zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Folklorní pokračování cyklu představí egerlandskou kulturu

Duo Malíři / Målaboum

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Šestý ročník Českolipského komorního cyklu nabídne 10. června svým návštěvníkům etnografický výlet do obce Janovice u Kravař nedaleko České Lípy. V místní historické usedlosti Hockehof, nacházející se ve vesnické památkové rezervaci, vystoupí rodinný hudebně-taneční soubor Šulkových z východního Chebska. Ten pečuje o kulturní dědictví německých obyvatel, kteří historicky žili v oblasti zvané Egerlandsko na českém území. Představí jejich slovesnou a hudební kulturu v písních, básních, příbězích i krojovaných tancích. Vzhledem k tomu, že Richard Šulko, umělecký vedoucí souboru Duo Malíři / Målaboum, je posledním žijícím autorem v České republice, který dokáže v egerlandském nářečí psát, mluvit i zpívat, večer nabídne unikátní svědectví o mizející kultuře naší společně obývané vlasti. Koncert se uskuteční od 17 hodin na dvoře usedlosti. Vstupenky budou k dostání i na místě před koncertem, z České Lípy bude navíc pro návštěvníky vypraven i autobus.

„Další koncert komorního cyklus představí starou sudetskou kulturu založenou na egerlandsko-chebském nářečí. Těžiště projektu tkví v provedení českých a německých písní za doprovodu pozapomenutého lidového nástroje citery v podání umělců v dobových krojích. Interpretace se ujme rodinný soubor Šulkových, kteří se obnově této zanikající kulturní tradice intenzivně věnují. Projekt bude příspěvkem k prohloubení česko-německého dialogu v regionu bývalých Sudet, který je zároveň jedním z hlavních stavebních kamenů činnosti spolku Arbor a odkazuje na naše společně dědictví. Bude se zde nejen vyprávět, zpívat, hrát na citeru, ale i tančit v dobových krojích. To je myslím skvělá pozvánka na mimořádný dramaturgický počin spojený s výletem do malebné části našeho kraje,“ uvedl k vystoupení Martin Prokeš, ředitel pořádajícího spolku ARBOR.

Richard Šulko přezdívaný Måla Richard se narodil v roce 1960 a dnes je posledním autorem žijícím v České republice, který své příběhy, básně a fejetony píše vedle německého jazyka i v egerlandském nářečí. Na konci roku 2020 vydal Richard Šulko svoji druhou knihu Målaboum: daham! (Malíři: doma!). Při autorských čteních ho doprovází hrou na citeru jeho syn Vojtěch. Rodina Šulkových pochází z obce Plachtín na Chebsku, kde má své kořeny doloženy několik století. Jméno „Målas-Malíři“ pochází z přízviska rodiny. Kromě literární a hudební činnosti je Richard Šulko také aktivním členem Spolku Němců v Čechách a zajišťuje německou verzi vysílání pro menšiny Českého rozhlasu.

Repertoár Dua Malíři tvoří především lidové písně z oblasti Chebska a dále jej doplňují o lidové písně ze sbírky vrchního učitele Wilhelma Langa z Číhané na začátku 20. století. Vystupují společně od roku 2010. Staré chebské písně prezentovali společně na mnoha scénách západních Čech, ale také na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. Písně v jejich podání mohli slyšet i diváci televizních pořadů ARD a České televize a posluchači Českého rozhlasu.
Českolipský komorní cyklus nabídne po letní a podzimní přestávce v letošním roce ještě adventní koncert. 12. prosince v Jiráskově divadle v České Lípě zazní adventní moravské lidové písně v jazzových aranžích v podání cimbalistky, zpěvačky a skladatelky Zuzany Lapčíkové, jejího kvinteta a dvou výjimečných hostů – jazzové klavíristy a skladatele Emila Viklického a flétnisty, či lépe multiinstrumentalisty a skladatele Jiřího Stivína.
Vstupenky jsou v prodeji ve festivalové kanceláři spolku v České Lípě (Žižkova 528/6) či online na ww.clkc.cz a ve večerní pokladně před koncertem.

5.6.2023 15:06:59 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

Balet NdB se chystá na prestižní The Grange Festival

Hrabství Hampshire

Balet NdB se v červnu chystá na zahraniční zájezd do Velké Británie. Hlavní soubor vystoupí 6. června na prest ...celý článek


Letošní Pražské jaro přehlídka výjimečných událostí

Rudolfínum

Evropskou premiérou díla Superorganisms Miroslava Srnky v kombinaci s díly českých klasiků Dvořáka, Janáčka a ...celý článekČasopis 24 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 24. týden

Karel Zich

Výroční ceny OSA 2023
Přímý přenos vyhlášení cen, které od roku 2006 udílí Ochranný svaz autorský. Účinkují celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 24. týden

Enid

Kafka (4/6) - Úřad
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre celý článek

další články...