zvláštní poděkování
Volný.cz

Český ples v Bruselu

Z Českého plesu - studenti HAMU

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Zcela netradiční společensko-kulturní událostí Česká republika oficiálně prezentovala počátek svého předsednictví v Radě EU přímo v Bruselu v pátek 30. ledna 2009. Koncept a scénář akce počínaje výběrem atraktivních a netradičních prostor v Bruselu a konče kompletní realizací uměleckého programu měla na starosti Yvona Kreuzmannová, která se nedávno vrátila do vedení Tance Praha o.s..

Moderování večera se ujali Marek Vašut a Chantal Poullain, nad češtinou tudíž vévodila angličtina a libozvučná francouzština. Celý ples probíhal v naprosté symbióze tradice s inovací, klasiky s modernou. Netradiční charakter měla už úvodní vernisáž expozice Ministerstva průmyslu a obchodu prezentující úspěšné firmy ze všech krajů ČR, které dokáží propojit tradici s moderní technologií a kvalitním designem. Roztančily ji v barvách loga českého předsednictví studentky a absolventky taneční katedry HAMU v choreografii Moniky Rebcové a kostýmech Liběny Rochové. V obrovských prostorách auto-muzea k tomu zněly vokály Yellow Sisters.

Český národní symfonický orchestr zahrál na oficiální zahájení akce tři mistrovská díla Antonína Dvořáka, Karneval a Slovanské tance č.10 a 15, pod taktovkou Libora Peška. Během slavnostní večeře si mohli hosté vychutnat um vybraných párů taneční školy Astra Praha. Po standardních valčících a polce nechyběly latinsko-americké rytmy, a to v profesionálním podání nejúspěšnějšího páru České republiky v kategorii do 21 let, sourozenců Martiny a Tomáše Markových.

Vrcholné umělecké výkony byly naplánovány na 22 hodinu. Nejdříve vystoupil fenomenální houslista Pavel Šporcl za doprovodu ČNSO s dirigentem Janem Kučerou. Následovala ukázka z dokumentu České televize o Darie Klimentové a návazně tato primabalerína Anglického národního baletu zatančila variaci Aurory z Čajkovského Spící krasavice, nad níž se tajil dech. Hosté ji nadšenými ovacemi vyvolali zpět.

Hudební dramaturgii večera výtečně vyvažoval Emil Viklický, nejprve v souhře s cimbálem a vokálem Zuzany Lapčíkové, později se svým jazz triem. První vyzvání k tanci zahájil osobně premiér Mirek Topolánek s velvyslankyní ČR při EU Milenou Vicenovou. Parket se spontánně zaplnil, a to i na swingové hity 30. let Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. V uvolněné atmosféře přenechal Havelka scénu jiným jen na chvíli, a to na půlnoční překvapení.

Úryvek ze slavného Formanova filmu Hoří, má panenko připomněl atmosféru vesnických bálů a v inspiraci tombolou 60. let nastala i v sále Autoworldu naprostá tma. Nikoli však kvůli mizející tombole, ale pro laserově-taneční show skupiny TOW. Po ostrém „řezání laserů“, za nímž jsou hodiny práce trojice Vladimír 518, Jiří Málek a David Vrbík, choreografka Petra Hauerová zcela ohromila přítomné diváky svým pohybem v laserových paprscích, které složitě a efektně vykreslovaly její prostor.

2.2.2009 22:02:49 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lucerna (NdB)

Články v rubrice - Zprávy

Cena pro nejlepší baletní inscenaci míří do Plzně

Kytice (Pražský komorní balet)

Devátý ročník soutěžní přehlídky současné taneční tvorby BALET 2019 ovládlo Divadlo J. K. Tyla v Plzni s insce ...celý článekČasopis 03 - sekce

DIVADLO

13. komnata Kateřiny Marie Fialové

13. komnata Kateřiny Marie Fialové

13. komnata Kateřiny Marie Fialové
Tanečnice, herečka a několikanásobná mistryně světa ve stepu přišla v še celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 4. týden

Malina Brothers

Malina Brothers
Jedinečný koncert skupiny Malina Brothers k příležitosti 10 let výročí kapely s hosty Kateř celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Romy Schneiderová ve filmu Bankéřka

Romy Schneiderová (Bankéřka)

Obchod na korze
Jozef Kroner a Ida Kamińska v prvním československém filmu oceněném Oscarem. Drama v režii celý článek

další články...