zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Přímý přenos opery Florencie v Amazonii z Met

Ailyn Pérez (Florencie Grimaldi)

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Už třetí letošní premiéra na prknech Metropolitní opery v New Yorku zamíří krátce po svém uvedení k divákům v rámci série kinopřenosů MET: Live In HD. Tentokrát se v kinosálech po celém světě, ty české nevyjímaje, představí opera Florencie v Amazonii. Magickorealistické dílo skladatele Daniela Catána je teprve třetí španělsky zpívanou operou, která se kdy v Metropolitní hrála, v rámci kinopřenosů bude dokonce úplně první. Přenos je na programu v sobotu 9. prosince, a to v kině Světozor, Bio Central, síti Cinestar a také v kinech v Chomutově, Semilech, Náchodě a dalších.

Téměř sto let trvalo, než na jevišti newyorského operního svatostánku opět zazní španělština. A opera Florencie v Amazonii, kterou napsal mexický skladatel Daniel Catán, je skvělou příležitostí, jak tento jazyk opět do Metropolitní uvést. Romantický i tajemný příběh, který nezapře své kořeny v tradici magického realismu, se opírá o libreto Marcela Fuentes-Beraina, jenž je přímým žákem Gabriela Garcii Marquéze, patrně nejvýznamnějšího spisovatele tohoto stylu. Catán svoje dílo popisuje jako „cestu k transcendentální lásce se všemi jejími složitostmi, jemnostmi, ubohostí a nádherným štěstím“. Jeho hudba bývá přirovnávána k Puccinimu a nabídne svěží orchestraci, vzletné vokální linky a rozsáhlé hudební evokace světa přírody. Představení diriguje hudební ředitel Metropolitní opery, maestro Yannick Nézet-Séguin.

Ústřední postavou vyprávění, jehož dění se koncentruje na loď El Dorado, která pluje po Amazonce, je operní diva Florencia Grimaldi. Cestuje inkognito do Manaus, kde má vystupovat a po cestě chce najít nejen sebe sama, ale také svého dávno ztraceného milence. Ten před lety odešel do Amazonie studovat motýly. V premiérové inscenaci tuto roli ztvárnila sopranistka Ailyn Pérez. V úlohách jejích spolucestujících se představí Gabriella Reyes (novinářka Rosalba), Greer Grimsley (kapitán El Dorada) nebo Nancy Fabiola Herrera a Michael Chioldi coby svárlivý pár Paula a Alvaro.
Novou inscenaci, která se pohybuje na tenké hraně reality a snu, režíruje oceňovaná Mary Zimmerman. Ta v Metropolitní debutovala v sezóně 2007/08 svou verzí Donizettiho Lucie z Lammermooru. Zatím poslední její režií byla Dvořákova Rusalka, na slavnou scénu se tak vrací po šesti letech.
Přímý přenos opery Florencie v Amazonii je na programu v sobotu 9. prosince. Do kin v České republice ji uvádí společnost Aerofilms.

5.12.2023 09:12:21 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 10 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Zveme ...

Juniorský balet již počtvrté v Redutě

Juniorský soubor Baletu NdB

Juniorský soubor Baletu NdB představí svůj čtvrtý premiérový počin, tentokrát za účasti mezinárodních choreogr ...celý článek


Síla osudu se do Met vrací po třiceti letech

Lise Davidsen (Síla osudu)

Oceňovaná série kinopřenosů z Metropolitní opery v New Yorku MET: Live In HD vstupuje do své závěrečné části. ...celý článekČasopis 10 - sekce

DIVADLO

Pouť Krále Leara z Celetné…

Král Lear (Divadlo v Celetné)

Poslední únorovou neděli můžete v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Ka celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film o překročení hranice vlastní intimity

Hranice lásky

Hranice lásky
O lidech, jejichž ustálené milostné vztahy narušují skryté a utajované touhy i sny, až se pok celý článek

další články...