zvláštní poděkování
Volný.cz

Baletní pohádka v Ostravě

Z inscenace baletu Sněhurka a sedm trpaslíků

autor: archiv divadla   

Šéf baletního souboru ostravského Národního divadla moravskoslezského Igor Vejsada se rozhodl zařadit do cyklu večerních představení baletní pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků. Krok je to jistě netradiční, ale v Ostravě se plně vyplatil. Balet Sněhurka a sedm trpaslíků polských autorů Bogdana Pawłowského a Witolda Borkowského vznikl podle klasické pohádky bratří Grimmů. Světovou premiéru měl v roce 1970 v Lodži a od té doby zahájil vítězné tažení po světových divadlech. Připomeňme i jeho uvedení v brněnském Janáčkově divadle v české premiéře z roku 1973, kde je na repertoáru dodnes. Všeobecný úspěch tohoto baletu je dán známostí příběhu a především lehce zapamatovatelnou a svižnou hudbou.

Podle původní choreografie Witolda Borkowského se inscenace ujal sám Igor Vejsada, o výpravu se postaral Alexander Babraj a inspiraci (zvláště pro kostýmy) hledal evidentně ve stejnojmenné animované pohádce Walta Disneye. Jednotlivé obrazy se odehrávají v zámecké komnatě s kouzelným zrcadlem, v lese, chaloupce trpaslíků a velkém sále na zámku. Kostýmy jsou barevné a nápadité zvláště u lesních zvířátek. Dirigentem operetního orchestru je hostující Tomáš Hanák.

Při představení 12. 1. 2006 krásně tančila Sněhurku Olga Borisová – Pračiková, která jí dodala patřičnou křehkost, princem byl výborný Lukáš Lepold, i když k princovi se autoři baletu chovali macešsky a omezili jeho roli na několik málo výstupů. Osobně si myslím, že Lukáš Lepold má fond pro náročnější role. Zlou královnou byla Tamara Černá. Skvělý výkon však podal Marek Svobodník v úloze Ježibaby. Marku, klobouk dolů Vaše Ježibaba je opravdu dobře technicky i herecky zvládnutá... A nyní k trpaslíkům. U nich nebylo slabých výkonů a je vidět, že pánové si své role opravdu užívají. Plně se kostýmy, líčením a hlavně pohybem - s trpaslíky, které představují sžili. Prófou byl Jan Krejčíř, Kejchalem Vladimír Vašků, Dřímalem Jan Hanuška, Šmudlou Rodion Zelenkov, Stydlínem Uladzimir Ivanov, Rejpalem Filip Skála a Štístkem Michal Bublík. Komickými situacemi se balet jen hemží, zvláště ve scénách, kdy se měli trpaslíci umýt nebo když se jim povedlo zapíchnout „krumpáček“ (tedy odborně želízko) do jeviště.

Baletní Sněhurka jistě zůstane na repertoáru ostravského tanečního souboru velmi dlouho. Abych se přiznal tak nádherné reakce publika a zvláště toho dětského jsem opravdu ještě nezažil. Obrovský potlesk na otevřené scéně kdykoli se ozval známý hudební motiv trpaslíků, tleskání do rytmu při každém jejich výstupu a dlouhotrvající ovace po představení – to jsou záruky, které nepotřebují další komentáře. Ovšem i dospělí včetně mně se při baletu velmi dobře bavili. Nezbývá mi tedy nic jiného než návštěvu tohoto představení jednoznačně doporučit.

Bogdan Pawłowski – Witold Borkowski Sněhurka a sedm trpaslíků
Dirigent Tomáš Hanák, choreografie Igor Vejsada, výprava Alexander Babraj. Premiéra 19. listopadu v Divadle Jiřího Myrona, psáno z reprízy 12.1.2006.

6.2.2006 11:02:07 Tomáš Lehotský | rubrika - Recenze

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Dobrý konec všechno spraví

Články v rubrice - Recenze

Labutě s vášněmi

Marianela Núñez (Odetta)

Vyvrcholením letošní sezóny přenosů baletních představení do kin z londýnského Royal Opera House byla světová ...celý článekČasopis 29 - sekce

HUDBA

Loretha - Návrat

Loretha (Zdroj: www.loretta.cz)

Brněnská, čistě dívčí kapela Loretta byla založena v roce 1989 a o dva roky později vydala LP s eponymním názv celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Stopy, fakta, tajemství: Lynč

Stopy, fakta, tajemství: Lynč

Stopy, fakta, tajemství: Lynč
Proč se změnila popularita herců a filmových tvůrců po válce v nenávist a opo celý článek

další články...