zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pod křídly Sokola

Pod křídly Sokola

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Další z výstav věnovaných sto padesátileté historii tělovýchovné a společenské organizace Sokol probíhá v Armádním muzeu Žižkov. V době krátce po druhé světové válce čítala Česká obec sokolská na milión členů. I to svědčí o významu této organizace, která jako jedna z mála přežila prakticky všechny režimy, které se v českém prostoru za poslední století a půl vystřídaly. Dokazuje to i sílu základní sokolské myšlenky: pěstovat kulturu těla a ducha, přispívat k rozvoji harmonické osobnosti.

Minulost Sokola ožila na reprezentativní výstavě, kterou uspořádal společně s Vojenským historickým ústavem Praha Ústav pro studium totalitních režimů; exponáty přispěly také Národní muzeum a Česká obec sokolská. Expozice nazvaná Pod křídly Sokola ukazuje, čím vším Sokol od roku 1862 prošel a jaké významné milníky tvořily jeho historii.

Výstava ukazuje vedle tělocvičné historie Sokola významnou měrou i jeho vojenskou linii. "Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československo," zněl známý výrok prezidenta T. G. Masaryka. Na výstavě vzbuzují pozornost mimo jiné ty předměty, které jsou spojeny s konkrétními osobnostmi, členy Sokola. Například řicetikilová činka, se kterou cvičil Miroslav Tyrš nebo zlatá medaile z Olympijských her 1924, kterou vybojoval Sokol-gymnasta Bedřich Šupčík. Šlo o první zlatou, kterou získalo Československo. Zájem vyvolává i filmový záznam cvičení Aloise Hudce na kruzích, za něž v roce 1936 získal na OH v Berlíně rovněž zlato.

Někteří ze starších návštěvníků výstava připomíná mládí, kdy svobodně cvičili pod hlavičkou Sokola ve čtyřicátých letech. Pro jiné šlo v pozdějších letech o "cvičení v Sokole", ovšem vtěleného do ČSTV a nuceně zrušeného. Sokolský duch v této době žil dále jak díky krajanům v zahraničí, tak i díky aktivitě bývalých členů, kteří v sobě sokolské demokratické myšlení a sportovního ducha nemohli zapřít. Nebylo ostatně ani možné zlikvidovat ty tisíce sokoloven, které bychom našli v lecjaké obci a snad v každém městě. I dnes slouží svému původnímu účelu, poskytují prostor pro cvičení a zároveň jsou živým místem pro setkávání občanů.

Jádro výstavy tvoří sekce zobrazující meziválečnou éru, kde jsou k vidění jak olympijské medaile, tak třeba i velké repliky sokolských bran ze sletů. Svůj prostor má i současnost - dnes je v Sokole organizováno přes 170 000 členů, kteří se věnují tělesné aktivitě. Jde přitom ve značné míře o děti a mládež, což je o to cennější.

Výstava Pod křídly Sokola v Armádním muzeu Žižkov v Praze potrvá až do roku 2013 a vstup je pro návštěvníky volný.

30.7.2012 22:07:00 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

MdZ uvádí v české premiéře komedii Matěje Randára

Ženy pod tónem (MdZ)

Na narozeninové oslavě vás přivítají herečky Městského divadla Zlín v novince Ženy pod tónem v hudebním a diva celý článek

další články...

HUDBA

Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad celý článek

další články...