zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Noc literatury 2015 a Svět knihy

Noc literatury 2015

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Již po deváté otevře knižní veletrh Svět knihy, který proběhne na pražském výstavišti v Holešovicích ve dnech 14. až 17. května pražská Noc literatury 13. května. Noc literatury organizovaná Českými centry ve spolupráci se sdružením evropských kulturních institutů seznamuje české čtenáře s evropskou literaturou prostřednictvím veřejných čtení na netradičních místech. Každý z 23 zúčastněných institutů představí dílo jednoho svého autora na některé z lokalit Prahy 6. Mezi vybranými autory bude např. Wolfgang Herrndorf z Německa a číst se bude jeho nový román Sand - přeložený do čestiny loni jako 2014 pod titulem "Písek". Dále švédský herec, dramatik a spisovatel Jonas Karlsson, jehož novela "Místnost" se bude číst v Ateliéru D stavební fakulty ČVUT nebo norská spisovatelka Merethe Lindstromová, jejíž kniha "Hosté" u nás vyšlanedávno. Číst se bude přirozeně v Národní technické knihovně, na ČVUT, v dejvické základce, v kostele a v mnoha jiných místech, kam většina čtenářů třeba ani ještě nikdy nezavítala. Noc literatury vypukne 13. května v 18 hodina a čtení v půlhodinových intervalech budou probíhat do 23 hodin.

Další den po Noci literatury, 14. května, pak navazuje zahájení mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy. Dvacátého prvního ročníku mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy se zúčastní přes 30 vystavovatelů a návštěvníky očekávají čtyři stovky různých programů - čtení, diskuzí, přednášek, autogramiád, projekcí a mnoho dalšího. Hlavními tématy letošního světa knihy je "Literární diaspora a Češi ve světě", "Fotografie a kniha" a "Světoví knižní šampioni pro mladé čtenáře". Ředitelka veletrhu Dana Kalinová první téma přibližuje: „Chceme tímto programem upozornit na ty, kdo žijí či žili mimo Českou republiku, a přesto nezapomněli na svou rodnou zem.“ Vybrané osobnosti tak budou moci prezentovat svou tvorbu či besedovat o svém životě zpoza hranic vlasti. „Návštěvníci se mohou těšit například na Patrika Ouředníka, Soňu Červenou, Ivu Procházkovou< /span>, Jaroslava Vejvodu, Jana Nováka či zakladatelku projektu Česká škola bez hranic Lucii Boucher Slavíkovou. Český rozhlas představí ve svých audionahrávkách rozhovory s dalšími zajímavými krajany“.
Především pro rodiče s dětmi nebo učitele s třídními kolektivy je připraven program k tématu "Světoví knižní šampioni pro mladé čtenáře". Program zahrnuje výstavu oceněných knih pro děti a mládež z celého světa, pořady věnované literární oblasti, jež se těší vzrůstajícímu zájmu nakladatelů. Dále budou představeny autorské knihy ilustrátorů, pořádány výtvarn&eacu te; dílny věnované problematice ilustrace, obrázkových či grafických knih apod.
Téma "Fotografie a kniha" představí fotografickou publikaci jako významnou součást knižní kultury propojující vizuální a polygrafické umění. Program bude nabízet setkání s fotografy, upořádání knižních i fotografických výstav v místě konání festivalu a na dalších místech v Praze. „Chceme zviditelnit produkci nakladatelství, která se tímto žánrem zabývají, a práci fotografů – uměleckých i reportážních“, podotýká k programovému výběru ředitelka veletrhu.

Již tradiční je na veletrhu oceňování edičních a tvůrčích počinů. Řada nakladatelství a firem působících v knižním oboru organizuje slavnostní předávání cen během čtyřdenního programového maratonu. Společnost Svět knihy. vyhlásila v roce 2011 svou vlastní cenu, a to "Cenu Jiřího Theinera". Je udělována za šíření a propagaci české literatury a knižní kultury v zahraničí, donátorem je Pavel Theiner - syn Jiřího Theinera. Mezi její laureáty patří Andrzej Jagodzinsky (Polsko), Ruth Bondy (Izrael), Paul Wilson (Kanada), a v loňském roce cenu obdržel Peter Demetz (USA). Členy komise ceny p ro roky 2015 – 2017 se stali Karel Schwarzenberg, Jan Bednář, Michal Přibáň, Vladimír Pistorius, čestným členem je Pavel Theiner.
Také letos probíhá akce "Svět knihy ve filmu" v pražských kinech Atlas a Ponrepo a "Svět knihy a divadlo", při níž se odehraje v Praze i v jiných českých městech na pětatřicet představení. Vycházejí z hlavního tématu veletrhu, kterým je Literární diaspora a Češi ve světě a dále to budou dramatizace děl domácích autorů. Přehlídka vyvrcholí 16. května přímo v Průmyslovém paláciv Praze, kde se v rámci programu čestného hosta veletrhu, kterým je letos Egypt, představí Arabské nedivadlo studentů Ústavu Blízkého východu a Afriky s dramatizací románu nobelisty Nagíba Mahfouze "Skandál v Káhiře".

27.4.2015 09:04:05 Helena Kozlová | rubrika - Zveme ...