zvláštní poděkování
Quantcom.cz

FOK zakončí 89. sezónu Mahlerovým Vzkříšením

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s šéfdirigentem Tomášem Braunerem uvede 12. a 13. června Druhou symfonii Gustava Mahlera Vzkříšení, kterou zakončí 89. koncertní sezónu. Účinkovat bude též Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka, sopranistka Olga Jelínková a altistka Bella Adamova.

„Už jako čtrnáctiletý jsem snil o tom, že bych chtěl jednou dirigovat Mahlerovo dílo. Vedla k němu ovšem dlouhá cesta. Nejprve jsem nepřijímal nabídky dirigovat Mahlerovy symfonie. Cítil jsem, že čas dozraje, že není kam spěchat. Nicméně už jsem se po té cestě vydal a musím říci, že je plná povznášejících zážitků. Cítím nesmírnou úctu a hlubokou vášeň k Mahlerovu dílu.“ prozradil šéfdirigent FOK Tomáš Brauner. „Mahlerova 2. symfonie je pro mě nejen hudebním dílem, ale také hlubokým spirituálním a filozofickým vyjádřením lidského života, smrti a naděje na věčný život. Její bohaté hudební textury a emocionální síla ji činí jednou z nejvíce působivých symfonií v historii hudby. Zároveň vyjadřuje pro mne nesmrtelnou naději, s níž se chceme symbolicky překlenout do 90. sezóny, kterou v září zahájíme taktéž Mahlerovou monumentální symfonií – Symfonií tisíců,“ dodal.

Gustav Mahler o symfonii jako hudební formě jednou prohlásil: „Symfonie je jako tvoření světa všemi dostupnými technickými prostředky.“ Tento výrok vystihuje právě Symfonii č. 2 zvanou „Vzkříšení“. Je to první ze skladatelových symfonií, v nichž použil hlas, slova a orchestr dohromady, a první dílo, které mu definitivně otevřelo cestu ke svébytnému stylu rozměrných, originálních filozofických výpovědí. Ty se následně staly jeho odkazem. Zapojení vokální složky se rovněž stává od druhé symfonie přirozenou součástí Mahlerova symfonického stylu. Symfonie č. 2 je také kompozicí, která přinesla Mahlerovi slávu a po premiéře 13. prosince 1895 se stala opravdovým začátkem jeho skladatelské kariéry.

27.5.2024 16:05:34 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Časopis 24 - sekce

HUDBA

Debutové album kvarteta 2in2out

2in2out (Foto: Roman Franc)

České jazzové kvarteto 2in2out, které založili saxofonistka Nela Dusová a kytarista Jan Lacina, vydává u vydav celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla celý článek

další články...