zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cecilia Bartoli a přátelé a To je opera

Cecilia Bartoli a přátelé

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Cecilia Bartoli a přátelé
Dokumentární film o slavné italské divě, která se podílí na mnoha koncertních a divadelních projektech s prvotřídními umělci, jako jsou Daniel Barenboim, Martha Argerichová, Philippe Jaroussky, Gustavo Dudamel, Antonio Pappano, Anne-Sophie Mutterová, Diego Fasolis a další. Režie Fabio de Luca. Významná italská koloraturní mezzosopranistka Cecilia Bartoli, která se narodila 4. června 1966 v Římě, je proslulá svou interpretací vokální hudby W. A. Mozarta a Gioacchina Rossiniho, dále méně známých skladeb tvůrců barokního a klasického období. O její popularitě a kritickém ohlasu svědčí přes 10 milionů prodaných desek s jejím hlasem a skutečnost, že obdržela šest cen Gramophone a pětkrát zabodovala v Grammy. Četné koncertní a divadelní projekty, na nichž se podílela, přinesly do jejího života řadu uměleckých kontaktů, později i přátel, které zahrnula svou srdečností a nezdolnou pracovitostí. K 30. výročí působení na scéně této vzácné pěvkyně natočil italský režisér Fabio de Luca dokument, který během jednoho roku sleduje její účast na různých uměleckých událostech a představeních. Postupně se seznámíme s jejím velkým obdivovatelem a přítelem argentinsko-židovským dirigentem a pianistou Danielem Barenboimem, zejména při provedení Mozartovy koncertní árie s obligátním klavírním sólem ve prospěch Berlínské státní opery Pod lipami, francouzským kontratenoristou Philippem Jarousskym při účinkování v Händelově Alcině, pianistkou Marthou Argerichovou, s kterou ji spojuje blízké datum narození, při nácviku společného recitálu. Budete svědky příprav inscenace Belliniho Normy s Bartoli v titulní roli režisérů Moshe Leisera a Patrice Cauriera, která byla zasazena do období francouzské rezistence během druhé světové války, i úspěšného nastudování Bernsteinovy West Side Story pod taktovkou venezuelského dirigenta Gustava Dudamela během Salcburského velikonočního festivalu.
Vysílání: 12.10., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 17.10., ČT art

To je opera: Komedianti
Abychom správně pochopili tento skvost italského operního verismu, strávíme tuto epizodu ve skutečném cirkuse a staneme se součástí artistického týmu. Scénář a režie Ramon Gener. Ruggero Leoncavallo složil za svého života asi dvacet oper a operet, ale žádné z jeho jiných děl mu nepřineslo takový úspěch jako Komedianti. Skutečně, pokud má italská opera přelomu 19. a 20. století nějaký kultovní obraz, pak by to byl tenorista Enrico Caruso v Caniově tragickém bílém klaunském kostýmu. Leoncavallo složil text i hudbu ke Komediantům za pět měsíců. Údajně ho inspirovala událost z jeho mládí. Žárlivý herec zabil svou manželku po představení a Leoncavallův otec byl soudcem v kriminálním procesu. Jak uvádí průvodce cyklu To je opera Ramon Gener: „Komedianti ztělesňují jižanskou vášeň, která je kombinací hrdosti, hněvu, násilí a zoufalství. V této atmosféře se jednající postavy dostávají na zvláštní životní cesty, z nichž není úniku". Tonio, Beppe, Canio a jeho žena Nedda jsou potulní komedianti. Odpoledne před představením se Canio dozví od Tonia, že Nedda se zapletla se Silviem, místním chlapíkem, který s ní chce téhož večera uprchnout. Během představení se Canio sžívá s komedií, jednoaktovou fraškou o nevěře a žárlivosti, a různými zásahy do děje se snaží Neddu přinutit, aby prozradila jméno svého milence. Avšak její pohrdání a smích diváků, kteří vše pokládají za součást hry, rozběsní Cania natolik, že vytáhne nůž a přímo na jevišti Neddu probodne. Silvio, který sedí v publiku, jí běží na pomoc a sám padne za oběť Caniově dýce.
Vysílání: 12.10., 00.00 hod., ČT art
Opakování: 17.10., ČT art

4.10.2021 16:10:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Trochu buřtový, trochu medový večer

Buřty v medu (Foto: Dan Drahotský)

Soubor Kozel ve fraku, který se věnuje tvorbě na poli pantomimy a pohybového divadla, uvádí novou inscenaci Bu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...