zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Měkkohlaví

Václav Malina, Marian Palla: Jelen v krajině, 1985

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galerie výtvarných umění Ostrava zve na výstavu Měkkohlaví. Vernisáž proběhne v úterý 30. března 2010 v 17 hodin v Domě umění. Vernisáž zahájí Jiří Jůza, ředitel GVUO, a uvede Václav Malina, ředitel Galerie města Plzně. Výstava potrvá do 6. června 2010. První společná výstava Měkkohlavých představuje skupinu, která vznikla před 20. lety v Plzni a sdružovala umělce a výtvarné teoretiky z Čech (Miloš Šejn, Milan Maur, Václav Malina, Jan Rauner, Ivona Raimanová), Moravy (Marian Palla, Dalibor Chatrný, Petr Kvíčala, Milan Magni a Jiří Valoch), Slezska (Jiří Šigut, Martin Klimeš, Karel Adamus) a Slovenska (Otis Laubert, Dezider Tóth).

Aktivity skupiny v době před sametovou revolucí zahrnovaly společné akce (např. Autodafé – pálení První výstava Měkkohlavých byla naplánována na rok 2009, kdy měli Měkkohlaví vystoupit z anonymity. O všech akcích skupiny je zachována obsáhlá dokumentace – foto a video, textové materiály atd., která bude kromě děl členů skupiny součástí expozice a která je předvedena i v katalogu. Od počátku i v dalších letech představují členové Měkkohlavých významné postavy českého umění a výtvarného provozu včetně pedagogiky (profesory AVU v Praze jsou M. Šejn a D. Chatrný, docenty na FAVU jsou P. Kvíčala a M. Palla, řediteli galerií jsou V. Malina a donedávna i M. Klimeš atd.)

Výstava je významným příspěvkem k historii československého umění 2. poloviny 20. století. Po plzeňské premiéře se dočkala repríz v dalších městech reprezentujících zastoupení jednotlivých zemí (GMB Bratislava, DU Ostrava, Muzeum v Jičíně, DU Brno) a vyvrcholit by měla výstavou v NG Praha – Veletržním paláci.

Hlavním teoretikem skupiny se stal Jiří Valoch, který o skupině Měkkohlavých napsal: „Tehdy jsem byl celou aktivitou nadšen a velice rád se s členy této skupiny setkával, ovšem bohužel se těžko někdo jiný než já pokusí charakterizovat, proč to byl jeden z klíčových fenoménů naší (především, ale nejen) výtvarné kultury své doby a proč stále patří její protagonisté k určujícím osobnostem naší kultury… Samozřejmě, byl to geniální koncept Mariana Pally – jeho největší koncept vůbec.“

Vystavující umělci:
Petr Kvíčala – Svitavy, Marian Palla – Košice, Martin klimeš – Opava, Jiří Šigut – Ostrava, Jiří Valoch – Brno, Dalibor Chatrný – Praha, Václav Malina – Plzeň, Karel Adamus – Třinec, Miloš Šejn – Jablonec nad Nisou, Jiří Hynek Kocman – Nové město na Moravě , Milan Magni – Jihlava, Milan Maur – Plzeň, Otis Laubert – Bratislava, Ivo Janoušek – Praha, Ivona Raimanová – Praha, Jan Gauner – Praha.

29.3.2010 17:03:50 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Dítě v Dlouhé 2024 zná vítěze

Karkulka vrací úder (Jihočeské divadlo)

Jedenáct představení 26. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který probíhal v pražském celý článek

další články...

HUDBA

Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad celý článek

další články...