé zázračné sošky je její garderoba, která čítá několik tisíc kostýmů i šperků, darů od prostých lidí i prominentních osobností. Například jedny z nejznámějších šatiček vlastnoručně vyšívala před svatbou Marie Terezie. Dnes jezdí do Prahy jezulátko uctívat především věřící ze Španělska a Latinské Ameriky.
Vysílání: 24.12., 06.10 hod., ČT2

Vánoce v Evropě
O zvycích spojených se slavením vánočních svátků v různých zemích (2000). Režie R. Chudoba. Koprodukční pořad o zvycích spojených s vánočními svátky v různých zemích Evropy. Makedonské pravoslavné Vánoce začínají sbíráním dubových větví jako symbolu věčnosti a síly. Irský lidový svátek je spojen s 26. prosincem, sahá až do keltské mytologie a je uchováván ve venkovských společnostech západního pobřeží Irska. Vánoce v Bosně a Hercegovině začínají v předvečer svátku zapálením ohně, pokračují společnou rodinnou modlitbou a vrcholí půlnoční mší v sarajevské katedrále. Ruský příspěvek ukazuje Vánoce i ve starých archivních záběrech z carského Ruska a leninské éry a slavení Vánoc.
Vysílání: 24.12., 01.15 hod., ČT2

11.12.2017 16:12:19 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Andělé v Americe (MDP)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí A. Parma (Premiéra). V os ...celý článekČasopis 03 - sekce

DIVADLO

Ve VČD se naposledy setkají Bach s Händelem

Jiří Kalužný (Mohla to být hvězdná chvíle)

Východočeské divadlo Pardubice uvede v neděli 20. ledna2019 na Malé scéně ve dvoře derniéru hudební inscenace celý článek

další články...