zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Režisérská operní špička se potkává v Praze

Per Boye Hansen

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V lednu jsme v Praze svědky unikátního setkání osobností, které udávají trend současné operní scéně: tři světoví operní režiséři pracují poprvé v České republice v jednom prostoru a čase.
Opera Národního divadla a Státní opery zároveň připravila červnový „festival premiér“. Mladé publikum čeká několik edukativních pořadů. Projekt Musica non grata se letos rozezní operou Vzdálený zvuk Franze Schrekera a zazáří Schulhoffovými Plameny. Milovníci tradičních repertoárových titulů se dočkají Carmen a Prodané nevěsty.

Praha se díky projektům Opery Národního divadla a Státní opery momentálně stává mekkou výkvětu předních režisérských osobností operního světa: „Nový rok 2022 zahajujeme třemi lednovými premiérami, které svou rozmanitostí odkazují na historicky výsadní postavení Prahy ve světě opery: ve Stavovském divadla ožije duch Mozarta prostřednictvím opery Così fan tutte, na wagnerovskou tradici navážeme Bludným Holaďanem ve Státní opeře a v Národním divadle provedeme Janáčkovu Káťu Kabanovou,“ říká Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery a zdůrazňuje: „Jsme hrdí na to, že v této chvíli spolupracujeme hned se třemi režiséry světového jména, přičemž všichni, Tatjana Gürbaca, Ole Anders Tandberg i Calixto Bieito, pracují v České republice vůbec poprvé.“

V nastoleném trendu získávání exkluzivních osobností pro tvůrčí práci hodlá divadlo samozřejmě pokračovat: už v březnu se představí za dirigentským pultem Petr Popelka, stoupající hvězda dirigentského nebe, který nás provede novou inscenací Carmen. Režie této opery režie se ujme Grischa Asagaroff, známý z předních operních domů, mezi které patří ty v Mnichově, Drážďanech, Dortmundu, ve Vídeňské státní opeře a především Curychu.
V březnu se chystá do Prahy nekonvenční ruský režisér
Timofej Kuljabin uvést inscenaci Schrekerova Vzdáleného zvuku a slavný španělský režisér Calixto Beito se opět za nedlouho vrátí se Schulhoffovou adaptací Dona Giovanniho Plameny, tedy dalším z projektů řady Musica non grata. Premiéry titulů v rámci projektu Musica non grata, který je rozvržen do čtyř divadelních sezon, budou doplněny o setkání a besedy s inscenačními týmy, sólisty a specializovanými workshopy.

Známá filmová režisérka Alice Nellis nabídne v květnu novou interpretaci Prodané nevěsty z repertoáru opery Národního divadla, kterou bude dirigovat hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink.
Pro všechny, kteří nestihnou návštěvu některé z nových produkcí této sezony, připravila Opera Národního divadla a Státní opery překvapení: během června proběhne „festival premiér“ – v tomto měsíci bude většina novinek sezony představena opětovně a divák je může nově objevit nebo si je znovu připomenout třeba i ve vzájemných souvislostech.

www.narodni-divadlo.cz

10.1.2022 14:01:06 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Rádio Kašpar

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Nová Prodaná nevěsta dovolí divákům nahlédnout do zákulisí

Alžběta Poláčková (Prodaná nevěsta)

Už 26. a 28. května 2022 proběhne premiéra komické opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Půjde o již jednadv ...celý článekČasopis 20 - sekce

DIVADLO

Slavný případ Sherlocka Holmese ve Zlíně

Baskerville: Záhada Sherlocka Holmese

Anglická blata, pochmurný svět mlhy a zrádných bažin, zločinců a bestií. Vřesovištěm se honí vítr a nocí se ne celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

České filmové tipy 20. týden

Jiří Mádl (Konfident)

Konfident
Jiří Mádl v hlavní roli příběhu o radioamatérovi, který se stal rukojmím své doby. Koprodukční sn celý článek

další články...