zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zdeněk Mahler slaví osmdesátku

Zdeněk Mahler

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Jubilant Zdeněk Mahler je spisovatelem, který se velmi zasloužil o popularizaci českých dějin a osobností české kultury mezi širokou veřejností. Je totiž nejen schopným spisovatelem a scenáristou, ale také ojedinělým typem vypravěče.

PhDr. Zdeněk Mahler se narodil 7. prosince 1928 v Batelově u Telče. Vyrůstal v rodině kováře Karla Mahlera (1901-1970) a jeho ženy Marie (1903-1982). Absolvoval nejprve pražský Učitelský ústav, ale ještě musel (1948) externě složit maturitu na reálném gymnáziu v Karlíně. Poté studoval dálkově Filosofickou fakultu UK (čeština, angličtina), kterou ukončil v roce 1952 doktorátem (PhDr.). Už v době studií pracoval v redakci studentského časopisu Předvoj. Od roku 1951 působil v Československém rozhlase jako šéfredaktor vzdělávací sekce. V letech 1955-1960 byl tiskovým tajemníkem tehdejšího ministra školství a kultury. V souvislosti s přípravami československé expozice na Mezinárodní výstavě EXPO v Bruselu (1958) začal spolupracovat s Laternou Magikou, nejprve jako dramaturg, poté jako umělecký vedoucí. Od roku 1960 na “volné noze“ a jako spisovatel, scenárista, publicista a muzikolog pracuje dodnes. Jeho záběr je velmi široký. Věnuje se psaní knih, divadelních her (spolupracoval s mnoha režiséry, např. Otomar Krejča, Jan Kačer, Jan Schmidt), filmových scénářů a rozhlasových a televizních dramat. Od roku 1948 byl členem KSČ, v 1969 byl ze strany vyloučen. V době sametové revoluce koncem roku 1989 byl aktivní a účastnil se jednání a akcí především v divadelní obci, mezi studenty i jako publicista.

Je autorem či spoluautorem scénářů např. ke známým filmům Svatba jako řemen (1967), Nebeští jezdci (1968), Flirt se slečnou Stříbrnou (1969), Božská Ema (1979), jako odborný poradce se podílel na přípravě slavného filmu Miloše Formana Amadeus (1984) a Goyovy přízraky (2007). Napsal řadu scénářů k televizním filmům a inscenacím, velký ohlas vzbudil jako autor a moderátor populárně vzdělávacích pořadů a esejů Katedrála o třech dějstvích (1994-95), To nejlepší z klasiky (1996-97), Ano, Masaryk (1997), Dvořák v Americe (1998) atd. Trvale se zabývá psaním literatury faktu, zejména o významných hudebních osobnostech (W. A. Mozart, B. Smetana, A. Dvořák), a historické publicistiky (např. Katedrála z r. 1994).

Od devadesátých let se věnuje především hudební tematice (např. televizní cyklus Hudební toulky se Zdeňkem Mahlerem). V projektu ČT Největší Čech přijal roli advokáta T. G. Masaryka. Za svůj život posbíral také množství ocenění. V roce 2005 byl zvolen do předsednictva Masarykova demokratického hnutí. Za zásluhy v oborech, kterým se věnoval, mu byl udělen čestný titul Doctor honoris causa (Dr.h.c.) na Univerzitě J.E.Purkyně. Za trvalý přínos pro českou kulturu obdržel roku 2003 od ministra kultury ČR resortní medaili Artis bohemiae amicis.

7.12.2008 23:12:18 Jana Soprová | rubrika - Výročí

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 17 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...