zvláštní poděkování
Quantcom.cz

V NdB uvedou novinku Hurvínek prodává nevěstu

Hurvínek prodává nevěstu (Janáčkova opera)

autor: Marek Olbrzymek  

zvětšit obrázek

Opera Národního divadla Brno v koprodukci s Divadlem Spejbla a Hurvínka představuje inscenaci Hurvínek prodává nevěstu inspirovanou Smetanovou Prodanou nevěstou a slavnými postavičkami Josefa Skupy. Brněnská premiéra se uskuteční
24. listopadu 2023 v divadle Reduta, následovaná pražskou premiérou 16. března 2024 v Divadle Spejbla a Hurvínka. Touto inscenací oslavujeme spolu s dětmi Rok české hudby a výročí Smetana 200. Opera Národního divadla Brno se rozhodla překvapit své nejmladší diváky novým, inovativním způsobem. Spojila ikonickou operu Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany s nezaměnitelnými postavičkami Spejbla a Hurvínka v novém zpracování dramaturgyně Patricie Částkové a režii Hany Mikoláškové. Výsledkem této originální kombinace je představení Hurvínek prodává nevěstu, jako originální oslava smetanovského výročí s těmi nejnáročnějšími diváky – dětmi.

Inscenace Hurvínek prodává nevěstu přináší nový koncept práce s loutkami ve spojení se zpěváky a operní produkcí. Inspirace k této neobvyklé kombinaci vznikla se záměrem rozšířit repertoár představení pro děti.
„I my v Divadle Spejbla a Hurvínka, jsme si již několik let přáli připravit představení, které by dětem přiblížilo svět hudby. Až díky uměleckému šéfovi opery NdB Jiřímu Heřmanovi a našemu uměleckému šéfovi Davidu Janoškovi, získalo toto přání konkrétní obrysy. Jde o spolupráci snů, jíž si nesmírně vážíme a která pro nás byla díky všem zúčastněným velkým přínosem. Spejbl, Hurvínek, Mánička a dokonce i pes Žeryk si po boku operních hvězd tento hudební svět zamilovali a věřím, že ho přiblíží a nadchnou pro něj i děti,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.
Smetanova Prodaná nevěsta je jednou z nejpopulárnějších českých oper. Opera Národního divadla Brno se ji rozhodla přiblížit dětem a současně pobavit rodiče, kteří s postavičkami Spejbla a Hurvínka vyrůstali. Scénář Smetanovy Prodané nevěsty upravila dramaturgyně opery NdB Patricie Částková do citlivé podoby, která je blízká dětem hravostí i délkou představení. Spolu s dirigentem Ondrejem Olosem a kostýmním výtvarníkem a scénografem Davidem Janoškem tvoří sehraný inscenační tým.

„Je mi obrovskou radostí, že se tato mimořádná koprodukční spolupráce mezi Divadlem Spejbla a Hurvínka a Národním divadlem v Brně může uskutečnit. Od začátku jsem fascinován nápadem Jiřího Heřmana a Patricie Částkové toto propojení zhmotnit a je mi za celé Divadlo Spejbla a Hurvínka velkou ctí tomu být přítomen. Zároveň mi přijde ohromné spojení dvou národních pokladů, jakými Prodaná nevěsta a Spejbl s Hurvínkem dozajista jsou. Doufám, že se naše společné snažení odrazí v kouzelném výsledku, který budou děti milovat minimálně tak, jako my, dospělí, kteří za projektem stojíme,“ říká David Janošek, umělecký šéf Divadla Spejbla a Hurvínka, autor výpravy a herec.
Inscenaci hudebně nastudoval Ondrej Olos, který zpracoval tuto komorní verzi pro obsazení klavír, klarinet, kontrabas a housle. Spolu s Patricií Částkovou, která napsala scénář, připravili představení o délce sedmdesáti minut bez přestávky. Některé sbory a ansámbly z klasické Prodané nevěsty zůstaly, jednotlivá čísla se ale zkrátila. Nejmladší diváci tak neztratí pozornost a zároveň získají představu o klasické opeře v přístupné podobě.

„Ideou celého projektu bylo uvést děti nejen do Smetanovy Prodané nevěsty, ale i světa opery. Spejbl s Hurvínkem, Máničkou a Žerykem přichází na představení a díky Žerykovi, který uteče za oponu, se musí ostatní zapojit do představení. Hudební čísla jsou propojena dialogy loutek i sólistů, tak aby probíhal samotný děj opery a zároveň se děti seznámily např. s hudebními nástroji nebo inspicientem. I přes krácení hudby, jsou zachována téměř všechna čísla a díky našim kolegům z Divadla Spejbla a Hurvínka, kteří jsou nadanými zpěváky, publikum nepřijde ani o známé ansámbly, např. sextet Rozmysli se, Mařenko,“ doplňuje autorka scénáře Patricie Částková.

Režie se ujala Hana Mikolášková, která má zkušenosti s divadlem pro děti a v minulosti připravila pro Národní divadlo Brno úspěšné činoherní představení Edison!. Spolupracovala také na projektu Plačící fontána v rámci festivalu Janáček Brno.
„Spojení dvou tak ikonicky známých (doslova zlidovělých) uměleckých světů, jakými je Smetanova Prodaná nevěsta a loutková dvojice Spejbl a Hurvínek (včetně jejich rozšířené rodiny o Máničku a Žeryka), to je pro tvůrce na jednu stranu nesmírná zábava a radost a inspirace, ale zároveň velká zodpovědnost. A když k tomu připočteme, že výsledná inscenace je určena dětem i rodičům, tak ten pocit zodpovědnosti se ještě zvětší. Protože pro některé diváky (ať malé či velké), může právě Hurvínkem prodávaná nevěsta být prvním kontaktem se světem opery. A já věřím, že se díky všem, co se na tomhle kusu podílí, bude jednat o kontakt živý, obohacující a třeba až osudový. Protože vidět svět Smetanovy Prodanky, kde dospělí řeší nelehké starosti s komickou nadsázkou, z perspektivy malých bytostí (ať už loutek, či dětí), to otevírá doslova nové horizonty. A je to skvělý zážitek i pro nás, kteří máme pocit, že už nás v divadle jen tak něco nepřekvapí“, komentuje inscenaci Hana Mikolášková.

V inscenaci zazáří operní sólistky Pavla Vykopalová, Andrea Široká a Ivana Pavlů, které se budou střídat v roli Mařenky. Ondřej Koplík, Vít Nosek a Tomáš Kořínek se podělí o roli Jeníka a Vaška. Kecala ztvární Jan Šťáva, Josef Škarka nebo David Nykl. Mezi dalšími účinkujícími jsou i mladí zpěváci, kteří dostali příležitost excelovat na operní scéně společně se slavnými postavami Spejbla, Hurvínka, Máničky a psa Žeryka.
Reprízy: 27., 28. 11., 9., 16., 19. 12. 2023, 12., 13. 2., 20., 21. 6. 2024. Vstupenky na www.ndbrno.cz.
27. 11., 9. 12. 2023, 12. 2. a 20. 6. 2024 se konají diskuze po představení s Hurvínkem, Máničkou, Spejblem a možná, že se přidá i Žeryk! Malí diváci se budou moct zeptat Hurvínka nejen na operu. Doprovodný program se koná v Mozartově sále divadla Reduta a je pro návštěvníky daného představení zdarma.

23.11.2023 10:11:46 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 10 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Zveme ...

Juniorský balet již počtvrté v Redutě

Juniorský soubor Baletu NdB

Juniorský soubor Baletu NdB představí svůj čtvrtý premiérový počin, tentokrát za účasti mezinárodních choreogr ...celý článek


Síla osudu se do Met vrací po třiceti letech

Lise Davidsen (Síla osudu)

Oceňovaná série kinopřenosů z Metropolitní opery v New Yorku MET: Live In HD vstupuje do své závěrečné části. ...celý článekČasopis 10 - sekce

DIVADLO

MdB představuje tituly pro sezónu 2024/25

Drahý Evane Hansene (vizuál divadla)

Městské divadlo Brno připravuje na příští sezonu devět premiér. Diváci se mohou těšit např. na nový muzikál W celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Nový komediálně detektivní seriál

To se vysvětlí, soudruzi!

To se vysvětlí, soudruzi! (1/8) - Ostře sledované UFO
První setkání socialistického občana s mimozemšťany a celý článek

další články...