zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dům milovníka umění se stěhuje do Krakova

B. Kubišta, Portrét J. Zrzavého, 1912

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na tři stovky uměleckých děl ze sbírek Muzea umění Olomouc (MUO) se v těchto dnech stěhují do polského Krakova. Tamní Mezinárodní centrum kultury totiž projevilo zájem o rozšířenou reprízu úspěšné olomoucké expozice Dům milovníka umění, která představuje jedno z nejplodnějších uměleckých období na přelomu 19. a 20. století. Krakovskou výstavu zahájí 1. února 2010 ministr kultury ČR Václav Riedlbauch. Olomoucké muzeum tak úspěšně pokračuje v rozvíjení kontaktů s významnými kulturními institucemi ve střední Evropě, které chce zúročit v připravovaném projektu Středoevropského fora Olomouc.

Krakovská výstava je podle její kurátorky Anežky Šimkové rozšířenou verzí stejnojmenné stálé expozice MUO, zahájené roku 2004. „Prostřednictvím zhruba 300 exponátů od 120 autorů provedeme polského diváka děním v malířství, grafice, sochařství, architektuře, nábytku, uměleckém řemesle, knižní kultuře, ale také v poezii a filozofii střední Evropy mezi lety 1870 až 1930. Polské veřejnosti se tak poprvé v rozsáhlém výběru představuje umění a řemeslo z Moravy a Čech z přelomu 19. a 20. století, tedy období od secese a symbolismu, přes expresionismus a kubismus až k funkcionalismu, kdy se zdejší kultura rozvíjela v těsném kontaktu s evropskými a světovými proudy,“ řekla Šimková.

V Krakově podle ní nebudou chybět díla nejvýznamnějších umělců své doby - Gustava Klimta, Antona Hanaka, Alfonse Muchy, Vojtěcha Preissiga, Josefa Váchala, Bohumila Kubišty, Otto Gutfreunda a dalších. Olomoucké muzeum do Polska veze i výběr z jedinečné sbírky nábytkového umění.

„Mezinárodní centrum kultury v Krakově, které mapuje především uměleckou kulturu střední Evropy a patří k nejvýznamnějším polským kulturním institucím, mělo o naši expozici zájem již několik let. Vidělo v ní totiž příležitost ukázet polským divákům výtvarnou kulturou svého nejbližšího souseda, s nímž Polsko pojí společná kulturní historie,“ doplnil ředitel MUO Pavel Zatloukal. Nejedná se však podle něj o první společný projekt. V roce 2001 krakovské centrum reprízovalo olomouckou výstavu Mezi tradicí a experimentem, která byla zaměřena na práce na papíře a s papírem v českém výtvarném umění 1939-1989. O významu krakovské výstavy svědčí i skutečnost, že byla zařazena na seznam oficiálních akcí česko-polské kulturní výměny v rámci programu spolupráce mezi polským Ministerstvem kultury a národního dědictví a Ministerstvem kultury ČR na léta 2008-2010. „Účast na vernisáži v Krakově přislíbil i český ministr kultury Václav Riedlbauch a jeho polský kolega kultury Bogdan Zdrojewski,“ dodal Zatloukal.

1.2.2010 19:02:32 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...