zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ferdinand V. Dobrotivý a umění jeho doby

Ferdinand V. Dobrotivý a umění jeho doby

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výstava na Pražském hradě je věnována osobnosti rakouského císaře a posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V. Dobrotivého. Ferdinand se narodil ve Vídni 19. dubna 1793 jako syn rakouského císaře a uherského a českého krále Františka I. (1768-1835) a Marie Terezy z Bourbonu a Obojí Sicílie (1772-1807). Vlivem okolností ale byla větši část jeho života úzce spjata s Prahou.

Ferdinand měl mnoho zájmů, které se netýkaly vládnutí ale spíše přípomínaly jeho předka Rudolfa II. Měl velké hudební nadání, miloval umění, nadšeně se zabýval botanikou a sledoval vývoj techniky, o čemž svědčí i některé exponáty na výstavě.
Zpočátku měl před sebou jako následník trůnu politickou kariéru. V roce 1830 byl v Prešpurku (Bratislavě) korunován na uherského krále. Po otcově smrti v roce 1835 se stal rakouským císařem jako Ferdinand I. Pro české země byl však nejpodstatnější rok 1836, kdy byl 7. září na Pražském hradě jako poslední z rodu Habsburků korunován svatováclavskou korunou na českého krále pod jménem Ferdinand V. O dva roky poté, 6. září 1838 proběhla jeho korunovace v Miláně na lombardského krále.
Jeho vládnutí ale ukončil pád kabinetu kancléře Klementa Metternicha (1773-1859) v lavině revolučních událostí roku 1848. 2. prosince 1848 byl v Olomouci zveřejněn manifest oznamující Ferdinandovu abdikaci ve prospěch jeho synovce Františka Josefa I. (1830-1916). Po zbytek svého života pak žil Ferdinand I. (V.) Dobrotivý společně s manželkou Marií Annou Karolínou Piou Savojskou (1803-1884) "na penzi" na Pražském hradě, kde 29. června roku 1875 zemřel. Jeho ostatky jsou uloženy po boku nejbližších příbuzných v kapucínské kryptě ve Vídni. Pražský hrad se za Ferdinandova života stal naposledy ve své historii trvalou rezidencí člena císařské rodiny.
Výstava rozprostřená do dvou prostor přibližuje císařovu osobnost včetně jeho neveřejného života. V Královském letohrádku mohou návštěvníci sledovat všední i sváteční den panovníka na Pražském hradě. Řada exponátů se týká korunovace na českého krále (1836). Většina předmětů (obrazy, sochy, liturgické náčiní a textil, nábytek) dokládajících vybavení dvorní kaple sv. Kříže, kanceláří úředníků i císařských salonů kdysi užívaných královskými manžely pochází ze sbírek Pražského hradu, další jsou vypůjčeny z někdejších letních sídel - zámků Zákupy a Ploskovice.
V Císařské konírně jsou vystavena umělecká díla, která Ferdinand získal během českého pobytu. Tyto práce byly doplněny v intencích Ferdinandova vkusu. Nabízí se příležitost shlédnout řadu dosud opomíjených a nevystavených obrazů. Jsou to díla světového významu a české klasiky. Vedle prací Bertela Thorvaldsena, Friedricha Amerlinga, Petera Fendiho, Friedricha Gauermanna nebo Johanna Wilhelma Schirmera lze spatřit práce českých autorů, kteří významným způsobem zasáhli do světového výtvarného dění. Spolu s vynikajícími díly české krajinářské školy (Alois Bubák, Adolf Kosárek, August Piepenhagen) jsou k vidění i obrazy českých nazarénů, kteří náleželi k oblíbeným Ferdinandovým umělcům. Na výstavě jsou zastoupena i díla Josefa Führicha, Františka Tkadlíka a nebo Josefa Hellicha.
Náladu výstavy vhodně dotvářejí i věci osobně používané Ferdinandem a jeho chotí. Výstava zasvěcená Ferdinandu V. probíhá v Letohrádku královny Anny v Královské zahradě a v Císařské konírně na Pražském hradě do 9. září 2012.

17.7.2012 00:07:34 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Divadlo LETÍ představí příběh Olive Oylové

LÁSKA/Argumentační cvičení (zkouška)

Nekompromisní text izraelské autorky Sivan Ben Yishai LÁSKA/Argumentační cvičení, bourá veškerá tabu týkající celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...