zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pavla Medunová: Knihy si ke mně cestu našly tak nějak samy…

Pavla Medunová

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kulturní centrum Vozovna, jehož součástí je pobočka
Městské knihovny Praha, zeje novotou. Bývalé prostory samoobslužné prodejny potravin, které zároveň sloužilo jako učňovské středisko pro prodavače, doznaly značných změn.
Obrátili jsme se proto na vedoucí pobočky knihovny
Pavlu Medunovou.

  • Nedá mi to, abych se nezeptal. Byla jste někdy v bývalé „sámošce“ nakupovat?
    Ani jednou. Ale věděla jsem o ní, samozřejmě. Nedávno jedna návštěvnice knihovny prohlásila, že Lidl by byl teda lepší…
  • Po výpovědi majitelem objektu na Chmelnici nastala jistě anabáze hledání nových prostor. Prozradíte nám, jak dlouho jste na nové prostory čekaly?
    Prostory se upravovaly zhruba rok a půl. Vytipované z majetku Městské části Prahy 3 byly už za místostarosty pana Matěje Stropnického, který se o projekt výrazně zasadil v počátcích.
  • Měli jste, ať už MK Praha, vy osobně jako vedoucí pobočky, možnost zasahovat do projektu?
    Já přímo ne, ale vedení knihovny mohlo projekt částečně dolaďovat a navrhovat úpravy podle provozních potřeb.
  • Říká se, lepší je vyhořet, než se stěhovat. Předpokládám, že jste osobně knižní svazky nestěhovala. Kolik knih prošlo celkem rukama všech na pobočce, než našly své místo v regálech? Hmotnost můžeme asi jen odhadovat?
    Osobně jsem spolu s kolegy dávala knihy z původní knihovny do beden, což bylo asi 15 000 svazků. V nové knihovně je plus mínus stejný počet knih, číslo ale průběžně narůstá. Hmotnost nejsem schopna odhadnout. Stavění fondu na regály (vybalování z beden) trvalo pak asi dva týdny, poměrně namáhavá práce.
  • Těšila jste se na nové prostory? Chodila jste na kontrolní dny?
    Já jsem se těšila moc. Věděla jsem, že to bude krásná, velká, nová knihovna. Viděla jsem nějaké fotografie z průběhu stavby, ale užší vedení knihovny samozřejmě prostory navštěvovalo.
  • S prostory souvisí nejen jejich funkčnost, rozmístění inventáře, ale pro návštěvníky a tedy čtenáře je nejvíce důležité výtvarné řešení. Kdo je autorem? Všiml jsem si, že tam máte zajímavé „zvířecí“ knižní stolky…
    Na projektu pracovali Ing. arch. Bohdana Linhartová a Ing. arch. Petr Lešek ze společnosti PROJEKTIL ARCHITEKTI. Takže tu máme na knihy ledního medvěda, balónky místo světel, velikou růžovou pohovku, pohodlné ušáky, deset různých židlí u kulatého stolu,… A nesmím zapomenout na tramvaj, která zdobí skleněnou výlohu v dětském oddělení. Jejími autory jsou Ing. arch. Ivan Vavřík a Ing. arch. Matyáš Roith.
  • Na jakého čtenáře je pobočka více zaměřená – dětského nebo dospělého?
    Je to rodinná knihovna, zastoupeny jsou tituly pro děti, dospívající i dospělé; pro děti tu máme dětský koutek a hračky, pro dospělé zase studijní místa.
  • Jméno Vaší pobočky je odvozené od nedaleké tramvajové vozovny Žižkov. Máte v plánu speciální akce k této tématice (výstavy, přednášky atd…)?
    „Tramvajáci“ u nás mají členství na dva měsíce zdarma ;). Zatím nic podobného neplánujeme, ale je to dobrý nápad.
  • Jaké jsou vůbec Vaše plány pro čtenáře. Přes ulici je ZŠ a Gymnázium Pražačka, to je přímo hozená rukavice…
    Spolupráci se školou jsme už navázali, máme v nabídce (na www.mlp.cz) množství besed pro děti různých věkových kategorií; do budoucna uvažujeme o čtenářských i jiných klubech, které by mohli vést dobrovolníci právě z řad starších studentů.
  • Zmínili jsme Gymnázium Pražačka, kde studovalo mnoho známých osobností, např. Zdenek Merta, který má na svém kontě už nejméně tři knihy… Dále hudebník Ondřej Soukup… Nechystáte se je pozvat na besedu?
    KC Vozovna tu už má pořad o literátech a kulturních osobnostech z Prahy 3. www.p3.literatiznasictvrti.cz(s)
  • Pobočka sídlí v kulturním centru Vozovna. Jak budete propojeni na organizování programu?
    Sál a dolní přednáškový prostor využívají po domluvě obě instituce; chystáme společný virtuální kalendář; vzájemná propagace je samozřejmostí; účastníci akcí KC procházejí (většinou) knihovnou, kde je i plošina pro vozíčkáře. Je to teprve v začátcích, momentálně nejsem schopna plně odpovědět.
  • Pokud se nemýlím, Váš vztah ke knihám je nejen coby aktivní čtenářka, ale i aktivní autorka. Prý máte na svém kontě debut básnické sbírky…
    No, kdo aspoň jednou v životě nevydal básnickou sbírku, jako by nebyl, ne? ;)
  • Co nebo kdo Vás osobně přivedl ke knize? Čím Vám knihy po letech čtení učarovaly, že jste se rozhodla pro práci v knihovně?
    Knihy si ke mně cestu našly tak nějak samy, rodičovská knihovna byla odmalička lákadlem; a práce v knihovně byla po škole mojí první volbou. Čtení považuji za nejlepší volnočasovou aktivitu. Tříbí charakter, což je ohromně důležitá činnost. Nemám ráda věty typu: „Kdy si hodláš přestat číst a začneš konečně něco dělat?“ Je to absurdní. ;)
  • Máte po dobu záběhu nové pobočky čas na psaní básní?
    Absolutně nemám čas na nic. Knihovna už dávno není klidné a tiché místo. Nicméně kdybych opravdu chtěla, stačila by třeba cesta tramvají, jestli to myslíte takhle. ;)
    Přejeme mnoho dobrého. Hodně spokojených čtenářů. Jinak i mně jste udělali radost, nemusím jezdit vracet knihy do centrální pobočky. Do Vozovny to mám blíž. Děkuji.
    Děkujeme moc! Knihovnu Vozovnu těší, že z ní někdo má radost!

    1.2.2016 15:01:54 Josef Meszáros | rubrika - Rozhovory
  •