zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Carmina Burana ze Zakázaného města

Carmina Burana ze Zakázaného města

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Carmina Burana ze Zakázaného města
Proslulou kantátu Carla Orffa, od jejíž světové premiéry uplynulo letos 85 let, zpívají A. Garifullinová, L. Tézier a T. Spence. Dále zazní skladby S. Rachmaninova, L. Tchien-Chua, M. Richtera v podání D. Trifonova, M. Samuelsenové, Vídeňské pěvecké akademie, Šanghajského Jarního dětského sboru, Šanghajského symfonického orchestru pod taktovkou Longa Jüa. Ze Zakázaného města v Pekingu budete sledovat večerní koncert, na kterém v podání Šanghajského symfonického orchestru zazní skladby Liou Tchien-Chua Jarní noc, Maxe Richtera Listopad s houslovým sólem (Mari Samuelsen), Rachmaninovův druhý klavírní koncert (ruský pianista Daniil Trifonov) a kantáta Carla Orffa Carmina Burana, jejíž české přebásnění vytvořila Anna Kareninová.

Carmina Burana byla složená na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých básní a písní, které byly sepsány kolem roku 1230 v bavorském klášteře Benediktbeuern, latinsky Buranum. Z více než 200 původních textů, které byly psány v různých jazycích (staroněmecky, latinsky, starofrancouzsky a italsky), vybral německý skladatel Carl Orff (1895–1982) pouze některé a vkomponoval je do scénické kantáty, která byla součástí trilogie zvané Trionfi, jejíž další díly měly názvy Catulli Carmina a Trionfo di Afrodite.
Cyklická skladba o 24 částech Carmina Burana, která byla poprvé uvedena 8. června 1937 ve Frankfurtské opeře v režii Oskara Wälterlina, vyžaduje rozsáhlý vokální a orchestrální aparát. Jsou tam sólové hlasy – soprán (Aida Garufullinová), tenor (Toby Spence) a baryton (Ludovic Tézier), smíšený i dětský sbor a symfonické těleso s rozšířenou sekcí bicích. Pojednává o stále se otáčejícím kole vrtkavé Štěstěny, jarní obnově přírody, obsahuje písně milostné i pijácké, neopomine poživačné obžerství. Jednotlivé části mají názvy: Štěstěna, vládkyně světa, Přišlo jaro, Na palouku, V hospodě, Království lásky, Blazinflor a Helena. V závěru večerního koncertu uslyšíte čínskou lidovou Píseň o květu jasmínu v podání Šanghajského Jarního dětského sboru a dalších účinkujících.
Vysílání: 27.8., 20.15 hod., ČT art

15.8.2022 12:08:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Medicus (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Pavarotti zpívá v Hyde Parku

Luciano Pavarotti

Pavarotti zpívá v Hyde Parku
Slavné árie v podání krále italských tenoristů před 30 lety okouzlily široké l ...celý článek


Dokumentární portrét Dagmar Peckové

Dagmar Pecková

Stoptime Dagmar Peckové
Dokumentární portrét mezinárodně uznávané mezzosopranistky a nepřehlédnutelné osobn ...celý článek


Horowitz v Moskvě

Horowitz v Moskvě

Horowitz v Moskvě
Nekorunovaný král pianistů 20. století se po více než 60 letech vrátil do nesvobodou sužo ...celý článek


2 x z první řady

Harmonia Moraviae 2021

Harmonia Moraviae 2021
Slavnostní zahajovací koncert 19. ročníku mezinárodního hudebního festivalu. Účinkuj ...celý článekČasopis 39 - sekce

DIVADLO

Divadlo Metro startuje novou sezónu

Zounar, Blazek, Vaculikova a Kraus na TK (Foto: J. Hauer)

Divadlo Metro na pražské Národní tř. 25, které nedávno prošlo kompletní rekonstrukcí, zahajuje 14. září novou celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Matthew Dennison: Královna

Přebal knihy

Britská královna Alžběta II. zdědila korunu v roce 1952 a vládne tedy již sedmdesát let, déle než kterýkoli ji celý článek

další články...