zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Čeští umělci vystavují v Muzeu moderního umění v New Yorku

Z tvorby Ladislava Sutnara

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V Muzeu moderního umění v New Yorku (MoMA) je od 29. července do 5. listopadu 2012 otevřena výstava Století dítěte: rosteme s designem, 1900-2000, na které jsou zastoupeni rovněž čeští designéři.

„Český design je v této mezinárodní přehlídce plnohodnotně zastoupen a prolíná se celou výstavou. Dřevěné stavební kostky Ladislava Sutnara jsou titulním obrázkem projektu a Sutnar je rovněž nejpočetněji zastoupeným autorem,“ říká Pavla Niklová, ředitelka Českého centra New York.

Název výstavy odkazuje k dílu švédské designové reformátorky Ellen Key, která ve svém manifestu Století dítěte z roku 1900 prosazovala obecná práva dětí na kvalitní život a prohlásila je za určující poslání přicházejícího století.

Výstava v MoMA je první rozsáhlou expozicí, která se zabývá přístupem k dětem a dětství jako paradigmatu pro rozvoj moderního designu. Je zde představeno přes 500 objektů, z nichž více než polovinu tvoří výpůjčky z institucí a soukromých sbírek v USA a v zahraničí, k nimž patří Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Mnohé exponáty jsou v USA vystaveny poprvé. Výstava je členěna do sedmi chronologických sekcí, které se zabývají různými tématy na základě rozdílných typů designu, materiálů, měřítka a geografického zastoupení. Výstavu Století dítěte připravilo Oddělení architektury a designu MoMA pod vedením kurátorky Juliet Kinchin.

Začátek století, kdy s příchodem modernismu došlo k zásadním změnám v přístupu k dětem a jejich estetickému vnímaní, reprezentuje tvorba Minky Podhajské a Jaroslava Horejce. Meziválečné období avantgardy je zachyceno např. v dílech Václava Špály a Josefa Lady. V sekci zabývající se rolí dítěte v propagandě politických režimů jsou představeny filmy Hermíny Týrlové Vzpoura hraček a Zuzany Justman Hlasy dětí.

V sekcích věnovaných 2. polovině 20. století, kde se diskutují témata poválečné obnovy, obrovského rozvoje produktů pro dětské spotřebitele a technologií radikálně měnících dětský svět jsou zastoupeny především hračky Libuše Niklové, Trnkova Kybernetická babička či stolní hry s vesmírnou tematikou od neznámého autora vyrobené v Československu.

6.8.2012 15:08:43 Redakce | rubrika - Z Českých center