zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Michael Keprt: Břehy Gangy a Nevěsta z Korinthu

Maria a Richard Haanovi

autor: Z webu   

Královské město Rakovník slaví své slavné rodáky: bratry Karla a Emila Buriany. V rámci 18. ročníku festivalu vokální tvorby Rakovník bratří Burianů v místním divadélku zazpívali Richard a Maria Haanovi, na dalším koncertě pak zpěváci nejmladší generace, ve vzpomínkovém pořadu se povídalo o literární tvorbě bratří Burianů a Emy Destinnové. Ale především: premiéru tu měly dvě opery Michaela Keprta Břehy Gangy a Nevěsta z Korinthu – první z nich již zazněla v rámci Bušení do železné opony ve Stavovském divadle, druhá nyní vůbec poprvé! Světová operní premiéra v malém městečku je dnes záležitostí ojedinělou – a plné hlediště svědčilo o tom, že šlo pro místní opravdu o událost.

Pro rakovnické publikum to nebyla vůbec lehká zkouška – Michael Keprt píše hudbu sice harmonicky tradicionalistickou, příjemně poslouchatelnou, leč nevytváří žádné chytlavé melodie, a to ani v delších orchestrálních plochách. Vysílá krátké motivky, hudební nástroje jako by si mezi sebou povídaly a komentovaly, inspirovaly, podtrhovaly mluvené nebo zpívané slovo. Vůbec snadné není ani vstřebat tematiku děl, k nimž si libreto, v obou případech na námět Goetha, napsal skladatel sám – v hudebně-taneční baladě Břehy Gangy se vyrovnává s východní filozofií: velký Brahma krutým příběhem odpovídá na otázky modlícího se, aby údajně zvěstoval „univerzální princip milosti, který nerozlišuje osoby nízké a vznešené“. Ve srozumitelnější Nevěstě z Korinthu se střetává křesťanství s vírou v olympské bohy, především ale mrtvá snoubenka zahubí svého milého. Její matka, ač křesťanka, obě těla podle dávného obyčeje spálí, aby jejich duše nalezly klid v blízkosti bohů řeckého pantheonu.
Pod vedením skladatele hráli sólisté a členové orchestrů Státní opery Praha a Národního divadla, dobře zpívala většina sólistů: Josef Moravec, Jiří Kalendovský, Jaroslava Maxová, Martina Bauerová a Jiří Přibyl. Lubomír Havlák, v současné době duše rakovnického festivalu, nemá zvláštní režisérské tvůrčí ambice, na náznakové scéně tak spolu s choreografem Martinem Dvořákem především zaranžoval nástupy a jednoduché akce. Záslužné je především tedy samo uvedení novinek v Rakovníku – tím záslužnější, že by se nemělo jednat jen o jednorázovou záležitost, ale plánují tu dát při dalších ročnících festivalu další příležitost mladým skladatelům a s nimi snad i mladým inscenátorům.

Tylovo divadlo – Michael Keprt: Břehy Gangy, Nevěsta z Korinthu. Dirigent Michael Keprt, režie Lubomír Havlák, scéna Stanislav Hrdlička, kostýmy Lenka Křehová, choreografie Martin Dvořák. Premiéra 10. 5. 2005.

11.8.2005 14:08:27 Lenka Šaldová | rubrika - Zákulisí/ Klípky

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Mefisto: bezvýznamná rozhodnutí s kořeny zla

Robert Mikluš (Mefisto)

Činohra Národního divadla Praha se vrací do Státní opery. Pod vedením režiséra Mariána Amslera vstupuje na jev celý článek

další články...

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Novogotická budova Nového proboštství na P celý článek

další články...