zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Marie Podvalová - komplet studiových nahrávek

Přebal 2CD

autor: Supraphon   

zvětšit obrázek

U příležitosti 30. výročí úmrtí nezapomenutelné sopranistky a dlouholeté sólistky Opery Národního divadla v Praze Marie Podvalové vydává Supraphon kompletní soubor jejích studiových nahrávek z let 1939–1950 na CD i v digitálních formátech.
Marie Podvalová svým dlouhým životem obsáhla všechna historická období českých dějin 20. století. Narodila se v Rakousku-Uhersku, mládí prožila v Československu, umělecké zrání v Protektorátu Čechy a Morava při okupaci nacistickým Německem, vrchol kariéry opět v Československu, tentokrát pod komunistickou totalitou, a na závěr života jí bylo dopřáno dožít za sametové revoluce. Oba totalitní režimy, během nichž umělecky působila, měly jednu neblahou vlastnost – zamezily možnosti svobodného cestování a rozvíjení její hudební dráhy v mezinárodním měřítku.

„Osobnost Marie Podvalové rezonuje v paměti starší generace návštěvníků Národního divadla dodnes velice silně. Její kariéra se uzavřela v roce 1973 a pamětníků jejích živých vystoupení rychle ubývá. Nezbývá než podat pravdivé svědectví o jejím umění v podobě tohoto výpravného kompletu,“ uvedl Podvalové vzdálený příbuzný Miloš Guth, který se zasloužil o digitální rekonstrukci archivních nahrávek a díky němuž se tak můžeme přes pomyslný „most času“ zaposlouchat do impozantního hlasu jedné z největších českých pěveckých legend.
Supraphon nyní poprvé vydává kompletní studiové nahrávky Marie Podvalové z let 1939–1950. K jejím legendárním postavám patřila Smetanova Libuše, kterou vytvořila v roce 1938 společně s dirigentem Václavem Talichem. Z dalších významných rolí v díle Bedřicha Smetany ztvárnila Miladu v Daliboru a Anežku ve Dvou vdovách. Ve Dvořákových operách to byly například Armida, Cizí kněžna v Rusalce či Julie v Jakobínu. V Janáčkově díle excelovala především jako Kostelnička v Její pastorkyni. Dvojalbum zahrnuje i tři písně českého národního obrození ze sbírky „Věnec ze zpěvů vlasteneckých“ (1835–1844) na klavír doprovázené skladatelem J. B. Foersterem. Vůbec poprvé je zde publikována poslední, dosud nikdy nezveřejněná studiová nahrávka hlasu Marie Podvalové ve scéně Beatrice z Fibichovy Nevěsty messinské.
Komplet studiových nahrávek Marie Podvalové vychází na 2CD doplněných o výpravný booklet s řadou dobových fotografií, z nichž některé jsou zveřejněny úplně poprvé. Dvojalbum se také objeví jako download a na streamovacích platformách. Album ke stažení na www.supraphonline.cz.

20.6.2022 15:06:40 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Gasparáda - mezinárodní divadelní festival J. G. Deburaua

Články v rubrice - CD boxy

Augustin Hadelich - Recuerdos

Přebal alba

Nové, tematicky provázané „španělské“ album italsko-německo-amerického houslisty Augustina Hadelic ...celý článek


Bohumír Stehlík - Pictures

Přebal alba

Každý klavír má jinou duši. První měkce chlácholí ukolébavkou, druhý vypráví moudře jako stařec o životě, jiný ...celý článekČasopis 33 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 33. týden

Bára Hrzánová

Úsměvy Miloše Kopeckého
Vzpomínka na legendárního herce, od jehož narození zítra uplyne 100 let (1997). Rež celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 34. týden

Poslední aristokratka

Svatební cesta do Jiljí
Adepti manželství, dříve než se rozhodnete, podrobte svůj vztah zatěžkávací zkoušce celý článek

další články...