zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřel malíř Zdeněk Sýkora

Zdeněk Sýkora na archivním snímku

autor: archiv   

zvětšit obrázek

3. února 1920 – 12. července 2011
Významný český malíř Zdeněk Sýkora, který patřil k průkopníkům počítačového umění, zemřel v polovině července ve věku 91 let.

Zdeněk Sýkora se narodil v Lounech, kterým zůstal věrný až do smrti. Právě zde vystudoval reálné gymnázium, poté rok studoval na Vysoké škole Báňské, po uzavření vysokých škol pracoval na železnici. Malovat začal v roce 1940. Po válce studoval výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrii na Karlově univerzitě v Praze, kde poté začal vyučoval (od roku 1966 byl docentem malby). Jeho první samostatná výstava byla představena v roce 1952 v Praze, jejími motivy byla především krajina v okol Loun. V letech 1967-69 se vedle malby začal výrazně zabývat architekturou. Významná byla jeho spoluúčast v tvůrčí skupině Křižovatky, která vznikla v roce 1963 v Praze. Ve své tvůrčí práci se nejprve věnoval realistické krajinomalbě (např. cyklus Zahrady), často maloval v plenéru. Z bezprostředně poválečných let pocházejí surrealistické a kubistické obrazy. V 60.letech se začal přiklánět k abstrakci, konkrétně ke strukturám, geometrickým plošným obrazům. Byl jedním z prvních, kdo zapojují do tvorby počítačové metody. Po strukturách se výrazněji zaměřuje na makrostruktury (tzv. liniové obrazy), jejichž tvorbě se věnoval až do konce života. Experimenty s charakteristickou tvorbou křivek a linií (kterým se věnoval od roku 1973), jsou charakteristické tím, že výchozí souřadnice každé linie, jejich šířka, průběh a barva byly určovány náhodně, hodem kostkou či generováním náhodných čísel pomocí počítače.Na svých obrazech dával do kontrastu bílé pozadí symbolizující prázdno a barevné linie. Později se vrací také ke krajině, jeho malby jsou charakteristické zemitými barvami nanášenými v silných vrstvách (na přelomu 80. a 90. let vzniká cyklus Skvrny). Z jeho již zmíněného zájmu o architekturu vzešlo několik realizací (vstupní hala Selmoni AG v Basileji či obrazy Létání A a Létání B pro prostor vstupní haly budovy Národního integrovaného střediska řízení letového provozu ČR v Jenči u Prahy. Od roku 1985 začal spolupracovat se svou manželkou Lenkou Sýkorovou.

Především na přelomu 60. a 70. let se jeho obrazy a plastiky dostaly do významných evropských i amerických galerií, muzeí a soukromých sbírek, např. McCrory Collection New York, sbírka Jana a Medy Mládkových Washington, Nationalgalerie Berlin, Städtische Kunstgalerie Bochum, Museum Folkwang Essen, Sammlung Etzold - Städtisches Museum Mönchengladbach, Museo de Arte Moderno Jesús Soto Ciudad Bolívar. Až do své smrti vystavoval prakticky po celém světě.

V loňském roce se uskutečnilo k jeho 90.narozeninám několik velkých retrospektivních výstav (Zdeněk Sýkora 90 v Galerii hlavního města Prahy, Barva a prostor v Muzeu umění v Olomouci, Krajina v Galerii umění v Karlových Varech).

29.7.2011 11:07:14 JaSop | rubrika - Medailony