zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Otto Wichterle: Vědec a vynálezce

Otto Wichterle: Vědec a vynálezce

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výstavní projekt Českých center věnovaný životu a dílu jednoho z našich nejvýznamnějších vědců bude od 2. do 31. prosince 2011 představen v galerii Českého centra Praha. VSTUP ZDARMA.
S jedinečnou osobností Otto Wichterle, který by se v roce 2013 dožil 100 let, se v letošním roce pojí výročí 50 let od vynálezu měkkých kontaktních čoček. Česká centra tato výročí využívají k připomenutí jeho neobyčejného příběhu. Jaký však byl tento významný chemik, co stálo za jeho výjimečností a všestranností, která mu umožnila uskutečnit řadu významných objevů? Jaká byla doba, ve které žil a jaké vlivy určovaly vědcův život a odborné působení?

Generální ředitel Českých center Michael Pospíšil řekl: „Jsme rádi, že můžeme touto výstavou přispět k podpoře prezentace úspěchů české vědy ve světě. Proto ji také plánujeme od příštího roku v popularizované podobě představovat prostřednictvím sítě Českých center a zastupitelských úřadů ČR v zahraničí.“ Prezentační projekt OTTO WICHTERLE připravila Česká centra ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i.. Koordinace celkového projektu se ujal Jan Špunda z Českých center.
Návštěvníci se mohou těšit i na další zajímavosti jako je prezentace optických klamů apod. Chybět nebude ani replika jednoho z prvních prototypů čočkostroje, kterou v rámci vernisáže uvedeme do chodu. Ta navíc mnohé vypovídá o době a podmínkách, ve kterých pan profesor pracoval. Profesor Wichterle ve své knize Vzpomínky uvádí: „Den před Štědrým dnem [1961] jsem si doma z této stavebnice [Merkur] sestavil nový prototyp odlévacího zařízení, ve kterém jsem jako náhon použil dynamo z jízdního kola našich kluků. Když se dynamko připojilo na zvonkový transformátor, fungovalo jako motorek s naprosto přesnými otáčkami podle frekvence střídavého proudu. Z laboratoře na VŠCHT jsem si přinesl monomery a katalyzátory a také dvoulitrovou tlakovou láhev, která byla původně v kyslíkovém přístroji z pozůstalosti Luftwaffe. Láhev jsem vypláchl a natlačil argonem, abych měl doma zásobu neutrálního ochranného plynu. Na Štědrý den odpoledne jsem merkurovou aparaturu uvedl do chodu a odlil prvé čtyři čočky…“
Samotná výstava již byla v Praze úspěšně prezentována v rámci festivalu Týden vědy techniky. Linda Wichterlová, manželka vynálezce, na vernisáži řekla: “Jsem překvapená, jak důkladně o mém manželovi a jeho rodině autoři výstavy zjišťovali informace. Překvapilo mě, co všechno se ví.“
Výstava pojednává též o méně známých faktech ze společenského života pana profesora, jako byl jeho podíl na vzniku politického manifestu 2000 slov nebo jeho poslanecký mandát v České národní radě. Zájemci o techniku budou potěšeni obšírným pojednáním k historii a současnosti výroby kontaktních čoček a získají též mnoho informací o „době plastové“, vzniku silonu a hydrogelů.

28.11.2011 21:11:23 Redakce | rubrika - Z Českých center