zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 20. týden

Deset století architektury: Mariánské Lázně

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Deset století architektury: Mariánské Lázně
Skvost světové lázeňské architektury uprostřed hlubokých lesů západních Čech (1998). Scénář a režie S. Radun. O léčivých pramenech, vyvěrajících v nepřístupném údolí, se vědělo poměrně dlouho. Na konci 18. století začal lékař tepelského kláštera Josef Jan Nehr studovat vlastnosti pramenů. Brzy se přesvědčil o jejich blahodárném působení na lidské zdraví. Právě jeho zásluhou byl roku 1808 postaven první lázeňský dům a místo dostalo název Mariánské Lázně. Klíčovou osobou v dalším rozvoji města byl opat kláštera Teplá Karel Kašpar Reitenberger, který investoval do lázeňské infrastruktury klášterní peníze. Pro Mariánské Lázně získal geniálního zahradního architekta Václava Skalníka. Ten nechal zasypat rokle, vysušit bažiny a založil nádherné parky, které mohou návštěvníci města obdivovat dodnes. Plán zástavby města vytvořil Jiří Fischer. Kolonáda nad Ferdinandovým pramenem z první poloviny 19. století se zachovala v původní podobě. Ve stejném stylu byla vybudována stavba nad Křížovým pramenem. Klasicistní styl je zachován i u další stavby nad Rudolfovým pramenem. Následující období se již vyznačuje romantickým historismem. O slohovou proměnu ve druhé polovině 19. století se zasloužil architekt Josef Schaffer, který do Mariánských lázní přinesl novorenesanční styl. Jeho nejznámější stavbou je dům Palladio. Pro náročné hosty byly od počátku 20. století přebudovávány lázeňské domy ve stylu novobaroka a počátků secese.
Už v době prvního stavebního rozvoje hostily lázně světové osobnosti, jako byl např. Johann Wolfgang Goethe. Mezi další slavné hosty můžeme počítat Fryderika Chopina, Johanna Strausse, Arthura Rubinsteina a další. Svoji letní dovolenou zde opakovaně trávil anglický král Edward VII. V roce 1904 ho v Mariánských Lázních s velkou slávou navštívil rakouský císař František Josef I.
Vysílání: 16.5., 13.05 hod., ČT2

Architektura (1/13)
Tojo Ito a jeho "Dům pro všechny" v japonské Rikunzentakatě, postavené po tsunami v roce 2011. Francouzský dokumentární cyklus. Budova "Dům pro všechny", obklopená kůly se tyčí do výšky jako pozorovatelna. Vypadá na první pohled jako horská chata. Za spletí kůlů a balkonů se schovává budova, jejíž prostory se směrem do vyšších pater stále zmenšují. Komisař japonského pavilonu na Bienále architektury v Benátkách Tojo Ito svůj projekt začal realizovat po odeznění tsunami z 11. března 2011. Jako symbol vitality při rekonstrukci získal "Dům pro všechny" z japonské Rikunzentakaty cenu Zlatého lva na Bienále architektury v Benátkách v roce 2012.
Vysílání: 21.5., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 24.5., ČT art., 26.5., ČT art

Walt Disney – od myšáka k Disneylandu (4/4)
Splněný sen. 1954–1966. Závěrečná část amerického dokumentu (Premiéra). 17. července 1955 se Waltovi Disneymu splnil dětský sen. Přímý televizní přenos ze slavnostního otevření Disneylandu sledovala polovina Američanů a park v prvních deseti týdnech jeho provozu navštívilo pět milionů lidí. Sám Disney prý často v převleku a maskován procházel mezi návštěvníky a stál ve frontách na atrakce, aby na vlastní uši slyšel, co si lidé myslí. Na počátku šedesátých let stál na samém vrcholu své kariéry. V roce 1964 přišel další velký úspěch v podobě hraného snímku Mary Poppins, který získal celkem třináct oscarových nominací. Jeho sny ale zdaleka nekončily. Vymyslel například město budoucnosti – experimentální park na Floridě. Bohužel, jeho otevření se už nedožil. Zemřel v prosinci 1966 na rakovinu plic. Park EPCOT byl otevřen o šestadvacet let později.
Vysílání: 21.5., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 23.5., ČT art., 26.5., ČT art

Artmix
V květnovém vydání měsíčníku o vizuálním umění se podíváme na tvorbu vytvářenou novými médii s jejím průkopníkem Michalem Bielickým, ale také se současnými mladými umělci (Premiéra). Michal Bielický založil po návratu z emigrace v roce 1991 Školu nových médií na pražské Akademii výtvarných umění. Jaký byl vývoj umění zprostředkovaného novými digitálními médii a jaké jsou jeho současné trendy, se dozvíme nejen od něj, ale i od současných mladých tvůrců. V Artmixu plus přineseme výběr nejzajímavějších výstav, které byste neměli minout – například Big Data Simona Mckeowna v Doxu, výstavu fotografií Jaroslava Prokopa s názvem Portrét jednoho hudebního festivalu v Leica Gallery Prague nebo Květiny v moři zla, což jsou netradiční obrazy z Číny Jiřího Straky, které vystavuje pražská Nová galerie.
Vysílání: 16.5., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 18.5., ČT art

8.5.2017 12:05:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Iveta Bartošová - Ve jménu lásky

Přebal alba

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Z celý článek

další články...