zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 30. týden

Z filmu Živelná pohroma

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Živelná pohroma
Unikl bouři, ale ocitl se v náručí nevyzpytatelného tornáda. Sandra Bullocková a Ben Affleck v hlavních rolích americké romantické komedie (1999). Dále hrají: M. Tierneyová, S. Zahn, B. Dannerová, R. Cox a M. S. Lynnová. Režie Bronwen Hughesová
Pouhé dva dny před svatbou se Benovi Holmesovi zhroutí dokonale připravený plán. Po nezdařeném startu letadla – na cestě z New Yorku do městečka Savannah – kam jede za svojí už mírně nervózní snoubenkou, je proti své vůli "donucen" cestovat s neobyčejně vitální spolucestující Sarah. Zpočátku tyto dvě odlišné povahy spojují dohromady jen společné trapasy, tragikomické momenty a série bláznivých situací. Později vzájemná neodolatelná přitažlivost a hrozící živelná pohroma nečekaně prodlouží jejich společné putování... Romanticky laděnou komedii natočila režisérka Bronwen Hughesová, která kromě klasických "záměn" a situačních žertů v příběhu úspěšně využila i prvky road movie. Filmu vtiskla rychlé tempo, ale hlavně nalezla vhodné herecké obsazení. Nevypočitatelnou, bláznivou a přitažlivou Sarah Lewisovou ztvárnila Sandra Bullocková (Síť, Magická posedlost). Poněkud usedlého a nerozhodného Holmese ztělesnil Ben Affleck (Dobrý Will Hunting), Zamilovaný Shakespeare, Armageddon). Oba hlavní představitelé se tu přesvědčivě ukazují v poněkud jiných typech, než jsou hollywoodskými tvůrci většinou obsazováni. V dalších úlohách se představí Maura Tierneyová (Lhář, lhář, Bílé písky), Steve Zahn (Předměstí) a Blythe Dannerová (Tři muži v negližé, Akta X – Film).
Vysílání: 26.7., 21.55 hod., ČT2

Dvanáct opic
Minulost je klíčem k budoucnosti. Bruce Willis v hlavní roli amerického sci-fi filmu (1995). Dále hrají: M. Stoweová, B. Pitt, Ch. Plummer, J. Seda, D. Morse a další. Režie Terry Gilliam
Pochmurná sci-fi Dvanáct opic (1995) je inspirována krátkým filmem Rampa (1962), který jeho francouzský režisér Chris Marker natočil jako montáž černobílých fotografií.
Americký tvůrce Terry Gilliam (nar. 1940) se proslavil především jako člen humoristické skupiny Monty Python’s Flying Circus. Po jejich rozpadu se osamostatnil a jako režisér se s různorodými výsledky snažil uplatnit v rámci hollywoodského systému (Brazil, Král Rybář, Kletba bratří Grimmů). Největšího komerčního ohlasu dosáhl právě filmem Dvanáct opic, jehož hrdina James Cole (Bruce Willis) je vyslán do minulosti, aby vypátral titulní skupinu ekologických radikálů, kteří jsou zřejmě odpovědní za rozpoutání epidemie, jež vyhladila většinu populace. Komplikovaný děj, odehrávající se v několika časových rovinách, vyžaduje pozornost, ale vnímavému divákovi se odvděčí neotřelým zážitkem. Pozoruhodný výkon podává Bruce Willis, jehož postava má neustálé problémy s odlišením reality a horečnatých vizí, jež se mu neodbytně vracejí. Podobně výjimečnou hereckou příležitost dostal Brad Pitt (šílený syn slavného vědce Jeffrey Goines), který byl za svůj výkon oceněn Zlatým glóbem a nominací na Oscara. Druhou nominaci na Oscara dostala kostymérka Julie Weissová. Kultovní obliba snímku vyprovokovala v roce 2015 natočení stejnojmenného televizního seriálu.
Vysílání: 28.7., 23.25 hod., ČT2

Sama v oblacích
Životopisný film o proslulé německé pilotce Elly Beinhornové a jejím životě navzdory dobovým normám (2014). Hrají: M. Riemelt, Ch. Berkel, V. Kriepsová, C. Moss a další. Režie Christine Hartmannová
Elly Beinhornová milovala létání. Jenže žila v době, kdy představa, že mladá žena má v hlavě něco jiného než vdavky a plány na rodinu, vzbuzovala u řady lidí překvapení. Navzdory nesouhlasu svého otce se Elly přesto podařilo nejen realizovat svou zálibu, ale také pokořit několik světových rekordů v létání. Své lety financovala účastmi na vědeckých expedicích, psaním reportáží a pořádáním přednášek o exotických krajích. Během cest se seznámila s řadou pozoruhodných osobností, včetně amerického spisovatele a dobrodruha Richarda Halliburtona a jeho pilota Moyeho Stephense. Sama se nechtěla nechat nikdy svázat tradiční rolí, do které byly ženy v meziválečné době společností situovány. Na tom se nic nezměnilo ani po svatbě se závodníkem Berndem Rosemeyerem. Společně tvořili hvězdný pár své doby, než manžel o dva roky později během závodu tragicky zahynul. Elly nikdy neustoupila ze svých zásad, což také stvrdila faktem, že nikdy nevstoupila do NSDAP, byť by jí členství ve straně zbavilo nutnosti shánět na své lety sponzory.
Film Sama v oblacích vznikl na motivy autobiografie Elly Beinhornové a pojednává o klíčových létech jejího života. Současně obsahuje řadu autentických dokumentárních záznamů z jejích cest i dobových filmových týdeníků.
Vysílání: 29.7., 14.25 hod., ČT2

Železná lady
Za svou vizí šla Margaret Thatcherová bez kompromisů. Oscarový britsko-francouzský životopisný film s Meryl Streepovou v hlavní roli (2011). Dále hrají: J. Broadbent, O. Colmanová, R. Allam, I. Glen, R. E. Grant, S. Brownová, N. Farrell, A. Head, A. Roachová, H. Lloyd, P. Torrens a další. Režie Phyllida Lloydová
Po úspěšném snímku Stephena Frearse Královna (2006) o Alžbětě II. vznikl další portrét významné ženy moderních britských dějin – první premiérky Spojeného království Margaret Thatcherové. Film Phyllidy Lloydové Železná lady, jak političce přezdívala média, vychází z tradičního žánrového modelu, v němž se v retrospektivách odvíjejí různé životní epizody hrdinky. Zestárlá Margaret Thatcherová, o kterou se kromě personálu stará i dcera Carol, ve svých představách stále žije s milovaným a milujícím manželem Denisem Thatcherem. Zároveň se ve vzpomínkách vrací do minulosti a připomíná si dívčí léta, seznámení s Denisem, rodinný život s dvojčaty Markem a Carol a politickou kariéru, započatou zvolením do parlamentu v roce 1956 a ukončenou rezignací na funkci premiérky na sklonku roku 1990. Těžištěm snímku jsou klíčové politické momenty Británie ve druhé polovině dvacátého století. Thatcherová se ministerskou předsedkyní stala v roce 1979 a ve svém úřadu neústupně prosazovala konzervativní ideologii, spočívající v prosazování volného trhu, omezeného vlivu státu a důvěřování individuální volbě namísto bezbřehé sociální solidaritě. O svou vizi musela svádět tuhý boj v dobách vyhrocených krizí, atentátů IRA, ve válce o Falklandy a nakonec i v prohraném zápase proti přílišné účasti země při sjednocování Evropy. Scénář Abi Morganové zdařile přechází mezi minulostí a současností a v díle se uplatňují i organicky zakomponované archivní materiály. Rozhodujícím faktorem se ovšem stala volba titulní představitelky. Meryl Streepová se ve své další životní roli dokázala doslova převtělit do osmdesátileté ženy i političky v plné síle a v obou polohách podává strhující výkon, za který byla právem oceněna Oscarem.
Vysílání: 29.7., 20.00 hod., ČT2

Bojovník s indiány
Láska nebo válka? Kirk Douglas v hlavní roli amerického westernu (1955). Dále hrají: E. Martinelliová, W. Matthau, D. Douglasová, W. Abel, L. Chaney, E. Franz, A. Hale, E. Cook a další. Režie Andre De Toth
Indian Fighter (byl u nás bohužel zcela mylně překládán jako Indiánský bojovník) je Johnny Hawks, stopař a bojovník s indiány v podání Kirka Douglase. Jeho úkolem je bezpečně doprovodit skupinu osadníků územím nepřátelsky naladěných Siouxů. Samozřejmě však nastanou okolnosti, jež jeho práci začnou komplikovat – především ne zcela čisté úmysly některých bělochů, nabízejících indiánům whisky za informace o zlatě, a také přitažlivá náčelníkova dcera – ovšem jako správný westernový hrdina i Johnny Hawks svůj úkol nakonec splní. Bojovník s indiány se celý natáčel v oregonských exteriérech a byl prvním filmem, jenž vznikl v produkční společnosti Bryna, kterou Kirk Douglas nazval po své matce. V roli siouxské krasavice Onahti debutovala italská modelka Elsa Martinelliová a jak bylo v Hollywoodu zvykem, i další indiánské postavy ztělesnili většinou bílí herci. V úloze jednoho z padouchů se objevil rovněž začínající Walter Matthau, dávno předtím, než se stal uznávaným komikem. Režisér maďarského původu Andre De Toth (1913–2002) byl specialistou na westerny a dobrodružné snímky, ale jeho nejznámějším dílem je patrně klasický horor Dům voskových figurín (1953).
Vysílání: 30.7., 20.00 hod., ČT2; Opakování: 31.7., ČT2

Americké nezávislé léto Naboso
Kdo je tady větší blázen? Americká romantická komedie (2013). Hrají: E. R. Woodová, S. Speedman, T. Williams, K. Burtonová, J. K. Simmons, I. Nelson a další. Režie Andrew Fleming (V anglickém znění s titulky) (Premiéra)
Nejen hollywoodská studia, ale i nezávislí producenti trpí nedostatkem filmových námětů, a tak si vypůjčují příběhy z úspěšných zahraničních snímků a přetvářejí je k obrazu amerického publika. Příběh německého filmu Naboso (2005), který se hrál i v našich kinech, vypráví o osudovém setkání dvou mladých ztroskotanců, jež je nakonec podle jejich slov tím nejlepším, co je kdy potkalo. Jeden ze scenáristů původní verze Stephen Zotnowski ponechal hlavní dějové linky bez větších úprav a zachoval i původní název, takže se změnila především geografie. Mladík z lepší rodiny Jay, který má všemožné trable a právě pracuje v jedné losangeleské psychiatrické léčebně, se vydá na cestu se schizofrenickou pacientkou Daisy, která vůbec nezná život tam venku. Společně míří do New Orleansu, kde žije Jayova rodina a kde se chystá svatba jeho mladšího bratra... Režisér Andrew Fleming (nar. 1965), který v začátcích své kariéry natočil divácky vděčné snímky Švédská trojka (1994) a Čarodějky (1996), se v americké verzi Naboso (2013) soustředil na vedení obou hlavních představitelů Scotta Speedmana (medik Michael Corvin v hororové sérii Underworld) a Evan Rachel Woodové, známé mj. postavou odcizené dcery titulního hrdiny dramatu Wrestler, a natočil příjemnou komedii, která místy připomíná slavného Rain Mana.
Vysílání: 26.7., 21.45 hod., ČT art; Opakování: 27.7., ČT art

15.7.2017 17:07:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Sezona Opery ND a SOP vyvrcholí festivalem

Vizuál festivalu

Aktuální, interaktivní, moderní, pestrý, odvážný, český i světový - takový bude letošní ročník festivalu Opera celý článek

další články...