zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Za Prahou do knihovny – únor

Za Prahou do knihovny

autor: archiv   

zvětšit obrázek

O tom, že letošní rok je pro knihovnu rokem Prahy, jste se mohli přesvědčit v tématu měsíce ledna. Praha se každý měsíc objeví i v našem kulturním programu. V únorových akcích Městské knihovny v Praze vás čeká autorské čtení Marka Šindelky, v jehož knize Mapa Anny hraje Praha podstatnou roli, a přednášky o Praze minulé i současné. Dozvíte se, že Praha je centrem mezinárodního výzkumu, jaká místa jsou v Praze spojena se životem Vojty Náprstka, jaká tajemství ukrývá Valdštejnský palác, jak se dá půdorys Prahy rozdělit podle znamení zvěrokruhu nebo jak se vyvíjela oblast Florence. Chybět nebude ani alchymistická Praha z období vlády Rudolfa II.

HISTORIE A TAJEMSTVÍ VALDŠTEJNSKÉHO PALÁCE V PRAZE
10. 2. 2015 19.00 Ústřední knihovna (malý sál)
Přednáší Ing. arch. Ondřej Šefců, ředitel Národního památkového ústavu. Vstupné 40 Kč

ALTERNATIVNÍ CESTY (SEBE)POZNÁNÍ – VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI V DĚJINÁCH PRAHY
Cyklus přednášek přinese zajímavé poznatky o rozdělení půdorysu Prahy z pohledu posvátné geometrie a seznámí posluchače s dílem a myšlenkami nejvýznamnějších duchovních i světských osobností, které ovlivnily dějiny Prahy.
12. 2. 2015 17.00 Ústřední knihovna (malý sál)

POSVÁTNÁ GEOMETRIE PRAHY
Přednáška o posvátné geometrii Prahy seznámí posluchače s rozdělením půdorysu Prahy do dvanácti znamení zvěrokruhu podle teorie RNDr. Milana Špůrka, kterou rozvedl ve své knize Praga Mysteriosa (Hradčany a Malá Strana přináleží znamení Raka, Karlův most sbližující pravý a levý břeh Vltavy jako analogie znamení Blíženců). 26. 2. 2015 17.00 Ústřední knihovna (malý sál)

PRAHA ALCHYMISTICKÁ A ASTROLOGICKÁ V OBDOBÍ VLÁDY RUDOLFA II.
V této přednášce budou představeny hlavní postavy rudolfinské doby z astrologického hlediska, jejich horoskopy, dílo a hlavní myšlenky (Johannes Kepler, Tycho de Brahe, John Dee, Mgr. Kelley a rabi Löw).
Přednáší Ing. Richard Stříbrný. Vstupné 40 Kč

PRAHA INDUSTRIÁLNÍ ÉRY – STÁLE PŘÍTOMNÁ I MIZEJÍCÍ
Florenc – brána do Karlína. 18. 2. 2015 17.00 Ústřední knihovna (malý sál). Přednáška se zaměří na specifické místo, jež tvoří rozhraní mezi centrem Prahy a svébytnou čtvrtí, která bývala prvním pražským předměstím. Připomeneme jeho minulost jako součásti někdejšího pražského opevnění a osvětlíme postupný přerod v rušnou křižovatku cest a dějů. Dozvíme se o dopravě a dopravních stavbách, jako nejvýraznějším fenoménu, který počal formovat tuto lokalitu od poloviny 19. století (první pražské nádraží, Negrelliho viadukt). Jeho vliv zesílil s nastupující érou linkové autodopravy (autobusový terminál na Florenci) a vyvrcholil v období 70. let při stavbě Severojižní magistrály. Pozornost věnujeme také zániku nádraží Praha-Těšnov. Opět připomeneme odraz místních reálií v českém filmu či literatuře. Přednáší Ing. arch. Radim Gabor. Vstupné 40 Kč

PRAHA VĚDECKÁ (ve spolupráci s časopisem National Geographic). 19. 2. 2015 17.00 Ústřední knihovna (malý sál). Málokdo tuší, že Praha je centrem mezinárodního výzkumu. Odehrávají se zde výzkumy, které jsou důležité i kuriózní zároveň. Michael Fokt vám ve své přednášce vysvětlí, v čem se mozková operace v pražské nemocnici Motol podobá plavbám dávných mořeplavců. Zjistíte, že psi mají své vlastní nitrooční čočky a utvrdíte se, že české pivo je skutečně zdravé. Podíváte se na rukopisy staré tisíc let, které mají v pražském Klementinu, či na vzácné druhy zvířat z pražské zoo. Uslyšíte postřehy člověka, který stojí každou nohou na jedné straně informační řeky. Vystudoval zoologii, pracuje však jako novinář a fotograf. Právě díky tomu se dostal na mnohá zajímavá místa a z tamního dění si vybral neméně zajímavé věci, jimž se ve své práci věnuje. Přednáší Mgr. Michael Fokt. Vstupné 40 Kč.

www.mlp.cz

5.2.2015 13:02:35 Redakce | rubrika - Zveme ...