Michael Kocáb 2x35: Příběh jeho hudebního života

autor: Petra Hajská
zvětšit obrázekSymfonický orchestr hlavního města Prahy FOK se podílel na narozeninovém koncertu MICHAL KOCÁB 2X35. Volba tělesa pro interpretaci hudby renomovaného skladatele byla velmi dobrá, a výsledkem byla mimořádná atmosféra, kterou si posluchači mohli prožít. Michael Kocáb je renesanční muzikant s klasickými základy; vystudoval skladbu u Ilji Hurníka a hru na varhany u Jiřího Ropka. Jeho hudební portfolio sahá od šansonů a filmové hudby – je držitelem Českého lva – po scénickou a absolutní hudbu. Odtud pochází například šanson „PÁN VÝTAHŮ“ až po legendární „ODYSSEA“ pro Laternu Magiku - Pallas Athena, The Sacrifice - Siren, The Isle of Helios a Circe, nebo od „SEBASTIANA“ po velkofilm „JAN HUS“ (2015). Z tohoto díla jsme slyšeli: Memento mei, Skandál s odpustky, Jezu Kriste a Dokonáno jest).
Michael Kocáb přiznal, že “trochu opožděně prorazil na území orchestrální hudby”. Určitě byl spokojený s reakcemi publika, které byly bouřlivé a nadšené. V úvodu koncertu zmínil, že třicet pět let prožil v totalitním režimu a dalších třicet pět let v demokratické zemi. Osobně se angažoval při zrodu svobody v roce 1989 a pamětníci si jistě vzpomenou na jeho zásluhy na organizaci odsunu sovětských vojsk, které k nám pronikly při násilném aktu v roce 1968.
Pojďme se ale zaměřit na jeho hudební působení. V osmdesátých letech se zapsal do povědomí hudebních fanoušků ve dvou liniích – rebelstvím a působením v hudebním undergroundu, zejména v kapele Pražský výběr. V této formaci byl hlavním skladatelem, klávesistou a zpěvákem. Z tohoto období vyniká album „STRAKA V HRSTI“ (nahráno 1982, vydáno 1988) se skladbami jako „Na václavským Václaváku“ nebo „Hrabě X“. V roce 1987 spatřilo světlo světa album „VÝBĚR“, které obsahuje například skladbu „Pražákům, těm je hej“. Mnohé jeho písně se staly ikonickými v české hudbě.
Souběžně se Kocáb věnoval filmové hudbě, například k filmům „STRAKA V HRSTI“ (1983), „MŮJ HŘÍŠNÝ MUŽ“ (1986) a „DEVĚT KRUHŮ PEKLA“ (1987). Celkově zkomponoval na šedesát filmových skladeb.
Večer dirigovala energická Michaela Rózsa Růžičková, která mistrně vládla Pražským symfonikům. Spolu s Michaelem Kocábem nebo samostatně vystoupili: Zuzana Marková (soprán), Aleš Briscein (tenor), Vojtěch Pelka (kontratenor) a Natálie Kocábová. Nechyběl ani Kühnův smíšený sbor pod vedením sbormistra Jakuba Pikla. Z muzikantů si diváci vyslechli letitého Kocábova souputníka Michala Pavlíčka. Za klavír usedl Petr Malásek. Mezi gratulanty se objevil i dvorní textař Michal Horáček, autor textu všech uvedených šansonů na koncertě, včetně textu v projektu Laterny Magiky „Odysseus“ (dokonce i v řečtině).
Koncert nabídl nejen intimní hudební polohy, ale i zajímavé nástrojové kontrasty (Jan Hus – housle a příčná flétna), které výrazně souzní s emocemi posluchačů. Kocábova obliba v hlasové poloze kontratenoru byla patrná i při původním nastudování „Odyssea“ (Mystéria na motivy Homérovy Odyssey), kde sólový part ztvárnil Jochen Kowalski. Na koncertě se tohoto partu výborně zhostil mladý a nadějný Vojtěch Pelka, který obstál i v partu „Jan Hus“ a „Opojení“ z proměny. Projekt „Michael Kocáb 2x35“ se zařadil mezi vrcholné koncerty sezóny. Redakce 1. kulturního portálu Scena.cz se připojuje ke gratulantům a přeje Michaelu Kocábovi pevné zdraví a další nevyčerpatelnou studnici hudebních motivů a nápadů.
TIP!
Časopis 29 - rubriky
Časopis 29 - sekce
DIVADLO
Finále divadelní sezóny si nenechal ujít prezident Petr Pavel

Uherskohradišťská scéna má za sebou poslední představení sezóny. Herci před vyprodaným hledištěm odehráli strh celý článek
HUDBA
Portrét Marie Rottrové

Marie Rottrová
Intimní portrét a výpověď o tvůrčí a životní dráze populární zpěvačky (2007). Dále účinkují: celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Filmové tipy 28. týden

Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2025
Marek Eben provází závěrečným slavnostním předáváním cen vítězům celý článek