zvláštní poděkování
Volný.cz

Tipy vážné hudby – 8. týden

Francesco Cilea

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Arthur Honegger: Jana z Arku na hranici (Vysílání: 20.02., 20.55 hod., ČT2; Opakování: 26.02., ČT2)
Jeden z největších projektů za posledních několik let připravila Plzeňská filharmonie spolu s Českou filharmonií a dalšími účinkujícími. U příležitosti 40. výročí sebeupálení Jana Palacha uvedla dramatické oratorium švýcarského skladatele Arthura Honeggera na libreto Paula Claudela Jana z Arku na hranici. Premiéra se uskutečnila 17. ledna v pražském Rudolfinu, druhé uvedení bylo o den později v plzeňském Pekle. "Projekt počítá s 80členným smíšeným sborem, 40členným dětským sborem, pěti zpěváky, pěti herci. Je náročný nejen finančně, ale hlavně na studium," uvedl ředitel Plzeňské filharmonie Jiří Samek. Podle něj bylo Honeggerovo oratorium z roku 1935 vybráno i kvůli svému názvu a obsahu. "Oba dva byli upáleni za něco, za co bojovali, a to za správnou a spravedlivou věc. Oratorium je podle nás to nejvhodnější, co v naší hudební literatuře nyní je," dodal Samek. Kromě Plzeňské a České filharmonie se představí Kühnův dětský sbor a Pražský filharmonický sbor, sólista Aleš Briscein, dále se na jevišti například objeví Otakar Brousek starší a v hlavní roli herečka Markéta Hrubešová. Dirigentem byl Jiří Malát, který je zároveň duchovním otcem projektu.

Francesco Cilea: ADRIANA LECOUVREUR (Vysílání: 21.2., 19:00 h, ČRo 3 – Vltava)
Tragická opera o čtyřech dějstvích na libreto Artura Colauttiho podle stejnojmenné hry Ernesta Legouvé a Eugena Scriba. Přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku za laskavého přispění nadací Annenberg a Vincent A. Stabile. Připravil a v přestávkách se svými hosty hovoří Ivan Ruml. Osoby a obsazení: Adriana Lecouvreur, herečka Commédie Francaise (Maria Guleghina), Maurizio, saský hrabě (Plácido Domingo), Kníže z Bouillonu (John Del Carlo), Michonnet, inspicient Commédie Francaise (Roberto Frontali), Quinault (Philip Cokorinos), Poison (Brian Frutiger), Mlle Jouvenot (Jennifer Black), Mlle Dangeville (Rebeka E. Mavrovitis), Abbé z Chazeuil (Bernard Fitch), Majordomus (Joseph Turi). Sbor (sbormistr Donald Palumbo) a orchestr Metropolitní opery řídí Marco Armiliato.

16.2.2009 23:02:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc bláznů  (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Ze života slavné české pěvkyně Božská Ema

B. Turzonovová  (Božská Ema)

Božská Ema
Velké srdce je ten nejsnadnější terč. Film na motiv ze života slavné české pěvkyně Emy Destinnov ...celý článekČasopis 43 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 44. týden

Úsměvy Otomara Korbeláře
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na herce a hudebníka, který se díky s celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Dostavba chrámu sv. Víta

Dostavba chrámu sv. Víta

Dostavba chrámu sv. Víta
Pětisetletá historie výstavby hlavní katedrály našeho státu vyvrcholila jejím otev celý článek

další články...