zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Art meets the (V.I.E.N.N.A) streets

Z tvorby Jana Kalába

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pátá výstava z cyklu ART MEETS THE (C.I.T.Y.) STREETS v Českém centru Vídeň a druhý ročník spolupráce s vídeňským festivalem SOHO in Ottakring (12. – 26. května 2012), který se koná již po třinácté, se zabývají situací v dnešním nestabilním světě, a to pohledem tří českých umělců: Petry Valentové, Roberta Šalandy a Jana Kalába. Všichni tři umělci se též osobně zúčastní festivalu SOHO in Ottakring v multikulturní vídeňské čtvrti Brunnenviertel, kde přímo na ulici zpracují své projekty. Kurátorkou celého projektu je Klára Voskovcová. Výstava se koná od 28. března do 16. května 2012.

Výstava je kombinací uměleckých přístupů, svádí dohromady tvůrce street artu, klasických pláten, děl in-situ i uměleckých performance. Průsečíkem výstavy je obsahová orientace autorů na konkrétní společenské i lidské problémy. Název výstavy post-h(e)aven má několik významů. Odkazuje ke sdílenému pocitu bezpečí, který udržuje euro-atlanstkou civilizaci v představě, že se nemůže nic „zlého“ přihodit. Západní kultura je rájem individuální volby, každý zná svou hodnotu. Každá hodnota má svůj numerický ekvivalent, koeficient (osobní) svobody. Bezpečné západní útočiště /Haven/ však ukrývá uprchlíky, svědky z okolního světa. Do chrámu komfortu přinášejí chaos – chaos hodnot, který narušuje řád. Hranice se opět mění a pohyb mas vede k pohybu ducha. Ráj konzumace získává novou předložku – post (heaven).

Porcelánové či neonové krávy Petry Valentové (*1974) jsou jednoduchým, ale silným svědectvím o bezmoci a neschopnosti řešit to, co máme bezprostředně před očima. S jemným humorem představuje indickou společnost v kontrastu k tradičním euro-americkým hodnotám. „Makrokosmos“ v obrazech Jana Kalába (*1978) může být zároveň nahlížen jako „mikrokosmos“ individuálních lidských světů. Něco, co překračuje srozumitelný rámec již objeveného a exaktně vysvětleného. Kaláb zachycuje jednoduchost záměny, a to nejen stereometrických těles, ale zejména významů. Robert Šalanda (*1976) se zabývá zvláštní formou českého hrdinství: ve své sérii Hírouz používá slovník sportovních komentátorů a popisuje heroické momenty sportovních klání. Hesla a věty vytržené z kontextu vytvářejí nové, překvapivé situace.

26.3.2012 00:03:02 Redakce | rubrika - Z Českých center