zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Současné umění na hrobu padlých v bitvě na Bílé Hoře

Bílá Hora

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Při ekumenické bohoslužbě bude 7. září 2014 v 18.00 hodin v poutním areálu na Bílé hoře v Praze představena nová umělecká úprava hrobu, kde spolu leží vítězové i poražení, padlí osudové bitvy na Bílé Hoře. Tým sestávající z architekta, malíře a hudebního skladatele se pokusil umělecky pojmout význam tohoto jedinečného místa.

Umělecká intervence Patrika Hábla, Michala Rataje a Norberta Schmidta navazuje na významnou ekumenickou událost ze 7. listopadu 1999, kdy byly v poutním areálu Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře uloženy ostatky 42 mužů a 2 žen. Kosterní pozůstatky stavovských vojáků (podle některých interpretací i vojáků katolické ligy) byly na Bílé Hoře vykopány při archeologickém průzkumu v roce 1960. Poté byly umístěny v depozitáři Vojenského muzea. Jejich uložení do země, které uspořádali břevnovští benediktini, se v roce 1999 stalo jedním z milníků smíření církví rozdílných konfesí u nás.

Jak smířit různé interpretace významu bělohorské bitvy a jak vedle velkých dějin zahlédnout také každodennost, která je každou válkou zásadně proměňována, se pokusili i autoři umělecké úpravy hrobu. Připravovaná celková rekonstrukce poutního areálu Panny Marie Vítězné na Bílé hoře, který spravují sestry benediktinky z opatství Venio, jim nabídla příležitost razantně ale zároveň s velikým citem pro věc přidat k rozporuplným dějinám další současnou vrstvu a nový úhel pohledu.

Společný hrob padlých bělohorských vojáků se totiž může rovněž stát místem připomínky těch, kdo umírají v bitvách, které lidstvo vede dnes, na Ukrajině, v Iráku, v Palestině. V roce 1999 zazněla z úst zástupců různých církví slova lítosti nad násilnou minulostí a slova touhy po vzájemném odpuštění. Jeden z účastníků pietního aktu tehdejší pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk mluvil o „evangelijní odpovědi“ na nelidskost minulých staletí. Zástupce evangelické strany tehdejší předseda Ekumenické rady církví a synodní senior Pavel Smetana ve svém pozdravu vyznal spolu se všemi křesťany, „že nad lidskou růzností se klene smiřující a odpouštějící Kristova láska“.

Nová úprava hrobu bude 7. září veřejnosti zpřístupněna za přítomnosti Romana Mazura, pražského seniora Českobratrské církve evangelické, a Václava Malého, pomocného biskupa pražského. Následovat bude bohatý doprovodný program s výmluvnou otázkou v podtitulu: „Co nás rozdělilo, může dnes spojovat?“. Bělohorský podzim 2014 vyvrcholí v den výročí bitvy 8. listopadu 2014 opět ekumenickou bohoslužbou, tentokráte za předsednictví Daniela Fajfra, předsedy Ekumenické rady církví v České republice a kardinála Dominika Duky OP, pražského arcibiskupa a předsedy České biskupské konference.

Projekt Bílá hora 2014 pořádá Opatství Venio a Centrum teologie a umění při Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy s podporou dalších institucí včetně Arcibiskupství pražského. Záštitu převzali Daniel Herman, ministr kultury, Daniel Fajfr, předseda Ekumenické rady církví a kardinál Dominik Duka OP, arcibiskup pražský.

1.9.2014 21:09:49 JoMe | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 17 - sekce