zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy České televize na 28. týden

Zdeněk Mahler

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Potomci slavných - Zdeněk Štěpánek (9. července 17:05 hodin na ČT2)
Potomky jednoho z největších českých herců netřeba představovat. Jana Štěpánková, Martin Štěpánek, Petr Štěpánek - to jsou jména herců, které známé z mnohých divadelních, filmových i televizních rolí. Další dcerou Zdeňka Štěpánka je Kristina Taberyová, která se řadu let věnovala divadelní režii. Otevřou-li se zadní vrátka do dětství, objeví se vzpomínky, rodinné historky i impozantní postava jejich otce.

Hudební toulky se Zdeňkem Mahlerem
O tom, že dr. Zdeněk Mahler je charismatickým, dynamickým, přesvědčivým a poučeným vypravěčem, se můžete znovu přesvědčit v jeho Hudebních toulkách, kde nám bude skvělým společníkem a průvodcem. Přiblíží nám vztah některých světových hudebních velikánů k Praze, spolu s ním se vydáme po jejich pražských stopách a dozvíme se, nakolik toto město ovlivnilo jejich život a tvorbu. 10. července v 19:05 na ČT 2 uvidíme díl Pražské vzkříšení W. A. Mozarta, 11.července 19:05 hodin na ČT 2 následuje Pražské ukřižování W. A. Mozarta, 12. července v 19:00 hodin na ČT2 se podíváme do 80. let 19. století a tématem bude Gustav Mahler - kapelník pražské německé opery. 13. července od 19 hodin na ČT2 se můžete podívat na pokračování vyprávění o tomto významném skladateli v dílu Gustav Mahler - světová premiéra Symfonie č. 7.

Dalším hudebním tipem je pořad Symfonický orchestr Pražské konzervatoře 12. července od 20:00 h na ČT2, kterým si připomeneme letošní 200-leté výročí Pražské Konzervatoře.
Historie začíná 25. dubna 1808, kdy vydali představitelé pražské hudbymilovné šlechty prohlášení, ve kterém se zavázali, že budou financovat vzdělávání profesionálních hudebníků. Tři roky poté r. 1811 byla zahájena vlastní výuka Pražské konzervatoře, nejstarší instituce svého druhu ve střední Evropě. Tato škola pochopitelně sehrála klíčovou roli v rozvoji pražského i tuzemského hudebního života. Studovali zde prakticky všichni významní hudebníci, zpěváci, skladatelé, dirigenti i herci novodobé historie. Za všechny připomeňme jména jako Josef Suk, Vítězslav Novák, Jan a Rafael Kubelíkovi, Bohuslav Martinů, Václav Talich nebo třeba Karel Ančerl. Úctu a respekt budí samozřejmě také jména pedagogů. V této galerii se čestně vyjímá skladatel, profesor kompozice a po tři léta také ředitel Pražské konzervatoře, Antonín Dvořák. Dnes stojí v čele tohoto ústavu hudební skladatel Pavel Trojan, který dbá o dobré renomé této školy nejen u nás doma ale i v zahraničí.

7.7.2008 18:07:37 JaSop | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...