zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Podzimní plakátová sezóna začíná

Podzimní plakátová sezóna právě začíná

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Filmová galanterie Terryho ponožky pro začínající podzimní sezónu připravila hned „trojitý start“ svého širokého výstavního programu československých filmových plakátů. Po letní sezóně, ve které byly plakáty představeny v rámci filmových festivalů (MFF v Karlových Varech a Letní filmová škola v Uherském Hradišti), se nyní vrací do domácího prostředí: kin AERO, SVĚTOZOR a BIO OKO.

“Sbírka Terryho ponožek se za těch pár let své existence podívala již na pěknou řádku různých míst jak po ČR, tak i v zahraničí. Plakáty cestovaly na exotickou dovolenou například do Japonska, USA, Španělska a dalších zemí – pokaždé se ale rády vrátily domů do Světozoru a spřátelených kin Aero a Bio Oko, kde jsou přichystány pro své diváky,“ říká Pavel Rajčan, kurátor sbírky filmových plakátů Terryho ponožky.

KAREL ZEMAN – 100 /kino Světozor/ 1. – 30. září 2010
Výstava, kterou realizujeme při příležitosti nedožitých 100. narozenin génia českého filmu KARLA ZEMANA, představí kromě plakátů k jeho filmům i několik desítek černobílých fotografií z filmů. Instalace obsahuje kromě domácích plakátů českých výtvarníků Zdeňka Zieglera, Jiřího Hilmara a dalších, i plakáty, jež vznikly k Zemanovým filmům v Polsku. Za pozornost stojí vynikající plakát Jana Lenici k Vynálezu zkázy nebo plakát Jan Mlodozencie k Cestě do pravěku.

FILMOVÉ PLAKÁTY ZDEŇKA KAPLANA /Bio Oko / 1. září – 15. října
Přestože Zdeněk Kaplan před svým odchodem do exilu v roce 1969 vytvořil necelých čtyřicet filmových plakátů, patří k nejosobitějším autorům československého plakátu. Filmové plakáty začal Zdeněk Kaplan pro Ústřední půjčovnu filmů vytvářet již záhy po ukončení VŠUP. Se svým vrstevníkem a blízkým přítelem Josefem Vyleťalem patřili k mladé nastupující generaci výtvarníků, kterým o generaci starší již etablovaní a v ÚPF zabydlení autoři, jako Karel Vaca, Milan Grygar a Zdeněk Ziegler svým vsřícným postojem a otevřeností umožnili práci na filmových plakátech.
Výtvarný jazyk, který Zdeněk Kaplan používal na svých plakátech, je vysoce svébytný a rozpoznatelný i v nízkém počtu realizovaných plakátů. Jeho vynikající řemeslná vybavenost, spojení surreálných prvků, nápaditá a objevná typografie a v neposlední řadě vtip a humor - činí z jeho plakátů výtvarnou báseň. Zdeněk Kaplan žije v Itálii.

13.9.2010 23:09:09 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Ježíš je na Tinderu poprvé v Česku

Ježíš je na Tinderu

Městská divadla pražská uvedou v Komedii konceptuální dílo, které zvědavě zkoumá naši paralelní přítomnost ve celý článek

další články...