zvláštní poděkování
Volný.cz

Tipy vážné hudby – 8. týden

Francesco Cilea

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Arthur Honegger: Jana z Arku na hranici (Vysílání: 20.02., 20.55 hod., ČT2; Opakování: 26.02., ČT2)
Jeden z největších projektů za posledních několik let připravila Plzeňská filharmonie spolu s Českou filharmonií a dalšími účinkujícími. U příležitosti 40. výročí sebeupálení Jana Palacha uvedla dramatické oratorium švýcarského skladatele Arthura Honeggera na libreto Paula Claudela Jana z Arku na hranici. Premiéra se uskutečnila 17. ledna v pražském Rudolfinu, druhé uvedení bylo o den později v plzeňském Pekle. "Projekt počítá s 80členným smíšeným sborem, 40členným dětským sborem, pěti zpěváky, pěti herci. Je náročný nejen finančně, ale hlavně na studium," uvedl ředitel Plzeňské filharmonie Jiří Samek. Podle něj bylo Honeggerovo oratorium z roku 1935 vybráno i kvůli svému názvu a obsahu. "Oba dva byli upáleni za něco, za co bojovali, a to za správnou a spravedlivou věc. Oratorium je podle nás to nejvhodnější, co v naší hudební literatuře nyní je," dodal Samek. Kromě Plzeňské a České filharmonie se představí Kühnův dětský sbor a Pražský filharmonický sbor, sólista Aleš Briscein, dále se na jevišti například objeví Otakar Brousek starší a v hlavní roli herečka Markéta Hrubešová. Dirigentem byl Jiří Malát, který je zároveň duchovním otcem projektu.

Francesco Cilea: ADRIANA LECOUVREUR (Vysílání: 21.2., 19:00 h, ČRo 3 – Vltava)
Tragická opera o čtyřech dějstvích na libreto Artura Colauttiho podle stejnojmenné hry Ernesta Legouvé a Eugena Scriba. Přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku za laskavého přispění nadací Annenberg a Vincent A. Stabile. Připravil a v přestávkách se svými hosty hovoří Ivan Ruml. Osoby a obsazení: Adriana Lecouvreur, herečka Commédie Francaise (Maria Guleghina), Maurizio, saský hrabě (Plácido Domingo), Kníže z Bouillonu (John Del Carlo), Michonnet, inspicient Commédie Francaise (Roberto Frontali), Quinault (Philip Cokorinos), Poison (Brian Frutiger), Mlle Jouvenot (Jennifer Black), Mlle Dangeville (Rebeka E. Mavrovitis), Abbé z Chazeuil (Bernard Fitch), Majordomus (Joseph Turi). Sbor (sbormistr Donald Palumbo) a orchestr Metropolitní opery řídí Marco Armiliato.

16.2.2009 23:02:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Ztracený ráj (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem
Paní Ela Stein-Weissbergerová vzpomíná na dětství a na účinkování v dě ...celý článek


Z první řady Carmen Y Carmen

Dagmar Pecková a Barbora Hrzánová (Carmen Y Carmen)

Dvě velké hvězdy svých oborů, operní pěvkyně Dagmar Pecková a herečka Barbora Hrzánová, se scházejí v unikátní ...celý článek


Po stopách slavných skladatelů: G. Rossini

Po stopách slavných skladatelů: G. Rossini
Skladatel nezapomenutelných operních melodií, milovník dobrého j ...celý článek


Dokument Ecce Homo Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článekČasopis 04 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 5. týden

O. Navrátil, D. Veškrnová (Bylo nás pět)

F. L. Věk (5/13)
Doktor Thám získal Františka ke spolupráci s vlasteneckým divadlem Bouda. Klenot české tel celý článek

další články...