zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Stopy ohně

Aleš Veselý, Oheň - spirála, 80. léta

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výstava v Domě umění, Ostrava, představí tvorbu devatenácti umělců, jejichž tématem, inspirací či výrazovým prostředkem se stal oheň. Ve spolupráci s PhDr. Jiřím Machalickým, kurátorem Muzea Kampa, který organizoval celou řadu významných uměleckých přehlídek moderního umění, vznikl cyklus tematických letních výstav, které se zabývají motivy ve výtvarném umění od 2. pol 20. století do současnosti. První výstavou tohoto cyklu se stanou STOPY OHNĚ, ve kterých bude zastoupena celá řada předních osobností českého umění, a to zejména Aleš Veselý, Jiří Georg Dokoupil a Věra Janoušková. Každý z výtvarných umělců, jenž se na výstavě objeví, se do dějin českého výtvarného umění zapsal nesmazatelným písmem. Výstava potrvá do 27. září 2009.

Oheň odjakživa inspiruje jako jeden z živlů výtvarné, a nejen výtvarné umění. Každá doba však přináší zcela odlišné možnosti vyjádření. V tvorbě se objevuje v rozmanitých podobách, různí autoři se jím zabývají z odlišných úhlů pohledu. Někteří zobrazili oheň přinášející zkázu, jiní ho znázornili jako očistný živel, další jako nedílnou součást života a jeden ze základních předpokladů naší civilizace.
K vývoji tohoto procesu dochází především od padesátých či šedesátých let minulého století v tvorbě řady umělců. Jde o práce značně rozdílného druhu. Někteří se zabývají akcemi či performancemi v otevřeném prostoru a pak je dokumentují fotografiemi nebo videozáznamy (Eduard Ovčáček, Svatopluk Klimeš, Olaf Hanel, Miloš Šejn, Zorka Ságlová), jiní ohněm či kouřem kreslí (Ladislav Novák, Magdalena Jetelová, Jiří Georg Dokoupil, Svatopluk Klimeš, Jan Steklík,) nebo vytvářejí koláže (Eduard Ovčáček). Další dokonce využívají v kresbě či malbě popel — pozůstatek ohně (Václav Bláha, Miloš Šejn).
Motiv ohně se v rozdílných podobách objevil i v současné malbě (Pavel Nešleha, Martin Mainer) a fotografii (Jan Ságl, Jiří Šigut). Proces pálení se přirozeně uplatnil při tvorbě soch, objektů a reliéfů (Jan Koblasa, Aleš Veselý, Eduard Ovčáček, Věra Janoušková). Někteří jeho prostřednictvím zaznamenali ty nejskrytější pocity (Dalibor Chatrný). Oheň se tedy výrazně prosazuje v projevu předních českých a samozřejmě i zahraničních umělců (Yves Klein, Anselm Kiefer, Jannis Kounellis ad.) několika generací posledního půlstoletí. Tato výstava samozřejmě nevyčerpává všechny možnosti, které fenomén ohně do výtvarného projevu během posledního půlstoletí přináší.

17.8.2009 23:08:14 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...