zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 37. týden

Prázdná kolébka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Stíhači, na start!
S každým sestřeleným pilotem jeho jednotky zemře něco i v něm. Malcolm McDowell v dramatickém příběhu z první světové války. Britsko-francouzský film (1976). Dále hrají: Ch. Plummer, P. Firth, J. Gielgud, T. Howard a další. Režie Jack Gold. Dramatický příběh z první světové války, v níž se také odehrávaly první letecké bitvy mezi Anglií a Německem. Na osudu malé anglické jednotky, umístěné ve Francii blízko západní fronty, líčí film sugestivně nesmyslnost a zrůdnost vojenského konfliktu i zkostnatělost a absurditu myšlení britských vojenských velitelů, jimž padlo – mnohdy zbytečně – za oběť tolik lidí.
Mladičký Stephen Croft slepě obdivoval snoubence své sestry Johna Greshama už během studií, kdy se připravoval ke vstupu do Královského leteckého sboru. Nyní probíhá třetí rok války, vzdušná střetnutí pohlcují v ohromném počtu nejlepší syny Anglie – na počátku roku 1917 je průměrná "životnost" britského pilota dva týdny! A Stephen přichází jako "rezervista", neboli posila, na vlastní žádost právě ke Greshamově jednotce. Námět podle hry Journey´s End (Konec cesty) Roberta C. Sheriffa (ta již byla předtím zfilmována dvakrát: poprvé jako němý film již v r. 1918 a pak znovu v r. 1930) a románu Saggitarius Rising od Cecila Lewise. Malcolm McDowell (major Gresham) nar. 1943 v Leedsu, jeden z nejzaměstnávanějších a nejzajímavějších britských herců. Nám je znám především z filmové trilogie režiséra L. Andersona Kdyby... Šťastný to muž! a Nemocnice Britannia, z Forbesova Běsnícího měsíce či z Kubrickova Mechanického pomeranče (za ten získal v r. 1971 Zlatý glóbus).
Vysílání: 17.9., 23.15 hod., ČT1

Prázdná kolébka
Někdo musel cítit jejich utrpení. Australsko-britský film s Emily Watsonovou v hlavní roli (2010). Dále hrají: R. Dillane, H. Weaving, A. Loftusová, L. Ashbourneová, D. Wenham, F. Holmesová a další. Režie Jim Loach. Píše se rok 1986. Margaret Humpreysovou jedné noci v Nottinghamu osloví rozčilená Australanka Charlotte, která chce znát pravdu o tom, kdo vlastně je. Když byly Charlotte čtyři roky, byla lodí převezena z dětského domova v Nottinghamu do Austrálie. Plulo s ní několik dalších stovek dětí, jako byla ona. Margaret se zdráhá jejímu příběhu uvěřit. O týden později se však dozví o muži, který byl též jako malý chlapec převezen na jiné lodi plné dětí do Austrálie. A tak se začne o případ zajímat blíže. To, co začalo snahou pomoci Charlotte najít její matku, skončí objevením dalších tisíců ztracených synů a dcer. Téměř bez pomoci, proti drtivé úřední převaze a bez ohledu na svůj vlastní osobní život, Margaret dokáže opětovně spojit tisíce rodin, donutit britskou vládu přihlásit se k odpovědnosti a upozornit světovou veřejnost na veliké bezpráví. Film Prázdná kolébka režíroval Jim Loach, syn slavného britského filmaře Kena Loache. Hlavní roli ztvárnila Emily Watsonová, kterou v minulosti asi nejvíce proslavila role Bess v dramatu Larse von Triera Prolomit vlny, za niž byla v roce 1997 nominována na Oscara. Hudbu k filmu složila Lisa Gerrard, zpěvačka slavných Dead Can Dance.
Vysílání: 15.9., 22.15 hod., ČT2

Čingischán
Pohnuté osudy slavného mongolského dobyvatele. Omar Sharif v titulní roli amerického dobrodružného filmu (1965). Dále hrají: F. Dorléacová, S. Boyd, J. Mason, E. Wallach, Y. Mitchellová, R. Morley, M. Hordern, W. Strode, K. Cope a další. Režie Henry Levin. O životě známého mongolského dobyvatele Čingischána (cca 1165–1227) toho dnes příliš nevíme. Není známo, kdy se přesně narodil a i okolnosti jeho smrti jsou zahaleny tajemstvím. Jisté je, že se mu podařilo sjednotit do té doby roztříštěné mongolské kmeny a v dobách jeho největší slávy ve dvacátých letech třináctého století jeho říše sahala od severní Číny až po Turkestán. Jeho osudy samozřejmě neušly pozornosti filmařů, a tak vznikly snímky jako Zlatá horda (1951), Mongolové (1961) či Dobyvatel (1956), v němž titulní roli ztělesnil poněkud překvapivě John Wayne. Nejznámější je asi americko-německá verze, nazvaná prostě Čingischán, kterou v roce 1965 natočil hollywoodský veterán Henry Levin (1909-1980) a která se nedlouho po svém vzniku hrála se značným úspěchem i v našich kinech. Byla natočena v tehdy populárních jugoslávských exteriérech (znalci Vinnetoua tu nepochybně poznají některé lokality) s mezinárodním hereckým obsazením. Titulní úlohu vytvořil egyptský herec Omar Sharif (který se vzápětí proslavil jako Doktor Živago), jeho úhlavního nepřítele Džamuchu anglický specialista na padouchy Stephen Boyd (známý jako Messala z Ben Hura) a princeznu Bortei francouzská herečka Francoise Dorléacová (starší sestra Catherine Deneuveové), jejíž slibně se rozvíjející kariéru ukončila v roce 1967 tragická autonehoda. I ve vedlejších rolích se objevují známí angličtí a američtí herci – James Mason (rádce Kam Ling), Robert Morley (čínský císař), Telly Savalas (válečník Šan) a Eli Wallach (chorézemský šáh). Jako jedna z konkubín čínského císaře se tu mihne německá herečka May Spilsová, kterou u nás známe jako režisérku úspěšné komedie K věci, miláčku (1968). Tvůrci filmu si příliš nelámali hlavu s historickými reáliemi a mezery v Čingischánově životopisu vyplnili podle osvědčených hollywoodských receptů, upřednostňujících lidské vášně a akci nad psychologií a vývojem postav. Malebnost balkánských exteriérů dobře využil známý britský kameraman Geoffrey Unsworth (pozdější držitel Oscarů za filmy Kabaret a Tess).
Vysílání: 17.9., 20.00 hod., ČT2

Železná lady
Za svou vizí šla Margaret Thatcherová bez kompromisů. Oscarový britsko-francouzský životopisný film s Meryl Streepovou v hlavní roli (2011). Dále hrají: J. Broadbent, O. Colmanová, R. Allam, I. Glen, R. E. Grant, S. Brownová, N. Farrell, A. Head, A. Roachová, H. Lloyd, P. Torrens a další. Režie Phyllida Lloydová. Po úspěšném snímku Stephena Frearse Královna (2006) o Alžbětě II. vznikl další portrét významné ženy moderních britských dějin – první premiérky Spojeného království Margaret Thatcherové. Film Phyllidy Lloydové Železná lady, jak političce přezdívala média, vychází z tradičního žánrového modelu, v němž se v retrospektivách odvíjejí různé životní epizody hrdinky. Zestárlá Margaret Thatcherová, o kterou se kromě personálu stará i dcera Carol, ve svých představách stále žije s milovaným a milujícím manželem Denisem Thatcherem. Zároveň se ve vzpomínkách vrací do minulosti a připomíná si dívčí léta, seznámení s Denisem, rodinný život s dvojčaty Markem a Carol a politickou kariéru, započatou zvolením do parlamentu v roce 1956 a ukončenou rezignací na funkci premiérky na sklonku roku 1990. Těžištěm snímku jsou klíčové politické momenty Británie ve druhé polovině dvacátého století. Thatcherová se ministerskou předsedkyní stala v roce 1979 a ve svém úřadu neústupně prosazovala konzervativní ideologii, spočívající v prosazování volného trhu, omezeného vlivu státu a důvěřování individuální volbě namísto bezbřehé sociální solidaritě. O svou vizi musela svádět tuhý boj v dobách vyhrocených krizí, atentátů IRA, ve válce o Falklandy a nakonec i v prohraném zápase proti přílišné účasti země při sjednocování Evropy. Scénář Abi Morganové zdařile přechází mezi minulostí a současností a v díle se uplatňují i organicky zakomponované archivní materiály. Rozhodujícím faktorem se ovšem stala volba titulní představitelky. Meryl Streepová se ve své další životní roli dokázala doslova převtělit do osmdesátileté ženy i političky v plné síle a v obou polohách podává strhující výkon, za který byla právem oceněna Oscarem.
Vysílání: 17.9., 22.10 hod., ČT2

Lovec hlav
Jean-Paul Belmondo vyřizuje to, na co je policie krátká. Francouzský thriller (1976). Dále hrají: B. Cremer, J. Négroni, V. Garrivier a další. Režie Philippe Labro. Stopař je nájemný žoldák, tzv. Lovec hlav, který za peníze likviduje zločince, na něž policie nestačí. Po splnění úkolu vždy jen oznámí: "Vymalováno, uklizeno." Svým způsobem stojí na straně zákona, avšak policie dává od něho a od jeho metod ruce pryč. Nyní stojí Lovec před mimořádně těžkým úkolem – má vypátrat a zlikvidovat nepolapitelného zločince Francie, zvaného Jestřáb, který při svých loupežích vraždí svědky i ty, jež při svých zločinech využívá. Najde bezprizorního mladíka, přemluví ho k přepadení klenotnictví a pak zastřelí všechny svědky. Policie nezná Jestřábovu totožnost a její poslední nadějí je Lovec hlav.
Vysílání: 18.9., 20.00 hod., ČT2

5.9.2016 11:09:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

MdZ a FBM spojuje nový společný projekt EGBDF

EGBDF

Dvě významné zlínské kulturní instituce, Městské divadlo Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů představí jedine celý článek

další články...

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...