zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Josef Winterhalder mladší

Josef Winterhalder mladší

autor: archiv   

zvětšit obrázek

K nejvýznamnějším moravským malířům doby baroka podle odborníků patří Josef Winterhalder mladší (1743-1807). Expozice z jeho díla je součástí ústřední dramaturgické linie letošního výstavního plánu olomouckého muzea, která je zaměřená na komplexní zpracování fenoménu "olomouckého baroka". Ta vyvrcholí na podzim stejnojmennou výstavou.
Výstava v Arcidiecézním muzeu je druhou reprízou původního projektu, který vznikl ve spolupráci německého Muzea Langenargen, Moravské galerie v Brně, Semináře pro dějiny umění Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Brno a Ústavem pro dějiny umění Akademie věd České republiky.

Premiéra se uskutečnila v roce 2009 v Langenargen am Bodensee, první repríza pak proběhla v Maďarské národní galerii v Budapešti. Josef Winterhalder mladší je dosud známý především jako žák, spolupracovník a následovník Franze Antona Maulbertsche (1724- 1796), rodáka z německého Langenargen am Bodensee a vůdčího malíře 18. století v zemích habsburské monarchie, mezi jehož vrcholné realizace patří například nástropní malba Lenního sálu v Kroměříži. Výstava má tento dosavadní náhled na Winterhaldera poopravit. "Poprvé přibližuje souborně část jeho bohatého díla a klade si za cíl představit jej nejen jako ve své době uznávaného a nejlepšího Maulbertschova žáka, ale také jako osobitého umělce, který nebyl jen ´horlivým kopistou´ mistrových předloh, i když jeho styl dokázal napodobit tak věrně, že je často obtížné zejména jejich skici odlišit," řekla autorka koncepce výstavy Zora Wörgötter z Moravské galerie v Brně.
Winterhalder pocházel z jihoněmecké sochařské rodiny, skutečného školení se mu však dostalo zde na Moravě, u strýce Josefa Winterhaldera staršího (1702 - 1769), který po studiu na akademii ve Vídni získal rozsáhlé zakázky od moravských klášterů (Olomouc - Hradisko, Uherský Brod, Znojmo). Právě v jeho dílně se mohl seznámit s předními umělci z okruhu vídeňské akademie. Pro premonstráty na Hradisku pracoval také budoucí Winterhalderův učitel Josef Stern (1716 Graz - 1775 Brno), rovněž absolvent akademie ve Vídni, dvorní malíř Dietrichsteinů a jeden z nejvzdělanějších umělců své doby.
Absence akademického vzdělání přitom zůstala trvalým Winterhalderovým handicapem. Přesto se stal vyhledávaným umělcem a přítelem řady na tehdejším poli kultury vlivných osobností, a to pro svou píli, vstřícné jednání a pečlivý přístup. "Jeho díla tak najdeme na jižní Moravě, ve Slezsku, na Slovensku, v Rakousku i Maďarsku, ale také ve sbírkách ve Spojených státech amerických nebo na Ukrajině," doplnila Zora Wörgötter. Těžiště jeho tvorby však podle ní leží v nástěnné malbě a mnohdy rozměrných oltářních plátnech. "Vedle obrazů na plátně proto výstava představuje také výběr z dosud veřejnosti málo známých přípravných prací pro tyto realizace. Pro dějiny umění mají nepochybně velký význam také Winterhalderovy rukopisy, poznámkyo umělcích a jejich dílech na jižní Moravě i jeho vlastní životopis," informovala autorka výstavy.
Winterhalder je vedle právě probíhající expozice Josefa Ignáce Sadlera v Arcidiecézním muzeu Kroměříž dalším barokním "předskokanem" nejdůležitějšího projektu olomouckého muzea v letošním roce - mezioborově koncipované výstavy Olomoucké baroko | Výtvarná kultura let 1620-1780. Ta bude zahájena na konci listopadu a zpracuje historii a zejména výtvarnou kulturu Olomouce v období, kdy město po zkáze Třicetileté války prožilo jedno z nejvýraznějších období kulturního vzepětí.

Výstava "Josef Winterhalder mladší" pořádaná Arcidiecézním muzeem v Olomouci je k vidění ve výstavním sále Galerie do 29. srpna 2014.

28.7.2014 23:07:21 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...