zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pro PWF existuje pouze budoucnost

Pro PWF existuje pouze budoucnost

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Mezinárodní festival spisovatelů s podtitulem „Existuje pouze budoucnost!!“ se v Praze uskuteční už po dvaadvacáté ve dnech 14.- 18. dubna 2012 . Fanoušci literatury se na něm budou moci v rámci autorských čtení, besed s autory, diskusí a dalších akcí setkat s literární elitou z celého světa. Podrobnosti prozrazuje Václav Kovář z přípravného týmu festivalu.

  • Jak vlastně tento festival, který má dnes za sebou už více než dvacet let existence, vznikl?
    Myšlenku literárních setkání k nám přinesl básník Michael March na začátku 90. let 20.století. Navázal tím vlastně na tradici, kterou založil v Londýně už v 80.letech, kde uváděl čtení autorů z východního bloku. Po pádu železné opony situace dovolila, aby svou aktivitu přenesl do Prahy. V roce 1991 tady uskutečnil první setkání spisovatelů, na které pozval hlavně zástupce české exilové prózy, tvůrce, kteří nemohli za komunismu tvořit, ale také zahraniční autory. Časem se akce rozrostla v mezinárodní přehlídku trvající čtyři dny, které se účastní v podstatě hvězdy současné světové literatury, včetně laureátů Nobelových cen.
  • Jak víme, místa konání festivalu se měnilo. Kde se koná letos?
    První ročník byl ve Valdštejnském paláci, pak se přenesl do Violy, divadla Minor a před čtyřmi lety zakotvil na Nové scéně Národního divadla. Jednotlivá setkání se ale konají i na dalších místech, každoročně např. pořádáme diskuse v Americkém centru. Letos připravujeme na Pražské křižovatce performance amerického básníka Jeroma Rothenberga a koncert Jana Erika Volda z Norska, který přiveze svoji jazzovou kapelu. Nebude tedy jen číst své básně,ale také hrát, a poté bude mít diskusi v Cafe Louvre.
  • Pro získávání atraktivních hostů je patrně nejdůležitější osobnost ředitele Michaela Marche?
    Michaelovy kontakty jsou opravdu zásadní, projevuje se to v tom, že se na festival vypraví i lidé, kteří normálně na podobné akce nejezdí, jako letošní host António Lobo Antunes, který žije a pracuje posledních dvacet let v Marakéši. Důležité jsou samozřejmě kontakty nejen se spisovateli, ale také s literárními agenty a kritiky, kteří jsou Michaelovi přátelé. To situaci velmi usnadňuje. I tak mnohá jednání probíhají několik let, což je i případ dalšího letošního hosta Patrika Ouředníka. Většina těchto osobností má nabitý program, nebo mají tvůrčí období a nechtějí ho přerušovat festivalem.
  • Někteří tvůrci, kteří se festivalu účastní, jsou u nás téměř neznámí, protože jejich díla dosud nebyla přeložena. Jak se s tím vyrovnáváte?
    Já to dlouhodobě vidím jako jeden z hlavních přínosů festivalu, že dokážeme upozornit na lidi, kteří si pozornost rozhodně zaslouží. Často právě tato návštěva spustí vlnu zájmu o jejich dílo, a začnou se objevovat překlady jejich knih.
  • Na které autory a akce se mohou diváci těšit?
    Kromě výše jmenovaných přijede čínský básník a performer Duo Duo, indická spisovatelka Anita Desi, Španěl Juan Goytisolo, britský spisovatel s pakistánskými kořeny Hanif Kureishi, holandský excentrik Arnon Grundberg, americký básník John Asherby, hvězda turecké literatury Gündüz Vassaf a egyptský spisovatel Hamdy el-Gazzar. Za české spisovatele Emil Hakl a Martin Vopěnka. Kompletní program najdou zájemci na našich stránkách www.pwf.cz. Většina akcí se odehraje na Nové scéně, budou to scénická čtení, rozhovory s autory a dalšími hosty, autogramiády a diskuse. Letošní téma je „Existuje pouze budoucnost“, takže myslím, že diváky určitě zaujme třeba diskuse o budoucnosti islámu nebo ta úvodní pod názvem Ať žije budoucnost. V souvislosti s letošním tématem jsme oslovili současné české umělce, kteří se zabývají videoartem a světelným designem, a ve spolupráci s nimi by se měla Nová scéna po dobu festivalu proměnit. Budou tam světelné a možná i zvukové instalace, videoart a oproti předešlým ročníkům mnohem víc i živých hudebních setů.
  • Součástí festivalu je i soutěž mladých literárních talentů...
    Soutěž Waltera Sernera se koná už po osmé, hned první den festivalu 16.dubna bude na Nové scéně od 15 hodin představeno dvacet finalistů, a zazní tu nejzajímavější texty. Pro vítěze jsou připraveny zajímavé ceny – nejen knihy z různých nakladatelství, ale také semestrální kursy tvůrčího psaní na Literární akademii.
  • Ne všichni zájemci se ale na festival dostanou. Pořizujete nějaké dokumenty z akcí?
    Můžeme se pochlubit tím, že už od začátku pořádání festivalu vysíláme na našich stránkách program on-line. Čtení a diskuse je možno sledovat živě, ale také si je zpětně vyhledat v archivu. Navíc pořizujeme katalog, jehož součástí jsou transkripce diskusí a rozhovorů, které vznikly na scéně. Tyto materiály, ale také pozvánky na další literární akce a další zajímavé materiály najdete na stránkách www.pwf.cz a www.literarne.cz, které celoročně provozujeme.
  • 2.4.2012 23:04:38 Jana Soprová | rubrika - Rozhovory