zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Anton Bruckner – neuznaný génius

Anton Bruckner

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Anton Bruckner – neuznaný génius
Britský dokument o rakouském symfonikovi a varhaníkovi, který byl Wagnerovým obdivovatelem a Beethovenovým pokračovatelem (2019). Účinkují E. Maierová, F. Farnberger, V. Gergiev, M. Haselböck, Ph. Jordan, K. Nagano, S. Rattle, A. Koller a další. Režie Reiner Moritz. Umělecký dokument o rakouském skladateli a varhaníkovi Antonu Brucknerovi (1824–1896), mj. inauguroval varhany v pražském Rudolfinu, přibližuje jeho neokázalý život a především jeho četnou symfonickou (autor 11 symfonií, z toho devíti číslovaných), vokální a komorní tvorbu, které jsou dodnes neodmyslitelnou součástí koncertního repertoáru.

Až na samém konci života se dočkal ocenění i ve Vídni, jejíž univerzita mu udělila čestný doktorát. Bruckner jako stoupenec cecilianismu komponoval v palestrinovském stylu latinská moteta, hymny, žalmy a mše. V melodice se opíral o gregoriánský chorál. Brucknerovým vrcholným duchovním dílem je Žalm 150 a strhující Te Deum, o němž se v jednom ze svých dopisů vyjádřil, že je věnoval Bohu „k díkuvzdání za mnohá přestálá utrpení ve Vídni“, která mu v bohaté míře uštědřoval kritik a estetik Eduard Hanslick. Proto také režisér a autor životopisného dokumentu o Brucknerovi, muzikolog Reiner Moritz použil v podtitulu „neuznaný génius“ (das verkannte Genie).
Anton Bruckner, který byl současníkem našeho Bedřicha Smetany, ve svých symfoniích hudebně navazuje na Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena a Franze Schuberta. Ve své skladatelské tvorbě neopouští model klasické, čistě hudební symfonie, i kdy ji naplňuje romantickým hudebním výrazem. Bruckner je hluboce svázán s hornorakouskou, dolnorakouskou předalpskou krajinou, s krajinou oblých kopců, a to se podle hudebních znalců odráží v celém jeho díle.
Vysílání: 27.11., 21.25 hod., ČT art

20.11.2023 12:11:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cherry Man (Národní divadlo)

Články v rubrice - Z éteru

Operní tipy

Rusalka v parku

G. Verdi: Don Carlos ze Scaly
Hvězdný italský tenorista Francesco Meli v titulní roli příběhu lásky, cti a ...celý článek


Písně z Gurre

Písně z Gurre

Písně z Gurre
Brilantní provedení Schönbergova monumentálního díla v pražské Státní opeře. Pod taktovkou P. ...celý článek


Jiří Pavlica a jeho světy

Jiří Pavlica

Jiří Pavlica a jeho světy
Portrét originálního houslisty, zpěváka, skladatele a primáše, který stojí pětačt ...celý článekČasopis 49 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Autobiografický film Kanárek

Kanárek

Kanárek
„Ztratit se můžeš, ale vrátit by ses měl“... Autobiografický film mladého režiséra, kte celý článek

další články...