zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 20. týden

Jan Josef Švagr

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výjimečná architektura?
Mít svůj dům může být pro někoho nesplnitelný sen, zvláště když má nízký příjem, nebo když od státu pobírá finanční podporu. V Birminghamu však místní úřad pro bytovou výstavbu rozjel novátorský projekt, kde skupina lidí, kteří si nemohou dovolit koupit vlastní dům, dostala příležitost si ho postavit. Většina z jedenácti lidí, co budou tyto domy stavět, má nízký příjem, nebo je na podpoře. Tvoří multikulturní skupinu, která byla vybrána úřadem pro bytovou výstavbu. Souhlasili s tím, že se stanou součástí týmu a domy si postaví sobě navzájem. Nikdo z nich neměl se stavěním žádné zkušenosti, proto absolvovali dvouletý kurz a s vlastní výstavbou začali v květnu 1999. V rámci tohoto projektu musejí během čtyř let postavit jedenáct domů. Každý z nich má k tomu, aby na sebe vzal tak velkou odpovědnost, velice silný důvod. Vysílání: 18.5., 16.00 hod., ČT2; Opakování: 22.5., ČT2., 25.5., ČT2.

Šumné stopy (5/10) Jan Josef Švagr
Jan Josef Švagr - díl věnovaný tvorbě architekta Jan Josefa Švagra, navštívíme jeho rodný dům v Týnčanech a v Japonsku Raymond Architectural Design Office v Tokiu, dívčí školu Obayashi Seishin Joshi Gakuin v Tokiu, muslimskou mešitu v Kóbe, Bernard House, Kostel Nejsvětějšího srdce páně v Yokohamě, Kostel Nanebevzetí panny Marie ve čtvti Hodogaya, Šintoistickou svatyni Minatogawa v Kóbe, Budhistický chrám Tófukudži v Kyóto, Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Ósace-Tojonace, Trapistický klášter v Tobetsu. Vysílání: 21.5., 20.00 hod., ČT2; Opakování: 22.5., ČT2.

Deset století architektury Zámek Náchod
Údolí Metuje, které odděluje masívy Krkonoš a Orlických hor, tvořilo ve středověku přirozenou cestu, které se využívalo pro spojení země se severní Evropou. To sice poskytovalo kraji znamenité výhody, blízkost hranic jej však vystavovala stálému nebezpečí nepřátelských vpádů. Už před pol. 13. stol si proto bezpečnost cesty vyžádala založení hradu, který dostal jméno podle nedaleké vsi Náchoda. Kromě zbytků fortifikačního systému se z původního hradu, zachovala pouze část sklepení. Největší kulturní rozmach je však patrný až od pol. 16. stol, kdy byl hrad vlastnictvím Smiřických ze Smiřic. Kolem nejvýše položeného bodu - kruhového bergfritu - začali Smiřičtí na svazích k městu s výstavbou nových paláců. Díky výškovému převýšení museli rozdělit vzniklé nádvoří na horní a dolní dvůr. Celý objekt vyzdobili stavebníci v Čechách tehdy velice populárními sgraffity, přenesenými sem italskými umělci. Pod italským vlivem vznikly také arkádové ochozy horního dvora, které byly později nahrazeny okny. Na rozdíl od středověku běžných 5–6 interiérových prostor zde bylo na poč. 17. stol. napočítáno 25 světnic, 19 komor, 12 klenutých síní, dále pekárna, vodárna, lázeň a kovárna. A to vše v sídle, které bylo stále vedeno jako sídlo obranné. Na počátku 30leté války došlo k přestavbě okrouhlého bergfitu - byl nahrazen dvojitou bání s ochozen. V tomto stavu získal zámek Octavio Piccolomini, který začal s přestavbou původního Smiřického paláce, na jehož křídlo obrácené k městu postavil další patro a severně nechal postavit dvě nová křídla. Jeho syn později z hradu vybudoval dvorské oddechové sídlo, které si však do dnešních dob dochovalo i po všech stavebních zásazích původní pevnostní ráz v neporušené jednotě s výtvarnou podobou. Vysílání: 22.5., 16.10 hod., ČT2; Opakování: 23.5., ČT2.

15.5.2011 22:05:08 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...