zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dozvuky listopadu

Dozvuky listopadu

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Oslavy čtvrt stoletého výročí listopadu pominuly ale ještě nejméně do konce tohoto roku se lze nad nedávnou minulostí zamyslet na řadě výstav.
Jednou z nich je patrně nejrozsáhlejší expozice na toto téma v Křížové chodbě Karolina, která zde potrvá do 28. února příštího roku. Nevěnuje se jen listopadu v roce 1989, ale obrací se zpět do historie a osvětluje události v roce 1939, které vedly k vyhlášení Mezinárodního dne studenstva 17. listopadu a dále jeho k jeho deformaci za vlády Komunistické strany.

Před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na vinohradském Náměstí Jiřího z Poděbrad jsou umístěny hranoly s panely, které ještě před nedávnem mohli vidět kolemjdoucí na piazettě před Novou scénou. Jsou na nich vyobrazeni laureáti letošní Ceny paměti národa - byli vybráni ze sbírky nahrávek pamětníků minulého režimu - a další osobnosti, které našly odvahu postavit se totalitě. Nikdo z nich - přestože za to všichni zaplatili, nepropadl beznaději a pesimizmu. Tito hrdinové pocházejí nejen od nás ale i z dalších států východního bloku – Slovenska, NDR, Polska a Maďarska a představují se v krátkém životopise a v odpovědi na ot&aacu te;zku „co pro ně znamenal listopad 1989“.
Zajímavé výstavy jsou dostupné i prostřednictvím internetu. Využilo ho např. Muzeum hlavního města Prahy a zpřístupnilo na svých webových stránkách cenné historické dokumenty k listopadu 89– „autorské“ plakáty s hesly, které si lidé vytvářeli sami podle aktuální potřeby a nejrůznějšími prostředky.

Podobně postupovala Knihovna Václava Havla a zveřejnila na svém profilu Google Cultural Institut dvě výstavy. Pod titulem S chtíčem po svobodě /Sametová revoluce a nastalý karneval začátku devadesátých let v Československu jsou tu černobílé fotografie Pavla Hrocha z období masových demonstrací a převratu v konci roku 89 ale i z doby politických a sociálních změn v první polovině devadesátých let.
Virtuální výstava fotografií Oldřicha Krutkého nazvaná Přes Východ na Západ zase zachycuje občany NDR, kteří v září 1989 zaplavili okolí velvyslanectví SRN v Praze a s napětím a nedočkavostí očekávají povolení k odjezdu na Západ.
Výstava na internetu na rozdíl od těch reálných jsou trvalou připomínkou, protože jsou dostupné bez omezení.

22.12.2014 12:12:10 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...