zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 50.týden

Santiniho jazyk

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Santiniho jazyk
David Švehlík v hlavní roli moderního mysteriózního filmu natočeného podle známého románu Miloše Urbana, odehrávající se na pozadí fascinující architektury Jana Blažeje Santiniho. Dále hrají: M. Stropnický, M. Taclík, M. Timková, L. Molnárová, P. Molnárová, V. Preiss a další. Scénář M. Urban a T. Končinský. Kamera M. Šec. Režie J. Strach
Filmové zpracování známého románu Miloše Urbana vzniklo pod režijní taktovkou Jiřího Stracha. Na pozadí fascinující a znepokojivé architektury Jana Blažeje Santiniho, která světově unikátním způsobem mísí prvky baroka a gotiky, se rozvíjí příběh člověka, hledajícího na počátku nového tisíciletí ztrácející se pocit smyslu a životního naplnění.

Nespokojený zaměstnanec reklamní agentury Martin Urmann je pověřen nesplnitelným úkolem, který má fakticky ospravedlnit jeho náhlý vyhazov ze zaměstnání. Martin úkol přijímá, ale je to spíše gesto vzdoru, než vážně míněná snaha zachránit své postavení. Práce ho nepřímo zavede na stopu tajemných vzkazů dávno mrtvého architekta, které se zdají promlouvat přes hloubku času přímo k němu. Martin sám i realita, ve které žije, se začíná proměňovat. Bývalý zaměstnanec tuctové reklamní agentury je postupně konfrontován se skutečností, která dalekosáhle přesahuje jeho dosavadní zkušenost. Musí volit – buď přijme plnou odpovědnost za proměnu sebe sama, nebo se pokusí na všechno zapomenout a bude dál žít svůj život prostoupený pocitem zbytečnosti a marnosti.
Vysílání: 12.12., 20.05 hod., ČT1

Slovenská vlna - Pokoj v duši
Selhání není dovoleno. Příběh přátelství a zrady ve slovenském filmu podle scénáře Jiřího Křižana (2009). Hrají: A. Mokos, R. Luknár, H. Krajčiová, R. Więckiewicz, J. Vondráček, J. Hanzlík, Ľ. Paulovič, Ľ. Roman a další. Režie Vladimír Balko. (Ve slovenském znění)
Čtyřicátník Tóno Pánik (Attila Mokos) se po pěti letech vrací z vězení, kde byl za krádeže dřeva. V podhorské vesnici, odkud pochází, má nejbližšího přítele Štefana (Roman Luknár), který za tu dobu zbohatl a získal mezi domácími lidmi velký vliv. Štefan ve skutečnosti kradl s Tónem, avšak ten ho z kamarádství kryl. I když se Tóno pokouší najít si poctivou práci, všichni ho odmítají. Postupně se ukáže, že to je Štefanovo dílo. Muž totiž potřebuje dostat Tóna do slepé uličky a přimět ho, aby s ním spolupracoval při machinacích s cenami dřeva, tentokrát ve velkém. Tóno to opakovaně odmítne. Avšak morální zásady se v něm sváří s vězeňskou zkušeností i s tradičními představami o tom, jak má silný muž obstát ve světě...
Slovenský psychologický film vznikl podle scénáře Jiřího Křižana a je celovečerním hraným debutem režiséra Vladimíra Balka. Příběh se odehrává v horském středoslovenském prostředí (natáčelo se zejména v obci Čierny Balog a jejím okolí) a kromě samotného dramatu v něm autoři vykreslují typické rysy tamního života: patriarchální rodinné uspořádání, rasovou diskriminaci, pytláctví, ale také tradiční rodinnou semknutost, náboženskou víru či chlapské přátelství.
Při předávání národních filmových cen Slnko v sieti za roky 2008 a 2009 (tato cena se na Slovensku uděluje ve dvouletém intervalu) se Pokoj v duši stal nejúspěšnějším dílem. Získal celkem pět ocenění: nejlepší hraný film, nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Atilla Mokos), nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Roman Luknár), nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Helena Krajčiová) a nejlepší kamera (Martin Štrba). Snímek se také stal jedním z divácky nejúspěšnějších domácích filmů.
Vysílání: 09.12., 23.30 hod., ČT art

Literární adaptace - Komtesa Mary
Televizní zpracování klasického románu Hrdina naší doby M. J. Lermontova (1983). Hrají: L. Skopalová, O. Navrátil, H. Maciuchová, J. Jirásková, L. Tokoš, J. Karlík, M. Pavlíková a další. Scénář J. Vostrý. Kamera V. Myslivec. Režie R. Tesáček
I když zemřel ve svých sedmadvaceti letech, zanechal za sebou M. J. Lermontov (1814–1841) dílo, které ovlivnilo vývoj ruské literatury a je živé dodnes. Vedle rozsáhlé básnické tvorby je to především poéma Démon, drama Maškaráda a cyklus povídek Hrdina naší doby, které jsou vzájemně tak propojené, že je můžeme nazývat románem. Dramatizace vypráví o tragické epizodě poručíka carské armády Pečorina, který v lázeňské společnosti vzbudí pozornost obletované krasavice komtesy Mary. Inscenace má vynikající herecké obsazení. V titulní roli se představí Lenka Skopalová. Do dalších rolí obsadil režisér Rudolf Tesáček Oldřicha Navrátila, Jiřinu Jiráskovou, Hanu Maciuchovou, Marii Pavlíkovou, Lubora Tokoše a Josefa Karlíka.
Vysílání: 12.12., 23.35 hod., ČT art

9.12.2013 09:12:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...