zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jiří Pavlica 70

Jiří Pavlica a Hradišťan

autor: Petr Dyrc   

zvětšit obrázek

Smetanova síň Obecního domu se stala v úterý 28. listopadu 2023 svědkem koncertu k životnímu jubileu Jiřího Pavlici. Na pódiu účinkovala celkem tři tělesa: Hradišťan, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka a sbor Carmina Bohemica.
“Poslední list se třese na platanu, neboť on dobře ví, že co je bez chvění, není pevné…” Vladimír Holan, Poslední ze sbírky Strach). Právě v roce 2003 začala spolupráce mezi FOK a Hradišťanem. Vše se odehrálo v kostele Šimona a Judy, pořad se jmenoval O PROMĚNÁCH MORAVSKÉ HUDEBNOSTI. Následovala suita dialogů se symfonickým orchestrem s názvem CHVĚNÍ.

V roce 2016 se uskutečnilo premiérové uvedení duchovního opusu SVATOJANSKÉ VIGILIE. Vývoj společného koncertování Hradišťanu a FOK je zcela přirozený a naplněný. Není proto divu, že se uskutečnil i tento výjimečný koncert k poctě hlavního hybatele Jiřího Pavlici.
“Hledání může být nejrůznějšího druhu,” uvedl Jiří Pavlica ke skladbě OTVÉŠTA FILOSOF KONSTANTIN (staroslověnský text z roku 868) a doplnil: “Myslím si, že tomuto textu porozumíte. Cožpak nepadá déšť na všechny stejně? Cožpak nesvítí slunce na všechny stejně? Věřím, že ta slova jsou platná dodnes.”
Celý koncert byl nejen o hudebním hledání, ale zároveň o naplnění, energii a hlavně o usmíření se s různými hudebními žánry a texty. První část večera patřil dalším skladbám jako JDU JÁ, JDEŠ TY, NECHVÁTEJ OSUDE, SVĚT SE MI VZNÁŠEL, POSLEDNÍ LIST, MOJE VINA a PŘEJEME VÁM. Každá ze skladeb představoval studánku nebo pramen. Posluchači dostávali občerstvení v plné síle v mísení obou těles, sólových nástrojů i pěvecké interpretaci. Daný dialog mezi publikem a účinkujícími byl ve skladbě VELEHRADSKÉ TANCE povýšený na trialog - Hradišťan, FOK a publikum.

Druhá část večera patřila usmíření a odpuštění. Na jevišti vystoupil sbor Carmina Bohemica pod vedením sbormistryně Věry Hrdinkové. To už zněly písně jako DOBRÉ VĚCI, PÍSEŇ O SRDCI, ČAS RADOSTI a trochu vánoční atmosféry - DĚŤÁTKO SE NARODILO. Ohlédnutí ve skladbě MODLITBA ZA VODU a STUDÁNKA, VSTÁVEJ, HALELUJA.
V rozhovoru pro portál Scena.cz Důležité je pracovat a to další ať prověří čas uvedl ohledně tohoto koncertu: “V každém místě by se nabízelo zapojení různých hostů, ale po zvážení bude host pouze jediný, ke kterému mám velmi blízko a který bude, doufám, krásným a hodnotným překvapením.”

A skutečně se tak stalo. Divákům se představil syn Marek Pavlica se skladbou CIGÁNSKÉ MELODIE. Ten dokázal, že nejenže jablko nepadá daleko od stromu, ale jeho sólová interpretace byla velmi silná a hlavně plná energie a radosti.
Závěr koncertu patřil části SANCTUS z MISSA BREVIS. A to už nám nedalo a zpívali jsme si ji spolu se sborem.
Koncert Pavlica 70 byl velmi zdařilý a okázalý. Nezbývá než pozvednout číši kvalitního vína a připít si na zdraví hudebníka, skladatele, zpěváka Jiřího Pavlici. Děkujeme za tak úžasný koncert.

4.12.2023 18:12:04 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 10 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Časopis 10 - sekce

DIVADLO

Pardubickou derniéru hry navštíví autorka

Josef Láska (Rychlost dopadu sněhové vločky)

Ve středu 6. března Východočeské divadlo uvede derniéru hry Niny Jayne Berry Rychlost dopadu sněhové vločky, k celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 10. týden

Cesty víry

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. V sobotu 23. prosince jmenoval papež Frant celý článek

další články...