zvláštní poděkování
Quantcom.cz

POKRAČUJ…

Lyuben Petrov, Bulharské moře II, 2010

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Profesor a malíř Martin Mainer končí po třinácti letech jako vedoucí ateliéru malby na brněnské Fakultě Výtvarných umění. V září 2012 by měl nastoupit jako vedoucí ateliéru klasické malby na pražské AVU. Výstava jeho studentů na Chodovské tvrzi může být vnímána jako ohlédnutí za Mainerovou brněnskou pedagogickou činností a také jako pražská iniciace do způsobů jeho výuky. Prezentována jsou nejen díla studentů a absolventů, ale i něco málo z pedagogova „know-how“.

„Vztah učitel a žák je u většiny duchovních škol považován za velmi důležitý a já výtvarné umění považuji za duchovní činnost, po které, má-li možnost si to uvědomit, může člověk jít a prožít život jako hledač či poznávač na duchovní cestě!“ říká Martin Mainer o svém postoji k umělecké a pedagogické praxi.

Zároveň upozorňuje, že učení technologie, která vede k tvorbě špičkového malířského díla je velmi zodpovědné povolání a služba veřejnosti. Výtvarné umění se totiž dá považovat za seriozní výzkum lidského vědomí, a je proto také společností tolik ceněno.

„Z finančního hlediska na Zemi, snad kromě života, není nic, co by výtvarnému umění mohlo konkurovat. Lidé jsou ochotni za umělecké informace zaplatit astronomické ceny. Díla, která přinášejí komplexní informaci o životě v dobách minulých, se ani finančně vyčíslit nedají,“ dodává Mainer.

Aby si studenti více zažili tuto praktickou stránku umění, je výstava na Chodovské tvrzi také výjimečně prodejní. V kontrastu s finančním oceněním jednotlivých pláten stojí ale doprovodné video, které je promítáno v malé galerii. Studenti na něm krom jiného odpovídají na otázku, co považují za dobrý nebo špatný obraz. Divákovi se tak nabízí možnost konkrétního srovnání finančních a duchovních hodnot a tím i samotných kvalit jednotlivých mladých tvůrců.

Vystavují: Jakub Albín, Karel Bárta, Jana Bednářová, Marie Butula-Cichá, Ďuro Ďuriš, Eliška Fialová, Michal Georgiev, Michal Gogora, Nina Grúňová, Zuzana Hanáčková, Martin Helán, Ondřej Horák, Barbora Chlastáková, Olga Jelečková, Barbora Kachlíková, Lukáš Karbus, Katarina Klusová, Samuel Paučo, Zuzana Pernicová, Lyuben Stojanov Petrov, Jan Pražan, Jan Rybníček, Zdeněk Spour, Alfred Symůnek, Martin Šťava, Pavla Tichá, Aleš Zapletal.

18.7.2011 11:07:39 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...