zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jiří Kolář a Béatrice Bizot - Korespondáž

Jiří Kolář a Béatrice Bizot - Korespondáž

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na základě zapadlého příběhu a jako poctu Jiřímu Kolářovi a jeho schopnosti podněcovat lidi ke kreativitě zkoncipovali kurátoři Národní galerie Anna Pravdová a Petr Přibyl výstavu Korespondáž.

Nazvali ji podobně jako své techniky pojmenovával Jiří Kolář muchláž, roláž apod., protože výstavními objekty jsou dosud veřejně neprezentované koláže z umělecké sbírky Památníku národního písemnictví, které vznikly mezi létem 1986 a podzimem 1987.

K jejich zrodu se váže až romantický příběh, avšak typický pro vztah Jiřího Koláře ke svým bližním. Jiří Kolář se seznámil koncem léta 1986 v Normadii s dvacetiletou dívkou Béatrice, která se chtěla stát novinářkou a v oné době pobývala na stáži v redakci Elle. Kolář jí vyprávěl o své ženě Běle, která se velmi zdokonalila v psaní, když mu každý den posílala do francouzského exilu dopis. Navrhl Béatrice, aby mu také psala každý den třeba jen krátkou zprávu a na oplátku, že jí za to vytvoří malou koláž. Na potvrzení úmluvy byla uzavřena i smlouva s pevnými pravidly. Dívka se tak učila psát a Kolář se dozvídal, co je nového v kulturním životě v Paříži. Za dobu vzájemné korespondence vzniklo na čtyři stovky koláží, z jejichž výběru je výstava sestavena. Nechybí ukázky dopisů Béatrice i uvedená smlouva.

Béatrice se však nakonec na novinářskou dráhu nedala a přešla na studium sochařství, nejdříve v Miláně a pak v USA, a tak druhou částí náplně výstavy představují její sochy velmi ovlivněné Kolářovou poetikou - např. torza žen z prostříhaných pruhů plechu, ze lžic apod.

Podobně jako svou ženu nebo Béatrice podněcoval Jiří Kolář k psaní Marii Vaculíkovou i Ludvíka Vaculíka, když se octl v tvůrčí krizi při psaní Českého snáře. Poskytoval svému okolí podporu nejen duševní ale i materiální, byl totiž také prvním mecenášem Společnosti přátel Národní galerie, založené právě před 20 lety.

K výstavě vychází katalog z pera jejích autorů v zajímavém "diářovém" formátu s vyobrazením téměř tří stovek koláží, s texty dopisů Béatrice, se studiemi obou kurátorů včetně studie španělského kunsthistorika Antonia Salceda Milianiho o sochařském díle Béatrice Bizot.

Doprovodný program je velice pestrý a vedle různých prohlídek a workshopů nabídne návštěvníkům i osobní setkání s Béatrice Bizot na výročním setkání Společnosti přátel Národní galerie 8. prosince.

Výstava Jiřího Koláře a Béatrice Bizot Korespondáž probíhá ve sbírce moderního umění NG v prvním patře Veletržního paláce v Holešovicích do 17. března 2013.

17.12.2012 23:12:53 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...