zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Debut Pavla Černocha v Lyric Opera of Chicago

Pavel Černoch,Nina Stemme a Lise Davidsen (Její pastorkyňa)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Po více jak 20 letech se na scénu Lyric Opera of Chicago vrátila jedna z nejslavnějších oper Leoše Janáčka Její pastorkyňa, která zde byla v premiéře uvedena 12. listopadu. V jedné z hlavních mužských rolí Laca vystupuje přední český tenorista Pavel Černoch, jehož debut v Lyric Opera of Chicago je dalším z řady jeho mezinárodních úspěchů. V Chicagu se Černoch pracovně po několika letech setkává s dirigentem Jakubem Hrůšou, který se ujal hudebního nastudování.

Janáčkova opera Její pastorkyňa (pod mezinárodně užívaným titulem Jenůfa) byla v USA poprvé uvedena na scéně newyorské Metropolitní opery před 99 lety a její současná chicagská podoba má hvězdné pěvecké obsazení. Titulní roli Jenůfy ztvárnila přední norská sopranistka Lise Davidsen a jako Kostelnička vystupuje vynikající švédská dramatická sopranistka Nina Stemme, která v této roli debutovala v loňském roce v Theater an der Wien. Jenůfina milence Števa ztvárnil americký tenorista Richard Trey Smagur. Za novou inscenací stojí zkušený německý režisér Claus Guth, který se s Janáčkovým dílem nesetkává poprvé. Má za sebou úspěšné režie Věci Makropulos nebo právě Její Pastorkyně. Je znám orientací na současnou operní tvorbu, ale zaujaly například i jeho mozartovské či wagnerovské produkce na festivalech v Salzburgu a Bayreuthu. Je nositelem dvou prestižních německých divadelních cen Der Faust a letos získal ocenění OPER! AWARDS pro režiséra roku. „Rád se vracím k roli Laca v této vybrané společnosti. Její pastorkyňa je pro mne jednou z nejkrásnějších oper a jsem rád, že na ni mohu spolupracovat s umělci, kteří mají pro Janáčka mimořádný cit,“ vysvětluje Pavel Černoch. Inscenaci bude v Chicagu možné navštívit až do 26. listopadu 2023.

Lyric Opera of Chicago je další ze zastávek Pavla Černocha po předních světových operních domech. Minulý měsíc vystupoval v pařížském divadle Opéra Bastille v Janáčkově opeře Věc Makropulos, ve které ztvárnil roli Alberta Gregora. Na začátku příštího roku jej čeká premiéra Rusalky Antonína Dvořáka v Berlínské státní opeře. V roli Prince se následně v dubnu představí i ve Vídeňské státní opeře. Mimo jiné je jedním z ambasadorů Roku české hudby 2024.

14.11.2023 16:11:50 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

2 : 22 Duchařský příběh (Činoherní klub)

Články v rubrice - Zprávy

Prosincové novinky v Jihočeském divadle

Tristan a Isolda (Jížní spojka 2024 - Stavovské divadlo )

Prosinec zahájí 6. prosince operní soubor Jihočeského divadla výjimečnou událostí. Ve světové premiéře opery K ...celý článek


PKB míří poprvé ve své historii do Japonska

Listy důvěrné

Pražský komorní balet (PKB) odjíždí na historicky první zájezd do Japonska. V neděli 3. prosince 2023 soubor v ...celý článekČasopis 49 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 50. týden

Plán Broumov

Plán Broumov
Zapadlé městečko u polských hranic loni překvapivě postoupilo do finále národní soutěže o titu celý článek

další články...