zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební rozhledy 09/2008

Hudební rozhledy 09/2008

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V čele polského orchestru Sinfonia Varsovia přijede v září do Prahy na 18. ročník festivalu Pražský podzim nejvýznamnější polský skladatel druhé poloviny 20. století a současnosti, který letos oslaví pětasedmdesátiny, Krzysztof Penderecki. Ve Dvořákově síni uvede 25. 9. pod svou taktovkou vlastní skladbu Concerto Grosso pro 3 violoncella a orchestr, dále Dvořákovy Legendy a Symfonii č. 3 a moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Penderecki s orchestrem, kterého je od roku 1997 uměleckým šéfem, nebude na festivalu poprvé. V jeho rámci dirigoval již jeden z koncertů v roce 2001, kdy kromě Schubertovy Páté a Mendelssohnovy „Skotské“ zazněl jeho Koncert pro violu a orchestr v úpravě pro violoncello s Borisem Pergamenščikovem.

Druhý nejstarší český festival vážné hudby po Pražském jaru – Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl – se letos konal již po padesáté. Přehlídka od 18. 6. do 5. 7. nabídla svým posluchačům škálu více než dvou desítek operních, symfonických a komorních pořadů, na kterých představila naše i zahraniční významné interprety v programech zahrnujících de facto celé dějiny hudby od gregoriánského chorálu až po soudobou hudbu a opět tak vsadila na svou velkou devízu – dramaturgickou bohatost. Vedle několika oper včetně premiéry Prodané nevěsty, kterou uvedlo pražské Národní divadlo, tu zazněla rovněž dvě velká vokálně-instrumentální díla, Dvořákovo Requiem a přímo na objednávku festivalu zkomponované oratorium Mojžíš Sylvie Bodorové.

Provozování opery v Mnichově má velkou tradici, jejíž počátky se datují rokem 1653. Bavorská státní opera také patří k předním operním souborům na světě: každoročně přichází s nabídkou širokého repertoáru, zajímavých premiér, ale též symfonických a komorních koncertů, včetně písňových recitálů. Operní sezona vždy vrcholí červencovým operním festivalem. Pořádá se již od roku 1875 a sjíždí se na něj operní fandové doslova z celého světa. Letošní festival, v jehož rámci zazněly premiéry Busoniho Doktora Fausta a Straussovy Ariadny na Naxu, byl ve znamení oslav 850. výročí založení města Mnichova opravdu slavnostní. Po rekonstrukci zde bylo otevřeno Cuvilliésovo divadlo Mozartovým Idomeneem, operou, která zde měla v roce 1781 svou světovou premiéru.

„Šťastně jsem dojel, mám se skvěle, zdraví Gustav“, píše Gustav Mahler z Prahy ve svém telegramu manželce Almě 21. května 1908. O dva dny později diriguje první, tzv. filharmonický koncert Výstavního orchestru v rámci Jubilejní výstavy Pražské obchodní a živnostenské komory. O svém „prvním“ pražském pobytu v květnu 1908 píše Gustav Mahler takřka v superlativech, chválí takřka vše, na co přišla řeč: Výstavní orchestr a dirigenty Nového německého divadla Bodanzkého a Klemperera, dirigenta Dr. Viléma Zemánka i skvělý hotel Modrá hvězda. Po druhé v roce 1908 přijíždí Gustav Mahler do Prahy 5. září 1908 z Vídně, kde se ještě mj. setkává s Bruno Walterem. Jak už mu napsal v dopise z 18. července 1908 z Toblachu, důvodem jeho cesty byla světová premiéra Symfonie č. 7.

1.9.2008 00:09:50 JoMe | rubrika - Z médií

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Zlatovláska: jevištní adaptaci obohacuje filmový střih

Šimon Obdržálek a Oldřich Kříž (Zlatovláska)

Hudební divadlo Karlín uvádí na Malé scéně klasickou pohádku Karla Jaromíra Erbena ZLATOVLÁSKA v úpravě Jana P celý článek

další články...

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu celý článek

další články...