zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Backstage: Cosi fan tutte

Backstage

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Backstage: Cosi fan tutte
Časosběrný dokument o vzniku inscenace opery W. A. Mozarta Cosi fan tutte. Novinka německé režisérky Tatjany Gürbacy v hudebním nastudování dirigenta Karstena Januschkeho, v níž pěvecky i herecky excelují přední sólisté Opery Národního divadla. Režie R. Šáchová (Premiéra). Mozartova opera Cosi fan tutte, do češtiny překládaná mimo jiné jako Tak to dělají všechny nebo jako Škola milenců, jak zní dnes vypouštěná druhá polovina názvu, je poslední z trojice titulů vzešlých ze spolupráce s libretistou Lorenzem Da Ponte. Po Donu Giovannim a Figarově svatbě zvolili autoři komorní příběh řešící partnerské vztahy čtveřice protagonistů.

Da Ponte tentokrát nabídl Mozartovi vlastní originální text, byť odložený Salierim, a nikoli přepracované již dříve použité libreto nebo adaptovanou divadelní hru, jako v předchozích případech a jak bylo ostatně běžné. Inspiraci pro nadčasovou a hořkou komedii o zkoušce ženské (v konečném důsledku i mužské) věrnosti našel Da Ponte v Ovidiových Proměnách nebo Ariostově Zuřivém Rolandovi. Ze zdánlivě triviální historky vytvořil Mozart jedno ze svých nepropracovanějších děl, udivující nejen krásou melodií a barevností orchestrace, ale rovněž skvělou charakteristikou postav a situací. Opera byla poprvé představena 26. ledna 1790 ve vídeňském Burgtheatru za skladatelova řízení.
Vysílání: 28.9., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 02.10., ČT art., 04.10., ČT art

19.9.2022 18:09:48 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 10 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Backstage: Beyond Vibrations

Backstage: Beyond Vibrations
Jak vznikalo komponované baletní představení z děl tří významných současných c ...celý článekČasopis 10 - sekce

DIVADLO

Utánképzés ittas vezetőknek… v MdZ

Utánképzés ittas vezetőknek aneb Rekondiční terapie...

V čase, kdy do platnosti přichází novela, která rizikovým řidičům jako podmínku k navrácení řidičského průkazu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kriminální film, oceněný dvěma Oscary

Obvyklí podezřelí

Obvyklí podezřelí
Všichni lžou... ale jen jeden z nich je obávaný Keyzer Soze. Napínavý americký koprodukčn celý článek

další články...