zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jaroslav Funke mezi konstrukcí a emocí

Jaroslav Funke  mezi konstrukcí a emocí

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Moravská galerie v Brně uspořádala výstavu věnovanou Jaroslavu Funkemu (1896-1945), který patřil mezi novátory moderní fotografie.
Podobně jako Jaroslav Rössler, Man Ray, László Moholy-Nagy, Albert Renger-Patzsch, Alexander Rodčenko, Paul Strand, Edward Weston a další se Funke vydal na cestu k abstrakci, která vyústila v jeho vlastním -ismu, "fotogenismu".
Reagoval také na kubismus a vytvořil vzorová díla nové věcnosti a konstruktivismu, stál nejblíž Bauhausu. V průběhu dvacátých let akceptoval jako jeden z prvních také iracionální směry, poetismus a surrealismus.

Na Bretonově pojetí zázračného setkání založil po polovině třicátých let svoji "emoční fotografii". Byl typickým všestranně vzdělaným intelektuálem své doby, avantgardistou, který musel vždy alespoň o krůček předstihnout své současníky. Mezi fotografy z Čech byl společně s Rösslerem ve dvacátých letech jedinou osobností, která se orientovala v internacionálním kontextu avantgardní fotografie a výtvarného umění. V době mezi dvěma světovými válkami, v nově vzniklé Československé republice, ovlivňoval Funke fotografické dění nejen svým dílem, ale také rozsáhlou teoretickou, kritickou, organizátorskou, redaktorskou a zejména pedagogickou činností. Amatér a zpočátku zanícený vůdce opozice proti všem autoritám se shodou okolností stal fotografickým pedagogem nejprve na tzv. "slovenském Bauhausu" v Bratislavě (od 1931) a pak na Státní grafické škole v Praze (od 1935), vedené Ladislavem Sutnarem. Měl tedy jedinečnou možnost své přesvědčení i znalosti šířit, a to i v době, kdy to v okolních zemích, zejména v Německu, nebylo možné.
Výstava "Jaroslav Funke mezi konstrukcí a emocí" přiblížuje především logiku utváření a proměn Funkeho tvorby. Od předchozích prezentací se liší především zasazením Funkeho díla do kontextu evropské avantgardní fotografie a kultury.
Bez Funkeho by česká fotografie vypadala jinak. Funke byl nejen průkopníkem nové fotografie, nýbrž i výrazným představitelem "nové vize", nového vizuálního umění. Měl svůj podíl snad ve všech oborech, v nichž fotografie rozšiřovala své kulturní poslání a užitné funkce. Zemřel jako nepřímá oběť druhé světové války, když vinou bombardování Prahy nemohl být včas operován.
Vystaveny jsou zde Funkeho fotografické práce z majetku Moravské galerie v Brně i ze sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Další zapůjčené exponáty pocházejí z autorovy pozůstalosti, případně z dalších veřejných a privátních sbírek.
Výstava "Jaroslav Funke mezi konstrukcí a emocí" probíhá v Moravské galerii v Brně do 19. ledna 2014.

25.11.2013 16:11:34 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce