Studijní a vědecké centrum Pavla Šmoka v Braníku

autor: Michal Hančovský
zvětšit obrázekV branickém Domě tanečního umění vzniká Studijní a vědecké centrum Pavla Šmoka. Nově ustavený Nadační fond a Institut Pavla Šmoka si neklade malé cíle: jeho činnost bude zahrnovat jak tvorbu archivu a online databáze děl Baletu Praha a Pražského komorního baletu, tak historiografický výzkum, vlastní publikační činnost a doprovodné programy pro veřejnost. První dvě besedy z cyklu Toulky taneční historií proběhnou v květnu a červnu.
„V rámci Institutu Pavla Šmoka intenzivně pracujeme na vybudování videotéky, studovny a badatelny s rozsáhlým videofondem choreografií z éry Studia Balet Praha, a především Pražského komorního baletu,“ uvádí Ladislava Dunovská Jandová, ředitelka Institutu Pavla Šmoka. „Chceme pravidelně realizovat vzdělávací cykly pro mládež, dospělé i seniory nebo online přednášky pro vzdělávací instituce jako jsou například taneční konzervatoře, a prezentovat a propagovat umělecký odkaz Studia Balet Praha, Pražského komorního baletu a jeho zakladatelů – Pavla Šmoka, Luboše Ogouna a Vladimíra Vašuta.“
Hostem besedy bude tanečník a choreograf Petr Zuska, setkání s názvem Pavel Šmok inspirující proběhne ve čtvrtek 2. června od 15 hodin.
Základní činnost Institutu se zaměřuje na propagaci a oživení odkazu výrazné osobnosti české choreografie Pavla Šmoka, který měl zásadní vliv na vývoj tanečního umění ve druhé polovině dvacátého století, a to formou veřejných projekcí a přednášek. „Je důležité ukazovat vývoj tanečního a baletního umění v širším kontextu, pochopit ducha doby i kořeny, ze kterých v našem prostředí vyrůstal balet i moderní (a současný) tanec, jaké vlivy působily na tvůrce typu Luboše Ogouna a Pavla Šmoka, kteří představují jakousi první generaci inovátorů,“ vysvětluje Lucie Kocourková, taneční historička a publicistka, koordinátorka aktivit Institutu Pavla Šmoka. „Kde se s těmito vlivy mohli setkat a co vůbec bylo možné v tehdejších podmínkách realizovat? Svou interpretaci vývoje nabízím například v publikaci (Studio) Balet Praha – Nová vlna československé choreografie. Protože je ale vždy nejpůsobivější osobní zážitek, připravujeme v rámci aktivit Institutu také setkání a rozhovory s hosty a pamětníky.“
V rámci nových prostor Institutu Pavla Šmoka bude brzy otevřena videotéka a studovna, kde bude možné získat přístup k některým plně digitalizovaným materiálům pro studium choreografií Pavla Šmoka, Luboše Ogouna a dalších osobností pro současné a budoucí interprety a tvůrce (tanečníky, choreografy, studenty konzervatoří či uměleckých vysokých škol).
Samostatnou součástí bude databáze vybraných materiálů, která bude na stránkách www.balletprague-heritage.cz spuštěna rovněž v květnu. „Nejzajímavější materiály, ať už fotografie, články a recenze, nebo z pozdější doby videoukázky budou dostupné v náhledové kvalitě na stránkách Ballet Prague Heritage, které poslouží jako veřejná databáze a prezentace repertoáru obou souborů a umělců, kteří v nich působili,“ doplňuje Lucie Kocourková. „Databáze se bude postupně rozrůstat, jde o dlouhodobou součást projektu. Po jejím spuštění v ní zatím návštěvníci naleznou dokumentaci k většině repertoáru Baletu Praha (1964–1969). Postupně budeme zpracovávat choreografie vzniklé v době působení Pavla Šmoka v Basileji a dále repertoár Pražského komorního baletu.“
V letošním roce chystá Institut vydat monografii Pavel Šmok. Choreograf s duší básníka v rámci ediční řady Studio Balet Praha a Pražský komorní balet – historie a osobnosti.
Časopis 20 - rubriky
Články v rubrice - Zprávy
Tenorista Pavel Černoch opět míří do světa

Tenoristu Pavla Černocha již tuto sobotu 7. května čeká další významná premiéra – na scéně Semperoper Dr ...celý článek
Mezinárodní den tance 2022 je úspěšně za námi

Do celodenního programu na Střeleckém ostrově pod taktovkou Art 4 People se letos zapojilo 43 tanečních subjek ...celý článek
Jakub Hrůša sklízí za Lohengrina samé superlativy

Londýn si během letošního jara vychutnává od 19. dubna do 14. května celkem sedm provedení legendární Wagnerov ...celý článek
ZUŠ Open letos představí i děti ze speciálních škol

Letos po šesté budou rozdávat na květnovém festivalu ZUŠ Open po celé republice radost z umění nejmladší umělc ...celý článek
Časopis 20 - sekce
DIVADLO
Tygr v tísni uvádí imerzivní hru Mistr a Markétka

Počátkem června ožije historický palác Hrzánů z Harasova v centru Prahy imerzivní inscenací legendárního román celý článek
HUDBA
Petra Janů slaví letos dvojí výročí

Trojnásobnou Zlatou slavici Petru Janů čeká letos hned dvojí významné výročí – 50 let na scéně a 2x 35 l celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Láska v dobách nenávisti ve filmu Studená válka

Studená válka
Láska v dobách nenávisti. Polský koprodukční film, který získal Cenu za režii v Cannes (2018) celý článek