zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Fotografie Jefa Kratochvila k 50. Manéži Bolka Polívky

Manéž Bolka Polívky

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Poprvé se na televizní obrazovce objevila v roce 1987. Ojedinělá, veselá, s typickým humorem a nečekanými improvizacemi. Taková je televizní Manéž Bolka Polívky. V režii Rudolfa Chudoby natočilo brněnské studio České televize v listopadu 2012 její už padesáté pokračování. Při té příležitosti pořádá Česká televize autorskou výstavu fotografa Jefa Kratochvila, na které jsou k vidění fotografie ze všech dosud odvysílaných padesáti dílů pořadu. Po výstavě v brněnském Divadle Bolka Polívky se soubor fotografií stěhuje do Café bar Platýz v Praze na Národní třídě.

Když se autorský projekt Bolka Polívky a Miloše Zapletala objevil před pětadvaceti lety na televizní obrazovce, diváci si ho mimořádně oblíbili. Neobvyklý zábavný pořad byl na svou dobu nejen nový, výjimečný, ale také odvážný. Lidé se bavili u jiskřivých poznámek a situací, mezi hosty byly nezřídka tváře, které se v té době na obrazovkách buďto neobjevovaly vůbec, anebo jen výjimečně. Do prvních dílů si Bolek Polívka pozval například Miroslava Horníčka, Michaela Kocába, Hanu Hegerovou, Jiřího Suchého… „Na televizní scénu vstoupil Bolek Polívka jako herec, autor a režisér známý hlavně z Divadla Husa na provázku, provázený úspěchem a velkou znalostí divadelní scény v zahraničí,“ vzpomíná režisér Rudolf Chudoba. „Je dobrou tradicí, že se v Manéži od prvního dílu pravidelně objevují zahraniční hosté.“

Kromě Bolka Polívky u Manéže od počátku do dneška stojí režisér Rudolf Chudoba a hlavní kameraman Honza Štangl. V padesáti vysíláních se vystřídalo více než 350 účinkujících. Kromě dvou stovek domácích herců, zpěváků a dalších osobností mezi ně patří několik desítek souborů, kapel, tanečníků, artistů, mimů, a také zahraničních umělců. Svoje místo mají v Manéži i živá zvířata. Vystřídali se tu například pštros, jaguár, koně či dokonce leopardice. Většinu hostů si vybírá Bolek Polívka sám. Mnohdy jsou to lidé, s nimiž se setká při natáčení, umělci, kteří ho jinde zaujmou svou originalitou, nápadem a také smyslem pro humor. Ten je totiž pro hosty pořadu mimořádně důležitý. Manéž má i svoje stálice, které se v ní objevují opakovaně. Patří k nim například Jiří Pecha, Arnošt Goldflam, Karel Šíp nebo dvojice Barin a Fretti.

Manéž Bolka Polívky se původně natáčela na brněnském výstavišti, později ve sportovní hale Moravské Slávie, v hale ve Vodově ulici v Brně, ale i na dalších místech. Jedenkrát se mimořádně natáčelo přímo v cirkusovém stanu v Olšanech. Příprava každého dílu pořadu trvá několik týdnů, samotné natáčení dva dny. Ze tří veřejných představení sestaví tvůrci finální televizní podobu. Manéž Bolka Polívky získala v kategorii zábavný pořad čtyřikrát výroční Televizní cenu Elsa udělovanou Českou filmovou a televizní akademií. Výstava potrvá do konce měsíce května 2013.

3.3.2013 20:03:34 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...