zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Umění 19. století od klasicizmu k romantizmu

Umění 19. století

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Do Salmovského paláce na Hradčanském náměstí se definitivně přestěhovala sbírka umění 19. století původně umístěná v Klášteře sv. Jiří na Pražském hradě. Po takřka tříletém pobytu v depozitářích ji mohou od 17. října opět spatřit návštěvníci Národní galerie. Nikoliv ovšem v původním rozsahu, nedovolují to jednak komorní prostory Salmovského paláce a pro expozici byla zvolena i nová koncepce.
České umění malířské a sochařské 19. století je představeno v širším středoevropském kontextu v období od klasicizmu po romantizmus. Dokazuje jeho propojenost s uměleckou scénou Vídně i německých uměleckých center. Vybrané původní exponáty jsou doplněny o zápůjčky z významných institucí i soukromých sbírek, uspořádané do stylových, tématických i autorských celků v chronologické linii.

Zastoupeni jsou svými díly význační mistři jako František Tkadlík, Antonín Machek, Josef Navrátil, rodina Mánesů, dále Hauhoferova krajinářská škola skrze díla Adolfa Kosárka či Bedřicha Havránka, Rubenova škola historické malby a další. Slavné malby Caspara Davida Friedricha, Carla Spitzwega, Friedricha Amerlinga atd. reprezentují rakouské a německé malířství.
Poprvé se v expozici objevuje v širším měřítku také sochařská tvorba Václava Prachnera, Václava Levého nebo bratří Maxových, která ukazuje vývojovou linii českého sochařství prvních dvou třetin 19. století.
Zatímco Umění 19. století se nachází v patrech Salmovského paláce, bylo přízemí vyhrazeno pro krátkodobé výstavy. V současnosti je zde nainstalována výstava realizovaná ve spolupráci s Oblastní galerií v Liberci "Josef Fuhrich - z Chratavy do Vídně. Výstavní projekt věnovaný rodáku ze severočeské Chrastavy, jednomu z nejvýznamnějších českých představitelů nazarénizmu, který dobyl uměleckých úspěchů zejména ve Vídni, proběhl již v Liberci a v Praze jej bude možné shlédnout do 25. ledna příštího roku.
V přízemí paláce byl zároveň vybudován studijní depozitář pro veřejnost, kde lze nahlédnout i do zákulisí galerijní práce.
Nově otevřené trvalé expozici Umění 19. století skýtá zrekonstruovaný Salmovský palác ideální prostředí. Styl a náplň uměleckých děl vzniklých v 19. století jsou přirozeným výtvarným prvkem v nevelkých salónech budovy určené zpočátku k obývání, vystavěné v klasicistním stylu. Vedle estetického zážitku, který nabízejí obrazy a sochy, jsou neméně působivé interiéry se zachovanými kamny, parketovými podlahami a v jednom ze salónů i malovanými papírovými tapetami a nábytkem, k dotvoření dokonalé atmosféry přispívají i nádherné výhledy na Prahu.
Umění 19. století předkládá Národní galerii návštěvníkům ve velmi atraktivní podobě a není pochyb, že Salmovský palác se stane oblíbeným cílem milovníků umění u nás i ze zahraničí.

27.10.2014 10:10:58 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...